Amikor a nyár még nagyon távolinak tűnik, és a tavasz is épphogy megmutatja magát, a gyógynövénygyűjtés időszaka általában már javában tart. Ezért ilyenkor időszerűvé válik a gyógynövényes házipatika rendbetétele és felfrissítése is.
A gyógynövényes polc/doboz/szekrény felfrissítésére akkor is szükség van, ha vásárolod a gyógynövényeket, nem csak akkor, ha termeszted és/vagy gyűjtöd őket.
1. Első lépés: gyógynövények átválogatása
A legnagyobb körültekintés mellett sem tudjuk a pont megfelelő mennyiségű gyógynövényt begyűjteni. S persze a gyógynövényboltban vásárolt gyógynövények sem biztos, hogy maradéktalanul elfogynak, pláne, ha minden eshetőségre felkészülve egy kicsit nagyobb gyógynövényes házipatikát tartasz otthon.
Ami ilyenkor a legnagyobb fejtörést okozza: Mi legyen a lejárt/tavalyi gyógynövényekkel?
Általánosságban azt szoktuk mondani, hogy belsőleges felhasználás esetén a gyógynövények szavatossági ideje szezontól szezonig tart. Tehát gyűjtési időtől függően tavasztól tavaszig, nyártól nyárig vagy ősztől őszig jelentősebb minőségromlás nélkül „elállnak” a gyógynövények.
Külsőleges felhasználásnál nem vagyunk ennyire szigorúak, tehát ebben az esetben két évet is számíthatunk szavatossági időnek: például fürdőkbe, hajöblítésre szánt növények esetén. Persze külsőleg is jobb az egyévesnél frissebb, ha van belőle bőven.
Olyan kényes esetekben, mint például a szem borogatása, sebek ápolása vagy kozmetikumok készítése, szintén ne a kétéves növényeket használd.
Belsőleges használatnál az egy év eltarthatóság felett is el lehet siklani egyes esetekben, mert a régi még mindig jobb, mint a semmi. Itt viszont felmerül az adagolás problémája, mert a hatóanyagok már biztosan sérültek (főként az illóolajok), de nem tudjuk, hogy mennyire. Tehát ez tényleg csak a vészhelyzeti forgatókönyv.
Első körben csak azoktól a gyógynövényektől válj meg (akár egybeöntött formában is), amelyeket már most pótolni tudsz.
Ami engem illet, a megmaradt gyógynövényeket összeöntöm egy nagy ötliteres befőttesüvegbe, összekutyulom az egészet, és ebből kerül a fürdővízbe, ebből készül hajöblítő, lábáztató, sőt gyakran ezt használjuk arcmosáshoz és arcgőzöléshez is.
2. A gyógynövényeken kívül a házipatika egyéb darabjait is érdemes átvizsgálni
- A gyógynövényes olajok egy-két év után már nagyon nagy eséllyel avasodásnak indulnak, egyes bázisolajok esetén ennél sokkal rövidebb idő alatt is.
- A tinktúrák 4-5 évet biztonsággal kibírnak.
- Az illóolajok megfelelő tárolás mellett kb. 2 évig tárolhatóak minőségromlás nélkül.
- A krémek, kenőcsök fél-egy évig őrzik meg minőségüket, ha használatukkor betartod a higiéniás szabályokat.
- Ezeket akár saját magad is elkészítheted, itt találsz hozzá segítséget:
3. Tárolóedények a gyógynövényes házipatikához
Most, hogy átnézted a gyógynövényes házipatikádat, jöhet a rendrakás.
Nekem hosszú évek óta a befőttesüvegek és az agyag tárolóedényeim váltak be. Az agyagokban tárolom a gyakran használatban lévő növényeket, a befőttesüvegekben (sötét helyen) pedig a tartalékokat, és a ritkábban használtakat, valamint az elsősorban fűszerezéshez használt növényeket.
Megjegyzés az agyag tárolókhoz: nagyon dekoratívak, de a visszanedvesedésre különösen hajlamos növényeket, például ökörfarkkóró virága, akácvirág, bazsalikomlevél, nem szerencsés ilyenben tárolni.
Ha száraz és kártevőmentes (főként molymentes) a lakásod, használhatsz kibélelt papírdobozokat, kisebb mennyiségekhez papírzacskókat is. Ha fémdobozokat használsz, mindenképpen béleld ki selyempapírral vagy sütőpapírral.
A kiürült üvegeket alaposan mosd el, és szárítsd meg. Az egyéb tárolókat töröld át, illetve cserélj bennük papírt.
4. A gyógynövényes házipatika feltöltése és tárolása
- Folyamatosan töltsd fel a házipatikádat az új gyűjtésből származó gyógynövényekkel.
- Itt találod a nyomtatható címkéket a gyógynövényes üvegeidre, tasakjaidra.
- A gyógynövényes házipatikádat tárold száraz, fénytől védett helyen, ami lehet egy kis szekrény, a lakás egy sötétebb zugában lévő polc vagy akár egy nagyobb cipősdoboz is.
- Készíts el néhány alap gyógynövényes készítményt is, melyhez itt találsz segítséget.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.