Többször hallottam már azt az aggodalmat, hogy „nem tudom, mennyire erős az immunrendszerem”. Milyen egyszerű lenne, ha meg lehetne mérni, mint a vérnyomást vagy a vércukorszintet. Azonban ez lehetetlen, hiszen az immunrendszer vagy működik vagy nem, éppen ezért valójában erősíteni sem tudjuk, „csak” támogatni.
Létezik úgynevezett immunhiányos állapot, amikor az immunsejtek száma átmenetileg vagy tartósan csökken, erre azonban felhívják a figyelmet a gyakori betegségek és fertőzések. A gyermekek immunrendszere még fejletlen, ezért ők az úgynevezett „immunérés” időszakában könnyebben lehetnek betegek. A veleszületett immunhiányos állapot, illetve a különféle betegségek, hiányállapotok (pl. vitaminok, ásványi anyagok hiánya) szintén az immunrendszer nem megfelelő működését eredményezhetik.
A megfelelően működő immunrendszernek már a potenciális kórokozók jelenléte is elegendő ahhoz, hogy teljes harckészültségbe lendüljön, és féken tartsa a betolakodókat, mielőtt azok átvennék az irányítást.
Hogyan segítik a gyógynövények az immunrendszer működését?
Bizonyos növényi vegyületek hosszabb távon is támogatják az immunrendszer megfelelő működését. Egyes gyógynövények bizonyos hatóanyagai természetes módon gátolják a vírusokat, baktériumokat, illetve gombákat, hogy megtelepedjenek, illetve szaporodásnak induljanak a szervezetben. Például a fokhagyma egy ilyen növény, amelyet rendszeresen fogyasztva esélyt sem nagyon hagyunk a betolakodóknak.
Sok más gyógynövény is helyet érdemel a gyógyító kertünkben vagy gyógynövényes házipatikánkban, mert jelentősen tudják támogatni immunrendszerünk megfelelő működését.
1. Bodzabogyó
Hazánkban a bodzavirág a legkedveltebb gyógynövények listájának élmezőnyében helyezkedik el, azonban a virágokból kifejlődő bogyókra jóval kevesebb figyelmet fordítunk. Észak-Amerikában az egyik legkedveltebb megfázás és influenza elleni háziszer, a bodzabogyószirup, amely szinte minden patikában megtalálható.
Tanulmányok is kimutatták, hogy a bodzabogyó 24 órán belül jelentősen csökkenti az influenza tüneteit, és akár három napra is csökkentheti a felépülési időt. Mindezt flavonoidjainak, vitamintartalmának és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetjük.
Az immunrendszer támogatására és betegségmegelőzésre a szirupot keverhetjük nem forró teába, ízesíthetünk vele vizet, sőt meglocsolhatjuk vele a reggeli zabpelyhünket is.
2. Kakukkfű
Hatékony köhögés elleni gyógynövény. Azon kevés gyógynövények egyike, amely száraz és hurutos köhögés esetén is jól alkalmazható. Gyulladáscsökkentő hatásánál fogva nyugtatja a légutakat, illóolajai pedig segítik a váladék elfolyósítását és felköhögését.
Kisgyermekeknek fürdő formájában első számú immunerősítő. Heti két-három kakukkfüves fürdővel felvértezhetjük a gyermekeket az őszi-téli megfázós, köhögős időszak kihívásaival szemben.
Megelőzéséként és immunerősítésre felnőtteknek is ajánlható akár a fürdő, akár a kakukkfűtea naponta-kétnaponta történő fogyasztása.
3. Borsmenta
Természetes lázcsillapító hatásán, vitamintartalmán túl állatkísérletekben elősegítette az immunrendszer megfelelő működését stresszhelyzet során is. Segít a légutak felszabadításában, a váladék kiürülésében, így lerövidítheti a gyógyulás időtartamát.
Mindemellett jótékony hatású a belek állapotára, amely az immunrendszer megfelelő működése szempontjából sem elhanyagolható, ezáltal elősegíti a betegségek és fertőzések megelőzését is.
4. Astragalus (csüdfű)
A hagyományos kínai gyógyászat kedvelt gyógynövénye segít felvértezni a szervezetet a betegségekkel szemben. Bár ezen a téren még további vizsgálatokra van szükség, de a kemoterápia, sugárkezelés, valamint HIV/AIDS következtében legyengült immunrendszer támogatásában, illetve ezen esetekben az életminőség javításában is biztató eredmények láttak napvilágot.
5. Csípős paprika
A csípős paprika (például chili) kapszaicinje a fertőzések kezelésében és az immunrendszer támogatásában is hatékonynak bizonyult. Gombaellenes, parazitaellenes és antibakteriális hatású.
Talán nem véletlen, hogy a világ számos kultúrájában jelen vannak a csípős ételek.
6. Echinacea
Az Echinacea (bíbor kasvirág) már eddig is nagy karriert futott be, talán az egyik legismertebb immunerősítő gyógynövény, ráadásul vírusfertőzések ellen is hatásosnak bizonyult. Az eredmények azt mutatják, hogy a már kialakult betegségek esetén kevéssé hatékony, ezért inkább a megelőzésben lehet nagyobb szerepe.
Echinacein nevű hatóanyaga meggátolja, hogy a vírusok és baktériumok bejussanak az egészséges sejtekbe, így jelentősen csökkenti a fertőzés esélyét.
7. Ginzeng
Ázsia-szerte előszeretettel használják a szervezet energikusabbá tétele, a memória és a koncentráció fokozása céljából. Kevéssé ismert, ám a kínai fitoterápiában hörghurut és gyulladások ellen is használják.
Nemcsak a fáradtság ellen segít felvenni a harcot, de támogatja az immunrendszer működését is azáltal, hogy segíti a szervezet belső környezetének (homeosztázis) fenntartását, ezzel elősegíti a kórokozók támadásainak elhárítását.
8. Édesgyökér
Glycyrrhizin nevű hatóanyaga nemcsak ötvenszer édesebb a cukornál, de különféle fertőző betegségek megelőzésében is segítséget jelent. Antioxidánsai és béltisztító hatása is segítik az immunrendszer működését.
Az édesgyökér túladagolását kerülni kell, ám érdemes rendszeresen felhasználni például teák édesítésére.
Hogyan használhatóak az immunerősítő gyógynövények a mindennapokban?
Gyógytea
A fenti javaslatokon túlmenően a gyógynövényekből egyszerűen készíthetünk gyógyteát.
Gyógyolaj
A növényeket különféle növényi olajokban áztatva jól tárolható gyógynövényes olajokat kapunk végeredményként, melyekkel külső sérüléseket kezelhetünk. (Nyílt, vérző sebbe ne kenjünk olajat.)
Illóolajok
A gyógynövények legegyszerűbb alkalmazási módja, ha illóolajat párologtatunk, vagy illóolajat cseppentünk a növényi olajokhoz. Bár az is igaz, hogy ebben a formában a gyógynövények egyéb hatóanyagaihoz nem jutunk hozzá.
A párologtatás nagyon jó megoldás a levegő fertőtlenítésére, főleg rosszul szellőző helyiségekben vagy betegek szobájában.
Az illóolajok nagyon tömények. A gyógynövények hatóanyagainak viszonylag kis százalékát kitevő illóolajokat 100%-os töménységben találjuk meg a kis üvegcsékben.
Inhalálás
A légutak fertőzései, főként köhögés, megfázás, orrdugulás esetén kellemes lehet a gyógynövényes inhalálás. 5-10 percig hajoljunk a meleg, de nem forró gyógynövényes gőz fölé.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.