Szeretsz kozmetikumokat, kencéket készíteni? Akkor ennek a 8 gyógynövénynek mindenképpen érdemes helyet adnod a kertedben vagy a balkonládákban.
Rengeteg gyógynövény rendelkezik kiváló bőrápoló, bőrtápláló, bőrregeneráló tulajdonságokat. Mindegyik talán el sem férne egy átlagos kertben, de válogatottan legjobb és legkedveltebb bőrápoló gyógynövényeknek mindenképpen érdemes egy kis helyet szorítani a legkisebb kertben is.
Ezek könnyen termeszthetőek, és talán néhány már most is megtalálható közülük a kertedben.
9 gyógynövényes kozmetikum tetőtől talpig
1. Menta
A mentafajok az illóolajukban található mentol nevű vegyület jellegzetes illatáról és hűsítő hatásáról közismertek. A borsmenta illóolaja tartalmazza a legtöbb mentolt, így a leghűsítőbb hatást is tőle várhatjuk. A gyümölcsillatú mentafajok jótékony hatásuk mellett különlegesen kellemes illatot kölcsönöznek a kozmetikumoknak.
Bőrviszketésre, bőrgyulladásokra, csípésekre, napégésre egyaránt jótékony hatású, valamint gomba-, baktérium- és vírusölő hatású is.
Legegyszerűbb palántaként beszerezni. Nagyon gyorsan elszaporodik föld alatti sztólói segítségével, ezért érdemes például egy nagy cserépbe vagy vödörbe ültetni, és így a földbe süllyeszteni.
Lemosóként, borogatóként is használhatjuk. A leveleit gyűjtjük.
2. Aloé vera
Az aloé kicsit kakukktojás. Egy cserépben szobanövényként kiválóan érzi magát az ablak közelében, akár a tűző napfényt is elviseli, ha nem hagyjuk nagyon kiszáradni a földjét. Kinti nyaraltatásának sincs akadálya, de a hidegre forduló időjárást nem kedveli.Néhány évtizeddel ezelőtt az egyik legkedveltebb kozmetikum alapanyag volt. Hidratáló, bőrnyugtató, a napégés egyik legjobb ellenszere, valamint sebgyógyító és bőrregeneráló hatású.
Cserepes növényként beszerezhető. A leveleket közvetlenül felhasználás előtt vágjuk le.
A levelekben található nedvet közvetlenül a bőrre kenhetjük, illetve kozmetikumokhoz keverhetjük.
3. Koriander
A fűszerként ismert korianderről talán nem is gondolnánk, hogy a bőrápolásban is segítségül hívhatjuk.
Összehúzó, nyugtató és hűsítő hatású.
Magról is könnyen nevelhető, és néha (főleg tavasszal) palántaként is beszerezhető. A hűvösebb időt kedveli, meleg időben könnyen felmagzik. A magok méregtelenítő hatásúak, de begyűjthetjük őket a következő évi növényneveléshez is.
A friss leveles hajtásokat gyűjtjük. Mézzel és joghurttal arcmaszkot készíthetünk belőle, vagy lemosóként, borogatásként használhatjuk.
4. Levendula
A levendula az utóbbi évek egyértelmű sztárja a gyógynövények között. Anglia egykor legkedveltebb illata újra reneszánszát éli, a púderes virágillattal a kozmetikumok mellett italokban és édességekben is találkozhatunk.Több fajtája létezik, mindegyik gyógyhatású, és a bőrre is egyformán jótékony hatásúak. Antibakteriális, sebgyógyító, bőrnyugtató, csökkenti a bőrirritációt, viszketést.
Legegyszerűbb palántákat vásárolni. Virágzás után érdemes formára nyírni, hogy ne kopaszodjon fel. Tavasszal az elfagyott hajtásokat vágjuk le.
A virágokat kb. 15-20 centiméteres virágszárral még teljes kinyílás előtt gyűjtjük. Kozmetikumokhoz (gyógyolaj készítéséhez) nem szükséges a virágokat lemorzsolni a szárról.
5. Cickafark
A cickafark jellegzetes, de nem kellemetlen ízű, széleskörű gyógyhatással rendelkező gyógynövényünk. Gyakori gyomnövény, így könnyen gyűjthető.
Vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. Berepedezett, ekcémás, irritált bőr ápolására is alkalmas.
A kertünkben a vadon termő növényekről gyűjtött magokkal is elszaporíthatjuk. Vagy nem védett területen kiáshatunk egy-két tövet, melyeket a kertben elültetve elszórják magjukat, így tovább szaporodnak.
Virágos hajtásait gyűjtjük, ám virágai a legértékesebbek. Lemosóként, borogatóként és a legkülönfélébb kozmetikumokban is jól használható.
6. Körömvirág
Tízből nyolc ember kedvenc bőrápoló gyógynövénye, sőt a bőrápoló gyógynövény kifejezésről is szinte a körömvirág jut elsőként eszünkbe.
Gyulladáscsökkentő, bőrgyógyító, enyhíti a napégést és a viszketést, valamint antimikrobiális hatású is.
Magról termeszthető, időnként palánta formájában is hozzájuthatunk.
Körömvirág termesztése és gyűjtése
A kinyílt virágokat gyűjtjük, ám a szirmok még értékesebbek. Gyógyolaj, lemosó és borogatás formájában, valamint kozmetikumokban is használható.
7. Útifű
Ez a gyógynövény talán már most is megtalálható a kertben. Az útifű nagyon gyakori gyomnövény utak mentén.
Gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és vérzéscsillapító. Különösen jótékony hatású különféle rovarcsípések esetén, enyhíti a fájdalmat és a viszketést.
Ha nem található meg a kertünkben, a szabad természetből (nem védett helyről) ássunk ki néhány tövet, és ültessük a kertben egy olyan helyre, ahol legalább időnként kap egy kis taposást. Bőrproblémákra széleslevelű útifű hatásosabb.
8. Kamilla
Valamikor Magyarországon a kamilla volt a csupa nagybetűs gyógynövény, a legtöbb (nyilván elsősorban városi) háztartásban más gyógynövényt nem is nagyon használtak. A kamilla viszont szinte minden háztartásban jelen volt, és sokféle panaszra alkalmazták.
Gyulladáscsökkentő és bőrnyugtató, viszketést csökkentő hatású, pattanásos bőrre és sok egyéb bőrelváltozásra nagyon jól alkalmazható. Hátránya, hogy enyhén szárít, és sokan allergiásak rá.
Magról vethető. A magokat nem szabad földdel betakarni, csak enyhén begereblyézni, és a talajt nedvesen kell tartani, hogy a szél ne fújja ki a magokat.
A virágokat gyűjtjük lehetőleg minél kisebb szárrésszel. Gyógyolaj, lemosó és borogatás formájában, valamint kozmetikumokban is használható. Pattanásos bőrre a gőzölés is jótékony hatású.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.