A belek egészségének megőrzése nemcsak a bélbetegségek megelőzése miatt fontos, hanem azért is, mert az immunrendszer hatékony működésének egyik kulcsa a belekben található, így beleink egészsége az egész szervezetünk egészségére kihatással van. A belek egészségének megőrzésében hatalmas szerepe van a megfelelő táplálkozásnak és a testmozgásnak, de azért a gyógynövényeknek is jut szerep bőven.
„A halál a belekben lakozik.”
A hippokratészi szállóigét bár sokan ismerik, kevesen veszik komolyan. Hippokratész nyilván még nem tudta, amit mi, a modern kor emberei már igen, hogy az immunrendszerünk jelentős részét a bélflóránk teszi ki. Ha innen indulunk el, igen könnyű belátni, hogy a belek egészsége és a jó emésztés egész szervezetünk egészségének a kulcsa.
A divatos diéták
Nem szeretnék belemenni abba, hogy melyik éppen aktuálisan felkapott diéta egészséges vagy éppen egészségtelen, abba sem mennék bele, hogy egészséges-e a tojás vagy a tej, és abba sem, hogy vajat használjunk vagy inkább margarint.
Az azonban egészen biztos, hogy a növényi táplálékok rostanyagaira az egészséges bélműködéshez mindennél nagyobb szükségünk van. Itt most megint lehet vitatkozni arról, hogy mi a helyzet a gyümölcsökkel és gabonákkal, mert bizony némely diéták ezeket is (igen nagy arányban) tiltólistára helyezik.
Talán a zöldségek az egyetlen olyan élelmiszercsoport, ami még nem került tiltólistára semmilyen diétában (legalábbis kevés zöldségféle). Semmi gond, mert ezek is rengeteg rostot és kevés kalóriát tartalmaznak, így előnyös lenne minél nagyobb százalékban szerepeltetni étrendünkben.
Modern táplálkozásunk hibái
A rossz emésztés ellen a legtöbbet akkor tehetünk, ha igyekszünk megállítani, illetve felszámolni beleinkben az erjedési és rothadási folyamatokat. Ezek a folyamatok részben bélflóránk állapotától, részben az elfogyasztott tápláléktól is függenek.
Rothadás akkor alakul ki, ha a szervezetbe bevitt fehérjék, elsősorban húsok emésztése nem megfelelő, illetve túl hosszú ideig időznek az emésztőrendszerben. Ennek több oka is lehet, az egyik a túl nagy mennyiségű húsfogyasztás, ami miatt az amúgy is nehezen emészthető hús feldolgozása lelassul, másrészt a mozgásszegény életmód és a rostokban szegény táplálkozás, ami miatt a belek mozgása válik túl lassúvá.
Erjedés akkor alakul ki, ha a szervezetbe bevitt cukrok nem tudják elég gyorsan elhagyni az emésztőrendszert, és a test hőjének hatására erjedni kezdenek. Pont úgy, mint a pálinka alapanyagául szolgáló cefre. Csakhogy ennek a folyamatnak a beleinkben semmi keresnivalója.
Erjedési folyamat leggyakrabban akkor jön létre, ha a gyümölcsöt vagy egyéb cukrokat, egyszerű szénhidrátokat étkezés után fogyasztjuk, így az amúgy is lassabban emésztődő és lassabban haladó egyéb táplálékok mögött vár a sorára, miközben szépen elkezd erjedni.
Mindezek elkerülése érdekében célszerű a gyümölcsöket étkezés előtt fogyasztani, a cukrot kiiktatni az étrendből, a finomított lisztek és hántolt gabonák helyett teljes kiőrlésűeket és hántolatlanokat használni, a húsok és egyéb fehérjék mennyiségét visszaszorítani, a rostokban gazdag zöldségek fogyasztását pedig növelni. A bélflóra regenerálása, a hasznos bélflóra visszaépítése is szükséges, melyet joghurttal, kefirrel, gyógynövényekkel, illetve hasznos bélbaktériumokat tartalmazó készítményekkel segíthetünk elő.
A gyógynövények fogyasztása nem helyettesíti a megfelelő táplálkozást és a testmozgást.
A belek egészségének megőrzése gyógynövényekkel
Borsmenta
A borsmenta kiváló emésztésjavító, segít megelőzni az erjedési és a rothadási folyamatokat, illetve enyhíti azok tüneteit.
Étvágygerjesztő, szélhajtó (ánizzsal és köménnyel), epeműködést serkentő (gyermekláncfűvel és apróbojtorjánnal keverve), javítja az anyagcserét, hasmenés és hányinger elleni hatással is rendelkezik, gyomor- és bélhurut (gyomorrontás és hasmenés) esetén bélfertőtlenítőként alkalmazható.
A rothadási folyamatok megelőzésére jól keverhetjük például kakukkfűvel, szurokfűvel, édesköménnyel, ánizzsal.
Ha túlettük magunkat, rágcsáljunk el néhány friss levelet, hamarosan megkönnyebbülést fogunk érezni.
Fűszernövények, különösen a majoránna, a kömény és az ánizs
Minden fűszernövény közös tulajdonsága, hogy emésztésjavító, emésztéskönnyítő, legtöbbjük csökkenti a felfúvódást. A majoránna, a kömény és az ánizs kifejezetten hatásos az erjedési és rothadási folyamatok megelőzésére.
Diólevél
A diólevél teája segít a káros bélflóra (a patogén baktériumok) visszaszorításában, így segít visszaállítani a bélbaktérium-flórát hasmenéses állapot után, de csak kúraszerűen (max. 10-15 napig) alkalmazható, mert hosszas alkalmazás esetén a hasznos bélflórát is károsíthatja.
Emésztőrendszeri gyulladások, gyomorhurut, gyomorrontás, bélhurut, hasmenés esetén is kiválóan alkalmazható. Féreghajtó hatása is van. Serkenti az emésztést és étvágyjavító hatású.
A belek egészségének megőrzése: kerüljük a székrekedést
Fontos, hogy a belekben pangó bélsártól minél gyorsabban megszabaduljunk, ezért túl renyhe bélműködés vagy székrekedés esetén szükség van egyéb intézkedések megtételére is. A székrekedés kezeléséről bővebben itt írtam.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!
You must be logged in to post a comment.