Az anyatejes táplálás minden kétséget kizáróan a legolcsóbb és legpraktikusabb megoldás kisbabánk táplálására. Millió oka lehet, ha egy kisbaba nem kap anyatejet. Ha a tejtermelés zavara, csökkenése áll a háttérben, ezen természetes módszerekkel is segíthetünk.
Előre bocsátom, egyáltalán nem áll szándékomban pálcát törni azon édesanyák feje felett, akik bármilyen okból kifolyólag a szoptatás helyett tápszert adnak gyermeküknek. Ennek rengeteg oka lehet.
Szerencsére igen ritka az a helyzet, amikor az édesanya dönt úgy bármilyen indok alapján, hogy nem kívánja szoptatni gyermekét. Ennél sokkal gyakoribb, hogy a tejtermelés nem úgy indul be, ahogy a kismama várta, ezért úgy gondolja, hogy kevés a teje, vagy a kisbaba „nem tud” szopni. Esetleg az újdonsült édesanya olyan lelki teherrel kell megküzdjön, amely szerint „neki sem lehet elég teje, hiszen már az ő édesanyjának, nővérének, nagynénjének, stb. sem volt elég teje”.
Persze régen is voltak szoptatós dajkák (legalábbis a gazdagok számára), ellenben nem voltak tápszerek. Ha a szoptatás ennyire bonyolult és nehézkes dolog volna, már rég kihaltunk volna. Ezt érdemes mindig fejben tartani, amikor szoptatási problémával állunk szemben.
Számomra megdöbbentő statisztikai adattal találkoztam a minap. A Magyarországon 2017-ben megszületett babák mindössze egyharmada kap kizárólag anyatejet. És ez a statisztikai adat európai viszonylatban még jónak is számít.
Az anyatejes táplálás előnyei
A kisbaba számára az anyatej minden kétséget kizáróan a legmegfelelőbb táplálék, az anyatejes táplálásnak a kisbaba és az édesanya számára is rengeteg előnye van.
Először is steril, mindig kéznél van, mindig megfelelő hőmérsékletű, ezen túlmenően tele van olyan fontos anyagokkal, melyek a csecsemő immunrendszerének fejlődéséhez, a bélflórájának kialakulásához nagyon is szükségesek. Az anyatej ráadásul mindig alkalmazkodik a kisbaba igényeihez.
Ezeken túlmenően a kisbabákat kizárólag az anyatej képes megfelelő mértékben megvédeni a különféle fertőzésektől. Amennyiben a kisbabát nem választják el édesanyjától, ugyanazokkal a kórokozókkal találkoznak mindketten a nap folyamán. Így az édesanya már kifejlődött immunrendszere által termelt ellenanyagok az anyatejjel bejutnak a kisbaba szervezetébe is, ezáltal ő is megkapja a védelmet a környezetében jelen lévő kórokozókkal szemben.
A csecsemő etetése ilyen formában nem igényel semmilyen komolyabb előkészületet. Régen szokás volt mindenféle fertőtlenítős löttyökkel lemosni a mellet szoptatás előtt, ám pont a fentiek miatt ennek az ég adta világon semmi értelme. (Persze az édesanya tisztán kell tartsa magát, és esetleg nem árthat egy kis vizes öblítés vagy letörlés, de fertőtlenítésre biztosan nincs semmi szükség.)
A hosszú ideig tartó szoptatás az édesanyák esetében csökkentheti az emlőrák, a petefészekrák és a csontritkulás előfordulásának valószínűségét. Ha több gyermeket szoptatunk, ezek az időtartamok összeadódnak. Pszichés szempontból is jó hatással van az édesanyára, növeli az önbizalmát, hiszen valami olyasmit adhat a gyermekének, amit rajta kívül senki más. (A vásárolt anyatej nyilván nem tudja kielégíteni maradéktalanul mindazon feltételeket, melyekről a fentiekben szó volt.)
Szoptatási nehézségek esetén ne féljünk segítséget kérni akár már a kórházban, ahol a csecsemőgondozók szoptatási ismeretekkel is rendelkeznek, és náluk mindennapos tevékenység, hogy az újszülött baba etetése körül segédkeznek. Ha már otthon vagyunk, bizalommal fordulhatunk a védőnőhöz. És persze a La Leche Liga támogatására és segítségére is bármikor számíthatunk, szoptatási szakembereik készséggel segítenek minden szoptatni vágyó édesanyának átlendülni a nehézségeken.
Édeskömény (Foeniculum vulgare)
Tejserkentő szoptatós teák
Ha a szoptatás technikájával minden rendben van, lelki gátak sem akadályozzák az édesanyát a szoptatásban, ám még sincs elég tej, ilyenkor jöhet jól a tejfakasztó, tejszaporító tea. A legjobb, ha az anyatej termelésének serkentése érdekében a különféle gyógynövényekből teakeveréket készítünk.
Ezek a gyógynövények az édeskömény, a kömény, az ánizs, a csipkebogyó, a citromfű, barátcserje, benedekfű, görögszéna, csalán, málnalevél, kamilla, kecskeruta, kapor.
Ezek a teák többségükben pozitív hatásúak a csecsemők hasfájása esetén is, mivel csökkentik a puffadást. Tehát akkor is érdemes lehet fogyasztani, ha van elegendő tejünk, ám kisbabánk hasfájással küzd.
Gyepűrózsa, csipkebogyó (Rosa canina)
Tejserkentő ételek
Aki idegenkedik a teáktól, esetleg rossz ízűnek tartja ezeket, megpróbálkozhat a tejszaporító étkezéssel is.
Ebből a szempontból legfontosabb, hogy elegendő ételt együnk. A várandósság alatt felszaladt kilók leadásának nem most van itt az ideje, bár a szoptatás általában ebben is segít. Mindemellett diétázni nem szabad, az energiaszükséglet ilyenkor 20-25%-kal is megnövekedhet. Fontos, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyaggal, elegendő energiával lássuk el a szervezetet, csak így lesz elegendő tejünk.
A zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend, az egészséges táplálkozás ilyenkor is fontos. A zöldségeket párolva vagy nyersen, a gyümölcsöket inkább nyersen fogyasszuk. Az étrend tartalmazhat tojást és sovány húsokat, illetve gabonákat.
Ha valamilyen étel elfogyasztása után azt vennénk észre, hogy kisbabánkat hasfájás gyötri, esetleg kiütések, pelenkakiütés vagy bármilyen egyéb tünet jelentkezne nála, igyekezzünk beazonosítani a panaszt kiváltó alapanyagot, és a továbbiakban száműzni, esetleg a későbbiekben óvatosan visszavezetni az étrendbe.
A köménymagos levest kifejezetten hatékonynak szokták találni a kismamák. De köményt egyébként is sok mindenbe tehetünk, gondoljunk csak a körözöttre, de a pörkölteknek, darált húsos ételeknek is jó ízt ad egy kevés kömény. Mindössze arra kell vigyázni, hogy a köménymagot mindig őrölve adjuk az ételhez, mert az egész köménymagok puffasztó hatásúak.
Sokan esküsznek a tejtermékekre is, akár például a madártejre vagy a joghurtra, bár a tejtermékek tejtermelésre gyakorolt pozitív hatása nem nyert még bizonyítást. Ellenben előfordulhat, hogy kisbabánk allergiás tünetekkel reagál a tejre, tejtermékekre. Ha úgy vesszük észre, hogy a babánál problémát okoz, inkább kerüljük ezek fogyasztását.
Igyunk sok folyadékot, mely elsősorban víz és szoptatós tea legyen, de kiegészíthetjük frissen facsart és hígított gyümölcs- és/vagy zöldséglével, hígított 100%-os gyümölcslevekkel is.
Görögszéna, lepkeszeg (Trigonella foenum-graecum)
A szoptatás alatt kerülendő ételek és italok
Szoptatás alatt kerüljük a borsmenta, a zsálya és petrezselyem fogyasztását, mert mindhárom növény tejtermelést csökkentő hatású.
Nem a tejtermelés szempontjából, hanem a baba jó közérzete miatt kerülendők az alábbi ételek és italok:
Kerüljük a tea, kávé, alkohol fogyasztását.
Egyes babák érzékenyek lehetnek a citrusfélékre, még áttételesen is. Ha nyugtalanság, pelenkakiütés, esetleg reflux jelentkezne kisbabánknál, a citrusfélék helyett válasszunk más gyümölcsöt.
Ha a családban előfordult már mogyoróallergia, kerüljük a földimogyoró fogyasztását, részesítsük előnyben a diót vagy a mandulát, melyeket sokan szintén tejszaporító hatásúnak írtak le.
A puffasztó és túl fűszeres ételek fogyasztására szintén érzékenyen reagálhatnak a babák, hasfájást válthatnak ki náluk, így ezeket is érdemes elkerülni.
A tengeri halak higanytartalma magas lehet, amely mérgező és fejlődési szempontból kedvezőtlen. Fogyasszunk helyette lazacot, édesvízi halakat.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.