A köhögés főleg a felső légúti betegségek kellemetlen velejárója, de egyéb okai is lehetnek. Fontos, hogy minden típusú köhögésre megtaláljuk a megfelelő gyógymódot, illetve hogy meg tudjuk különböztetni a különféle köhögés típusokat egymástól.
A hosszú ideig tartó, elhúzódó köhögés megviseli a szervezetet. A mellkas állandó rázkódása, a köhögésben részt vevő izmok összehúzódása a szívnek sem tesz jót, főként ha ez lázas állapottal is társul. Az éjszakai köhögés zavarja a pihetető alvást is.
A köhögés leggyakoribb okai
Amennyiben láz vagy hőemelkedés, rossz közérzet is társul a köhögéshez, és ezek a kellemetlen tünetek egyszerre jelentkeznek, nagy eséllyel felső légúti betegséggel állunk szemben.
Elhúzódó köhécselést okozhat a tbc vagy más bakteriális fertőzés, esetleg daganatos betegség. Ezeket nem feltétlenül kíséri hőemelkedés, illetve előfordulhat, hogy egy megmagyarázhatatlan hőemelkedést követően később alakul ki a köhécselés. Fontos tehát a köhögés okának tisztázása, szükség esetén bakteriológiai vizsgálat útján is.
A reflux kísérő tünete is lehet a köhögés, köhécselés, krákogás, torokköszörülés, mivel a savas felböfögés ingerli a garat nyálkahártyáját.
A dohányosok köhögése általában reggel jelentkezik erőteljesebben, nem kíséri láz vagy hőemelkedés, és hurutos jellegű, illetve köpetürítéssel is együtt jár.
Száraz köhögés
Megfázást és torokgyulladást kísérhet leggyakrabban a kellemetlen száraz köhögés. Jellemzője a torokban érzett birizgáló, kaparó érzés, amely köhögésre késztet. Nem jár köpetürítéssel, és nem hoz megkönnyebbülést a köhögés, sőt akár köhögési rohamba vagy öklendezésbe is átcsaphat.
Hurutos köhögés
A nem megfelelően kikúrált megfázás, torokgyulladás, gégegyulladás könnyen továbbterjedhet az alsóbb légutakra, a légcsőre és a hörgőkre. Ilyenkor alakul ki a hurutos köhögés, melynek során jelentős mennyiségű váladék ürül a köhögés következtében, és ettől a beteg meg is könnyebbül. Előfordulhat, hogy a váladék letapad, nehezen köhöghető fel, ennek oka általában hideg levegő vagy folyadékhiány.
Száraz vagy hurutos?
Fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a kétféle köhögést, amely nem mindig egyszerű és egyértelmű. A letapadt hurutos köhögés és a száraz köhögés között nem könnyű a különbségtétel. Ráadásul a száraz köhögés mellett is termelődik némi váladék. A túl hosszú ideig történő köhögéscsillapítás megakadályozza a hurut felszakadozását, amelyben jól szaporodnak például a tüdőgyulladás kórokozói.
Pedig fontos, hogy különbséget tudjunk tenni, ugyanis a száraz köhögést csillapítani kell, míg hurutos köhögés esetén a váladék felköhögésének megkönnyítése a cél. Amennyiben a száraz köhögést hurutoldókkal kezeljük, azzal még jobban köhögtetjük a beteget. Ellenben a hurutos köhögés elfojtása a váladék pangásához és a fertőzés továbbterjedéséhez vezethet.
Köhögés elleni gyógynövények és természetes gyógymódok
Száraz köhögés esetén köhögéscsillapító gyógynövény a pipacsszirom, amelyből szirupot is szokás készíteni.
Gyakoribb a fitoterápiában a nyálka hatóanyagú gyógynövények alkalmazása, melyek bevonatot képeznek a garat nyálkahártyáján, így helyileg nyugtatják azt, ezzel csökkentik az állandó köhögési ingert. Gyulladásgátló nyálkaréteggel vonják be a kiszáradt nyálkahártyát, amely alatt az gyorsabban gyógyul. Ilyen nyálka tartalmú gyógynövények például: fehérmályva gyökere és levele, festőmályvavirág, papsajtmályva, erdei mályva, izlandi zuzmó és a lenmag. (A nyálka tartalmú gyógynövényeket hideg vizes áztatással készítjük el.)
Fontos a sok (nem forró és nem szénsavas) folyadék fogyasztása.
Hurutos köhögés esetén az illóolajakat és a szaponinokat tartalmazó gyógynövények közül választhatunk, még hatékonyabb, ha mindkét növénycsoportból választunk hozzávalót a teakeverékhez.
Illóolaj tartalmú gyógynövények: kakukkfű, szurokfű, borsikafű, majoránna, izsóp, levendula, rozmaring, édeskömény, ánizs, koriander, bazsalikom, borsmenta.
Szaponin tartalmú gyógynövények: ökörfarkkóró virága, kankalin virága és gyökere, százszorszép virága, mezei zsurló, illatos ibolya gyökere, útifű.
A leghatékonyabb hurutoldó gyógynövény az ökörfarkkóró.
Fontos az ágymeleg, a mellkas melegen tartása és a sok (nem forró és nem szénsavas) folyadék fogyasztása. Nehezen felszkadozó váladék esetén régi gyógymód, ha disznózsírral bekent textíliát rögzítünk a mellkasra. Ennek modernebb változata az illóolajos kenőcs, mely kisgyermekek esetében kakukkfüvet, felnőttek esetében eukaliptuszt tartalmaz.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!