Hozz melegséget az ünnepekbe és a hideg téli hónapokba illatos karácsonyi fűszerekkel, és egyúttal használd ki jótékony hatásaikat is. Fedezd fel, hogy miként segíthetik egészségünk megőrzését az ünnepi fűszerek.
A karácsonyi fűszerek (éppúgy, mint a többi konyhai fűszer) sokféleképpen felhasználhatóak mindennapi jóllétünk támogatására. Gyógynövényként számos házipatikai készítmény készülhet belőlük, fűszernövényként pedig ételeinkhez, italainkhoz, desszertjeinkhez adhatjuk őket, miközben felfedezhetjük, hogy mennyi íz és szeretet lakozik a fűszeres szekrényünkben.
Ez is érdekelhet
Ünnepi chai receptek (tejes teaitalok növényi tejjel is)
A hidegre forduló őszi és a még hidegebb téli időben a melegítő fűszerek a legjobb barátaink, melyek támogatják szervezetünket a szélsőséges időjáráshoz való alkalmazkodásban.
A legtöbb konyhai fűszert szerte a világban gyógyító, betegségmegelőző és emésztést javító hatásaik miatt évszázadok, sőt akár évezredek óta gyógynövényként is használják.
Az aromás fűszerek segítik az emésztőrendszer (és így az immunrendszer) megfelelő működését, ezzel is elősegítve az őszi-téli megfázásos betegségek és azok kísérőtünetei, az orrfolyás, köhögés elleni védekezést.
Ha az emésztőrendszerünket melegen tudjuk tartani főtt ételek és melegítő fűszerek fogyasztásával, könnyebben megbirkózik a hidegebb hónapokban fogyasztott nehezebb ételek emésztésével.
Fedezzük fel a fűszerpolc ünnepi fűszereit
A hagyományosan téli, karácsonyi fűszerek általában többé-kevésbé csípős ízűek, mint amilyen a fahéj, a kardamom, a gyömbér, a szegfűszeg, a csillagánizs és a szerecsendió.
Fedezzük fel ezeket!
Gyömbér
Ez a sokoldalú gyógynövény gyógy- és élvezeti teaként, illetve különféle háziszerekben is igen kedvelt és hatásos. A főzéshez elsősorban a Távol-Keleten használják nagyobb mennyiségben, akár napi szinten is.
Kis mennyiségben is jótékony és melegítő hatású, és így adagolva meglepően kellemes ízt ad a leveseknek, pörkölteknek, szószoknak vagy akár a köreteknek is anélkül, hogy különösebben feltűnő lenne a jelenléte, vagy bárki rájönne, hogy mi adta az ételhez a plusz csavart.
A gyömbér hagyományosan hányinger és görcsök ellen, valamint megfázás és influenzás panaszok kezelésére használjuk. Az indiai ayurvédikus orvoslás szerint a gyömbér a test minden szövetére hat, ám különösen az emésztőrendszerrel és a légzőrendszerrel áll kapcsolatban, éppen ezért kiváló emésztésjavító és igen jótékony a különféle légúti panaszok, főként köhögés esetén is.
Külsőleg reumatikus panaszokra és a test átmelegítésére használhatjuk. A fürdővízhez adott kevés gyömbérpor a fürdést követően is hosszú ideig kifejti hatását. (Érzékeny bőrűeknek nem ajánlott a gyömbéres fürdő. A fürdő után gyorsan és alaposan le kell öblíteni a bőrt.)
Ezt is nézd meg:
Gyógynövényes házipatika mintanfolyam
Fahéj
A fahéj még hazánkban is annyira a klasszikus fűszerek sorába tartozik, hogy édesen meleg és csípős ízét, illatát talán senkinek nem kell bemutatni. Egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai azonban ennek a csodálatos gyógynövénynek sokkal mélyebb rétegeit tárják fel, mint kellemes íze.
Évszázadok óta igen sok kultúra használja fűszerként és gyógynövényként egyaránt: italok összetevőjeként és külsőleges gyógyolajok formájában is kedvelt. Az ókori Egyiptomban vallási szertartásokon és balzsamozási rituálékon éppúgy használták, mint parfümökhöz.
Tisztítja az elmét, fokozza a vérkeringést. Hagyományosan izomfájdalmak és egyéb enyhe fájdalmak enyhítésére is használták. A gyömbérhez hasonlóan egyfajta univerzális, „mindenre jó” gyógyszernek tekinthető. Megfázás és egyéb pangásos betegségek, valamint menstruációs görcsök elleni keverékben is használatos.
A fahéj az emésztőrendszer, a légutak, a húgyutak és a keringés gyógynövénye.
Kardamom
A kardamommag édesen csípős ízű és illatú fűszer.
Emésztést serkentőként használatos, ezért főként főzéshez, valamint gyógyteákhoz és meleg tejitalokhoz használták. Segíti a tejtermékek emésztését, támogatja a lép működését, és segít eltávolítani a felesleges nyálkát a tüdőből és a gyomorból.
Bár Elő-Indiából származik, az arab konyhát olyannyira meghódította, hogy az arab vendégszeretet fontos elemét képező gahwa (arab kávé) nélkülözhetetlen fűszerévé vált.
A reggeli kávéhoz adott csipet kardamom segít enyhíteni a koffein mellékhatásait.
Szegfűszeg
A jellegzetes vörösesbarna „szárított szegecseket” a zsenge, pirosló virágbimbók szárításával nyerik. Gyakran használják sós, fűszeres ételekhez és melegítő italokhoz egyaránt.
Az illatos, csípős, illetve nagyobb mennyiségben kesernyés fűszer serkentőleg hat a testre és az elmére egyaránt, és különösen jótékony hatású a tüdőre és a gyomorra. Felhasználása hasonló a fahéjhoz, köhögés, megfázás, fájdalmak és emésztési zavarok esetén használatos.
Az indiai Ayurvéda szerint a szegfűszeg a test izomzatára, az idegekre és a nemiszervekre hat, és enyhe afrodiziákum is. Meditáció során füstölőként való égetése segít a fókusz javításában.
Szerecsendió
Fűszeres, kesernyés ízű fűszer, melyet desszertekhez és pékárukhoz is használhatunk. Nagyon különleges ízt ad a (növényi) tejjel elkészített banánturmixnak is. A frissen őrölt szerecsendiónak sokkal erőteljesebb íze van, mint a porként vásároltnak.
Elsősorban étvágyjavító és emésztésserkentő, ám az ayurvédikus orvoslás könnyű álmot hozó szerként is használja. Ehhez közvetlenül lefekvés előtt meleg tejben elkeverve kell elfogyasztani.
Az ayurvédikus konyha rizses ételek elkészítésekor babérlevéllel és feketeborssal együtt használja.
Ünnepi fűszerek a konyhában
Mivel a fűszerként is használt gyógynövények egyik közös tulajdonsága, hogy jótékonyan hatnak az emésztőrendszerre, így ezeket egymással keverve, párosítva még hatékonyabban fejtik ki ezen hatásukat.
Már maga az illat is jelet küld az agynak, és segít az emésztőnedvek elválasztásának megindításában, így hatékonyabbá válik az emésztés és a felszívódás. A nehéz ételek fogyasztása utáni kellemetlenségek és a gyomorrontás okozta panaszok is hatékonyan enyhíthetőek akár ezekkel a fűszerekkel is.
Éppen ezért érdemes minél többféle ételbe és italba belecsempészni ezeket az ízeket.
A fahéj, a szegfűszeg és a szerecsendió kellemes ízt ad a sütőtökös vagy sárgarépás ételeknek, például az ezekből készült krémlevesnek vagy köretnek.
A sütőtökös pite, a gyömbérkeksz, mézeskalács vagy az ünnepi tojáslikőr és egy hamisítatlan téli latte szintén elképzelhetetlen ezek nélkül a fűszerek nélkül, és a sült zöldségekből álló köretet is különleges ünnepi fogássá változtathatjuk velük.
Ha még egzotikusabb vizekre szeretnénk evezni, akkor a különféle curryk, a dahl (indiai lencsés egytál) vagy a kitchari (indiai sárga mungóbabos rizsétel) készítésénél szintén szükség lesz ezekre a fűszerekre.
Az ünnepi fűszerek külsőleges felhasználásának különféle módjai
Kellemes módja a lakás illatosításának és az esetleges légzőszervi panaszok csökkentésének, ha a konyhában egy kisebb lábosban vizet melegítünk, amelybe az eddig említett karácsonyi fűszereken (vagy ezek illóolaján) kívül például fenyő, rozmaring, narancshéj és citromhéj is kerülhet.
A karácsonyi fűszereket azonban nemcsak ételeinkben, italainkban vagy a lakás illatosításakor élvezhetjük, hanem külsőleges jótékony hatásaikat is könnyedén kihasználhatjuk, ha egyszerű olajos kivonatot készítünk belőlük.
Ezeket az olajokat azután felhasználhatjuk masszázsolajként a test felmelegítésére, a keringés fokozására, száraz bőr ápolására, ízületi és izomfájdalmak enyhítésére vagy a lábakba masszírozva a nyugodt alvás elősegítésére.
Emésztéskönnyítő masszázsolaj
Egyszerű emésztéskönnyítő masszázsolajat készíthetünk kardamom, fahéj, feketebors, borsmenta és bazsalikom felhasználásával. A szárított növényekből készítsünk olajos kivonatot, és ezzel az olajos kivonattal kenjük be a hasfalon a gyomortájékot nehéz ételek fogyasztása vagy gyomorrontás esetén.
A masszázsolaj elkészíthető a fenti gyógynövények illóolajaiból is. 1-2 csepp illóolajat vagy illóolajkeveréket keverjünk el 1 evőkanálnyi vivőolajban (pl. olíva, kókusz, szőlőmag stb.), és ezzel kenjük be a gyomortájékot.
Fontos, hogy illóolajok alkalmazása előtt végezzünk bőrpróbát, nézzünk utána az esetleges ellenjavallatoknak és mellékhatásoknak, illetve szükség esetén kérjük ki aromaterapeuta szakember véleményét, főként hosszabb távú alkalmazás előtt.
A fűszernövények használatával nemcsak ételeinket és italainkat dobhatjuk fel, de szervezetünk működését is támogatják, és a velük való foglalatoskodás a természethez is közelebb visz bennünket, még akkor is, ha boltban vásárolt és szárított fűszernövényekről van szó.
Minél jobban megértjük a természetet, annál jobban megértjük saját magunkat is. Ebben is segítségünkre lesznek a karácsonyi fűszerek, miközben melegséget és egészséget csempésznek az ünnepekbe.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.