Bőrkeményedés és tyúkszem leggyakrabban a lábunkon fordul elő. Ennek oka, hogy talán a leginkább igénybe vett testrészeink közé tartoznak, mégsem fordítunk rájuk kellő figyelmet. Sok-sok kilométeren keresztül cipelnek bennünket akár egyetlen nap alatt is, ami egész életünkben több száz kilométert jelent.
Ez extrém igénybevételnek számít, főként, ha ehhez hozzáadjuk a sokszor nem túl kényelmes, a lábnak nem a legmegfelelőbb, ám adott estben divatos cipők viselését is. Mindez együttesen a leginkább igénybe vett területeken bőrkeményedések és tyúkszem kialakulásához vezethet.
A bőrkeményedések leggyakoribb megjelenési helye a sarok, a talppárnák és a lábujjak, a tyúkszemek főként az ujjakon, a kislábujj oldalsó részén, illetve a lábujjak ízületeinél jelenhetnek meg. A bőrkeményedések a bőr felszínét és általában nagyobb területet érintenek. A tyúkszemek kisebb méretűek, ám ha nyomás éri a felszínüket, a láb belső szövetei felé mutató „gyökere” komoly fájdalmat okozhat.
Hogyan előzzük meg a bőrkeményedést és a tyúkszemet?
A legfontosabb, hogy lehetőleg kényelmes cipőt viseljünk, amely nem nyomja, nem deformálja lábunkat. Amennyiben mégis nélkülözhetetlen a kényelmetlen cipő viselése, a lehető legrövidebb ideig legyen lábunkon. Minél többet járjunk cipő és papucs nélkül, így kímélve lábunkat.
A kezdődő bőrkeményedéseket távolítsuk el. A legjobb, ha hetente lábfürdőt veszünk, és a fürdőtől felpuhult elhalt hámsejteket habkővel, speciális reszelővel eltávolítjuk.
Az elhanyagolt lábfejet bízzuk szakemberre, kiváltképp a nagyobb tyúkszemek eltávolítását, mert ezek otthoni farigcsálásával, eltávolításával akár komoly sérüléseket és fertőzést is okozhatunk. A cukorbetegek sebei nehezen gyógyulnak, ezért lábápolásukat mindenképpen érdemes szakemberre bízni!
Lábfürdő gyógynövényekkel és természetes összetevőkkel
A szódabikarbónás, sós vagy almaecetes lábfürdő segíti az elhalt hámsejtek fellazítását és eltávolítását. Kb. 3 evőkanállal tegyünk egyikből vagy másikból egy fél lavór meleg vízhez, és áztassuk lábunkat 15-20 percig. Ez egyúttal szagtalanítja a lábat, és segít a gombás fertőzések megelőzésében.
A lábfürdőt készíthetjük különféle gyógynövényekkel is. A kamilla nyugtató, baktériumölő, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatású, a zsálya és az izsóp baktériumölő, és segít csökkenteni az izzadást, a diólevél gomba- és baktériumölő, gyulladáscsökkentő, csökkenti a lábizzadást, és segít megelőzni a kellemetlen lábszagot. Főleg a diótea színezheti meg enyhén a lábat, de ez gyorsan lekopik.
A gyógynövényekből készítsünk erős teát, és adjuk egy lavór meleg vízhez, majd 15-20 percig áztassuk a lábunkat.
Gyógynövények vizes kivonata helyett pár csepp illóolajat is adhatunk a lábfürdőhöz. Az illólajat keverjük el kevés tejjel, tejszínnel vagy mézzel, majd adjuk a meleg vízhez. A teafaolaj, a zsályaolaj, a kakukkfűolaj erőteljes baktériumölő és fertőtlenítő hatású, de más illóolajok közül is választhatunk.
S persze ne feledkezzünk el a szemölcsök eltüntetésére is használható vérehulló fecskefűről sem. Amennyiben van a kertünkben, vagy valahol a közelünkben egy tő ebből a növényből, szakítsunk le egy hajtást, és a szárából kiserkenő sötétsárga nedvvel ecseteljük a tyúkszemet naponta többször. A legjobb, ha folyamatosan nedvesen tudjuk tartani ezzel a friss növényi nedvvel a kezelendő részt. Amennyiben nem tudjuk naponta többször elvégezni az ecsetelést, áztassuk szódabikarbónás vízbe a tyúkszemet, majd jó alaposan kenegessük be a nedvvel, így jobban felszívódik. Friss növény hiányában vérehulló fecskefű tinktúrát (a növény alkoholos kivonatával) is alkalmazhatunk.
Szódabikarbónás paszta bőrkeményedésre
3 evőkanálnyi szódabikarbónából keverjünk kevés vízzel vagy gyógyteával sűrű pasztát, és ezzel dörzsöljük át a bőrkeményedéses területet. Makacsabb bőrkeményedés esetén kenjük az érintett területre, tekerjük be fóliával, húzzunk rá zoknit, és hagyjuk egész éjszaka hatni. Reggel mossuk le alaposan, és krémezzük be.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!