A kesernyésen édes, ánizsos ízű igazi édesgyökér glicirrhizin nevű hatóanyaga a cukornál ötvenszer édesebb. Ez a növény a medvecukor egyik alapanyaga. Barna sör és likőrök ízesítéséhez is használják.
Már az ókorban is ismerték, ekkor kapta a Glycyrrhiza (glykys = édes, rhiza = gyökér) nevet. A középkorban ebből alakult ki a latin liquiritia elnevezés. Dioszkuridész mellpanaszoknál, asztmánál, rekedtségnél, köhögésnél ajánlotta, de a máj-, hólyag- és vesebántalmakat is megemlítette, mint amelyekre gyógyhatással bír. A kolostori gyógyászat korai időszakában kevés figyelmet kapott, mivel az északi tájakon csak kevéssé volt hozzáférhető. Később viszont rekedtség, köhögés, mellkasi fájdalmak, tüdőbántalmak, oldalnyilallás, emésztési panaszok, vese- és hólyagbántalmak esetén használták. Bingeni Hildegard a pszichére ható növénynek tartotta, amely csillapítja az őrjöngést és szelíd hangulatot kelt.
Népgyógyászat
A népi gyógyászatban a középkortól sebkezelésre használták. Gyomorégés és savas eredetű gyomorpanaszok esetén az édesgyökér nedvét adják.
Légúti panaszok
Nyálkaoldó, köhögéscsillapító hatását hörghurut esetén aknázhatjuk ki, de az asztmatikus köhögést is enyhíti. Szénanátha és egyéb légúti panaszok esetén is alkalmazható, akár teakeverékben is. Rekedtség és torokgyulladás esetén is segítséget jelent.
Emésztési panaszok, májbetegségek
Májbetegségek esetén is hatásos, serkenti a májműködést, májvédő hatású. Gyulladáscsökkentő, étvágyjavító, emésztésserkentő hatását gyomorrontás estén is kihasználhatjuk. Hashajtó hatású, felfúvódás esetén is segít.
Mindenféle emésztőrendszeri fájdalom esetén görcsoldó hatású.
Gyomor- és nyombélfekély, illetve gyomorsavtúltengés esetén nyálkahártyavédő- és regeneráló hatása miatt alkalmazható. Felgyorsítja a fekélyek gyógyulását, így igen hatásos ilyen esetekben.
Édesgyökér egyéb alkalmazási lehetőségei
Vizelethajtó hatású.
Gyulladáscsökkentő, amit az emésztőrendszeri és légúti gyulladásokon túl ízületi gyulladások és egyéb reumatikus panaszok esetén is kihasználhatunk. Bőrgyulladás és ekcéma esetén is hatásos.
Vírus-, baktérium- és gombaellenes hatású, a Herpex simplex okozta fertőzéseknél is bevethető, de a Staphylococcus és Streptococcus, illetve Candida albicans ellenes hatását is kimutatták.
Immunerősítő.
Csökkenti a szomjúságot.
A fogkőképződés és a fogszuvasodás megelőzésében is jó eredményekkel alkalmazható.
Segít csökkenteni a vércukorszintet.
Édesgyökér adagolása
1/2-1 teáskanálnyi porított gyökeret 2 dl vízben 10 percig forralunk, pár percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. 2-szer 2 dl a napi fogyasztható mennyiség. Másik elkészítési mód, hogy 2 dl szobahőmérsékletű vízben 1-2 órán keresztül áztatjuk, majd 2-3 percig főzzük, majd leszűrjük.
A kúra 6 hétnél ne tartson tovább. A hámozott gyökérdarabokból jobb ízű tea készíthető. Fogyasszunk több káliumtartalmú élelmiszert a kúra során, illetve a kúra idején csökkentsük a sófogyasztást.
A gyökérdarabokat rágcsálhatjuk is, a rostot köpjük ki.
Sebek kezelésénél a porított gyökeret kell az érintett bőrfelületre hinteni.
Igazi édesgyökér mellékhatásai
Mellékvesekérget ingerli. A glicirrhizin a só- és vízháztartást szabályozó mellékvesehormonhoz, az aldosztenonhoz hasonló hatást mutat. 6 hétnél tovább tartó túladagolása ödéma és magas vérnyomás kialakulásához vezethet.
Krónikus májgyulladás, májzsugor, májelégtelenség, szívelégtelenség, illetve káliumhiány esetén nem alkalmazható. Várandósság és szoptatás, zöldhályog, magas vérnyomás, illetve szívbetegség esetén óvatosan kell alkalmazni. A túladagolás tünetei fejfájás, arcpuffadás, bokaduzzanat, letargia, gyengeség, magas vérnyomás. Gyűszűvirágból előállított szerekkel és kortikoszteroidokkal együtt nem alkalmazható.
Igazi édesgyökér termesztése és gyűjtése
A Mediterráneum növénye, termesztik is, de vadon is előfordul. Az el nem fásodott gyökere és a tarackja szolgáltatják a drogot, melyeket ősszel kell kiásni, majd szárítás előtt alaposan megtisztítani.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.