A fülfájás kellemetlen tünet, melyet többnyire fülgyulladás okoz. Bármely életkorban előfordulhat, a gyulladás és a fájdalom hátterében pedig többféle ok is meghúzódhat.
A fülfájást általában a kisgyermekek betegségének, esetleg uszodai vagy tipikus nyári betegségnek gondoljuk. Valóban gyakrabban fordul elő kisgyermekeknél és a vizes sportokat kedvelők körében, ám közülük sem mindenkinél, és nem csak náluk fordulhat elő ez a fájdalmas kellemetlenség.
A fülgyulladást általában több tünet kíséri, ilyenek például a fájdalom, a hallásvesztés, a fül váladékozása vagy viszketése. A fülfájás a betegséget kiváltó októl függően eltérő módon jelentkezhet, azonban az egyik leggyakoribb tünet, amellyel találkozhatunk.
A fülfájdalom igen kellemetlen tünet, és bármely korosztályt érintheti. A nagy fájdalom és a kellemetlen érzés miatt sokan keresik fel a fül-orr-gégészeti szakrendeléseket, azonban nem mindig van szükség azonnali orvosi ellátásra, különösen, ha a fülgyulladás enyhe vagy mérsékelt. Azonban ha rosszabbodnak vagy nem enyhülnek a tünetek, mindenképpen szükséges szakorvosi konzultáció.
Fülgyulladás lehetséges okai
A fülgyulladásnak számos oka lehet.
A hólyagos dobhártyagyulladás főként gyermekeknél fordul elő.
A külső hallójárat (a fülkagyló és a dobhártya közötti szakasz) gyulladását legtöbbször a fülbe jutott víz okozza, mely fellazítja a vékony bőrt, így az ott élő baktériumoknak behatolási utat biztosít. Előfordulása nyáron a leggyakoribb, illetve az uszodába járóknál egész évben előfordulhat. Továbbá okozhatja valamilyen idegentest, akár a fültisztító pálcika nem megfelelő használata miatti sérülés. Általában váladékozással is jár.
A középfül (dobhártyán túli terület, vagyis dobüreg) megbetegedésének több oka is lehet.
Egyrészt a dobüreg szellőzését biztosító fülkürtben kialauló szellőzési zavar, vagyis a fülkürthurut. Ez általában halláscsökkenéssel is jár.
Másrészt okozhatják baktériumok és vírusok. Előbbi esetben gennyesedés is tapasztalható, hiszen gennykeltő baktériumok támadják meg a középfület. Ez főleg kisgyermekeknél szokott problémát okozni, akiknél a nátha kezelése nehezebb feladat az orrhigiénés (megfelelő orrfújási) gyakorlat kialakulatlansága miatt.
A felhalmozódott fülzsír is okozhat fülfájdalmat, melyet a fülzsírdugó szakszerű eltávolításával egyszerű orvosolni.
Fülgyulladás természetes gyógymódjai
Fülcsepp
Gyakran ajánlják önmagában a fülbe cseppentett olívaolajat vagy a szezámmagolajat a fájdalom csillapítására. Az olajokat érdemes alkalmazás előtt nagyjából testhőmérsékletűre felmelegíteni.
Még hatásosabb, ha az olajban fokhagymát és ökörfarkkóróvirágot áztatunk, és ezzel a fülcseppel kezeljük a fület. Uszodavíz vagy természetes vizek okozta fülfájás kezelésére, illetve az ilyen jellegű fülfájás megelőzésére is hatékony.
Fontos, hogyha korábban a fül műtétére (vagy a ma már elvétve előforduló felszúrására) került sor, akkor ne csepegtessünk olajat a fülbe. Ebben az esetben kívülről masszírozzuk be a gyógynövényes olajjal a fülkagyló környékét.
Kövirózsa
Régi, ám annál hatékonyabb gyógymód a fülfájás és fülgyulladás enyhítésére, ha a kövirózsa leveléből kipréselt nedvet csepegtetjük a fülbe naponta többször.
Kamilla
Főként a kamillateás inhalálás jelenthet hatékony segítséget a megfázás vagy a fülkürtben kialakuló szellőzési probléma esetén.
Gyulladáscsökkentő kamillateás borogatást is helyezhetünk a fülre.
Gyömbér
A gyömbér fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény. A frissen reszelt gyömbérből kipréselt nedvet keverjük el olívaolajjal, és ezt a gyömbéres olajat langyosítsuk meg, majd kenjük a fülkagyló környékére.
Ne csepegtessük a fülbe, kizárólag külsőleg alkalmazható.
Melegítés és a fül melegen tartása
A fülfájás egyik legjobb ellenszere a melegítés, illetve a fül melegen tartása. A felmelegített meggymagpárna, sópárna vagy meleg sós borogatás egyaránt segít a fül kellemes felmelegítésében, a gyulladás és a fájdalom enyhítésében.
A melegítést infralámpával is végezhetjük, illetve az időjárás függvényében a fület takaró sapka viselése is javasolt.
Ezeket se hagyd ki:
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.