A csalán évelő, kétlaki gyomnövény, mindenütt megterem, utak, árokpartok, árnyas, félárnyas helyek növénye és erdők aljnövénye.
A bronzkorban – de a második világháború idején is – szövetek alapanyaga volt. A görögök már gyógynövényként használták marásokra, s szintén a második világháborúban főzelékként is szerephez jutott. (A leforrázott levelekből egészséges főzelék készíthető a spenót mintájára.)
A korai európai herbalisták köhögést, tuberkulózist, orrvérzést és skorbutot gyógyítottak teájával, asztma ellen pedig csalánfüstölőket használtak.
Szinte minden ember tapasztalta már a csaláncsípés következményét, a csípés helyén a bőrön kialakuló, apró, égő hólyagocskákat, ami a benne lévő hangyasav hatására felszabaduló hisztaminnak „köszönhető”, ami valójában allergiás reakció. (A hisztamin az élő szervezetekben jelenlévő anyag, hajszálértágító, ezáltal vérnyomáscsökkentő hatású, fokozza a gyomorsavtermelést és összehúzza a hörgőizmokat. Allergiás rohamok alatt nagy mennyiségben és nagyon hirtelen szabadul fel.) A csaláncsípésre sóskát kell helyezni, vagy szappanos vízzel kell lemosni, hogy a tünetek enyhüljenek.
Népi gyógyászat
Gyökérzetét bélhurutnál, vesegennyedésnél, prosztatabántalmaknál és asztmánál régóta használja a népi gyógyászat.
Hajproblémák
A csalángyökérből remek hajszesz készíthető hulló- vagy korpás hajra, mely a hajhagymákat is erősíti. Hajhullás-, hajzsírosodás-, hajkorpaellenes hatását H-vitamin és kovasav (szilícium) tartalmának is köszönheti
Vitaminok, ásványi anyagok, vérszegénység
A levelek felhasználási területe igen változatos. Vitamin (C, B, H, K, U, béta-karotin), valamint ásványi anyag (vas, magnézium, réz, cink, nátrium, kálium, foszfor, magnézium, kalcium és szilícium) tartalmánál fogva jó roboráló, vérszegénység esetén kifejezetten előnyös a használata.
Emésztőrendszer
Cseranyagának köszönhetően felhasználható gyomorrontás és hasmenés, emésztőrendszeri vérzések, gyulladások, valamint emésztőrendszeri fekélyek kezelésére is, melyhez az U-vitamin (ulcus, azaz „fekély”) tartalma is segítséget jelent. Májvédő hatású.
Bőr
Szintén cseranyagainak, valamint kovasavtartalmának köszönhetően külsőleg a legkülönfélébb bőrbajok, kiütések, sebek, ekcéma kezelésére használható.
Gyulladáscsökkentő
Torokgyulladás esetén toroköblítőként használhatjuk.
Aranyér esetén ülőfürdőként is alkalmazható.
Vizelethajtó, méregtelenítő, vértisztító, immunerősítő
Erős vizelethajtó, méregtelenítő, így hólyaghurut esetén, vesehomok kimosására, prosztatabántalmakra és menstruációs fájdalmak kezelésére szintén alkalmas, de kiváló vértisztító is egyben.
Kovasavtartalmánál fogva jó immunerősítő is.
Szív- és érrendszer
Vizelethajtó hatásánál fogva a magas vérnyomást is csökkenti. Vértisztító hatásánál fogva érelmeszesedés esetén is jól alkalmazható. H-vitamin tartalma csökkenti a koleszterinszintet.
Reumatikus panaszok, köszvény
Mivel elősegíti a húgysav kiürülését, így a reumatikus és köszvényes bántalmakra is eredményesen használható, ebben H-vitamin tartama is szerephez jut.
Vércukorszint-csökkentő
Glikokinin és H-vitamin tartalmának köszönhetően csökkenti a vércukorszintet, így cukorbetegek is előnnyel használhatják.
Légúti panaszok
Antibiotikus és allergiaellenes hatása miatt meghűléses panaszok, légúti fertőzések, valamint asztma és allergiás köhögés, egyéb allergiás panaszok esetén is használható.
Magas klorofill (zöld színanyag), vitamin, ásványi anyag és kovasav tartalmának köszönhetően daganatos betegségek kiegészítő kezelésében is jelentős szerephez juthat.
Csalán alkalmazása, adagolása
Tavaszi méregtelenítéshez egyenlő mennyiségű zsurlóval keverve készülhet tea.
Külsőleg csalánméreg tartalmánál fogva (mely hisztamint, hangyasavat és kovasavat is tartalmaz), reuma vagy köszvény esetén, a friss csalánhajtással csapkodjuk a fájdalmas részt, de csak fürdés után, mert a kezelt bőr számára elviselhetetlenül éget a fürdő.
A friss levelek (összevagdosás után hagyjuk állni, amíg elveszti csípősségét) gyermekláncfű friss leveleivel salátaként elkészítve tavaszi fáradtság ellen is kiválóak, de a saláta vérképző és vértisztító hatása sem elhanyagolható.
Belsőleg egészséges emberek (betegségmegelőzés céljából) 1 evőkanálnyi szárítmányt 3 dl vízzel leforrázva 10-15 perc állás után leszűrve, betegek ennek a mennyiségnek a dupláját fogyaszthatják naponta, de erős vizelethajtó hatása miatt egész napra elosztva, kortyolgatva fogyasztandó!
Hajszesz: ½ liter víz és ¼ liter ecet keverékében 15 percig főzünk 10 dkg gyökeret, majd leszűrjük. Levelekből is készülhet hajszesz, ehhez egy üveget feltöltünk friss levelekkel, felengedjük alkohollal, 10 napig érleljük, időnként megkeverjük, végül leszűrjük.
Csalán mellékhatásai
Várandósok ne alkalmazzák, mert erős hajtó hatása vetélést okozhat. Három hét használat után szünetet kell tartani alkalmazásában, mert a bélbolyhokat eltömi, épp emiatt vékonybélgyulladás esetén se használjuk. Nagy mennyiségben használva gyomorpanaszok, bőrégés, vizeletpangás fordulhat elő, ezért tartsuk be a javasolt mennyiségeket! Fogyasztását kisebb mennyiségekkel kezdjük. Használat előtt kérjük ki szakember véleményét!
Csalán gyűjtése
A csalánnak a levele és a gyökérzete is felhasználható gyógyászati célra.
A kifejlett, ép, egészséges leveleket gyűjtjük. A gyűjtéshez gumikesztyű használata ajánlott a csaláncsípés megelőzése érdekében. A gyökeret ősszel kell kiásni, a földtől megtisztítani, aprítani, majd szárítani.
Az apró csalán vagy kis csípős csalán (Urtica urens) felhasználása a nagy csalánéhoz hasonló.
A csalán termesztéséről és gyűjtéséről itt olvashatsz bővebben.
A tavaszi csalánleves receptjét pedig itt találod.
Odafigyeléssel használva ez a növény is méltó szerephez juthat a gyógynövényes házipatikában.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.