Az illatos ibolya, borzas ibolya egyaránt gyógynövény, fő hatóanyagaik a gyökerükben található szaponinok, de az az egész növény gyógyhatású. Az illatos ibolyát szélesebb körben alkalmazhatjuk.
A tavasz egyik legikonikusabb virágát gyerekkoromban apró csokrokban árusították. Akkor még fogalmam sem volt róla, hogy nemcsak bájos, nemcsak mámorító illatú, de mindezek mellett ehető virág… és nem utolsó sorban gyógynövény is.
Borzas ibolya
Száraz cserjések és erdők, sziklagyepek évelő növénye. Magját a hangyák terjesztik. Igen gyakori az előfordulása.
A borzas ibolya gyökere enyhe hurutoldó, köptető. Hörghurut és köhögés esetén alkalmazható enyhe hatású gyógynövény, kakukkfűvel és ánizzsal érdemes keverni.
A borzas ibolya virága is fogyasztható a benne található cseranyagnak köszönhetően enyhe összehúzó, illetve a kék virágok antocián tartalmuk miatt enyhe antioxidáns hatással is bírnak. Édességek, desszertek díszítésére, ízesítésére is használható.

Illatos ibolya
Erdőkben, cserjésekben előforduló, messzire kúszó gyökerű, illatos évelő növény. Hazánk erdeiben gyakori. Kék vagy fehérlő virágai kora tavasszal nyílnak.
A virágokból szemborogató tea, illetve nyugtató, antiszeptikus, enyhén hashajtó szirup is készülhet. Álmatlanság, fejfájás esetén alkalmazható a szirup és a forrázat is, és idegnyugtató, köptető hatással is rendelkezik. A virágaival édességeket, likőrt ízesíthetünk, frissen vagy kandírozva pedig tortákat, desszerteket díszíthetünk vele.
A levelek forrázata kitágult visszerek borogatására alkalmazható, továbbá köhögés, fejfájás, álmatlanság esetén is hatásos.
A gyökere hörghurut, légcsőhurut esetén jó nyákoldó, köptető, különösen elhúzódó esetekben alkalmazható eredményesen. Izzasztó, lázcsillapító hatással is rendelkezik. Bélgyulladás enyhítésére is alkalmazható.
A teljes növény bőrnedvesítő hatású, ezért kirepedezett bőr kezelésére is ajánlható. Erre a célra a legalább három százalék ibolyakivonatot tartalmazó kenőcs a leghatásosabb.

Illatos ibolya és borzas ibolya alkalmazása
Elsősorban virágát és levelét használjuk. A gyökér sokkal erősebb hatású.
1 teáskanálnyi szárítmányt leforrázunk 2 dl vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-szer 2 dl fogyasztható. Köptetőként sötét erdei mézzel ízesítve étkezés után igyuk. Külsőleg alkalmazva dupla mennyiségű szárítmányt adunk 2 dl vízhez, az elkészítés megegyezik a belsőleg alkalmazandó tea elkészítési módjával.
Illatos ibolya, borzas ibolya mellékhatásai
Káros mellékhatása az adagok betartása mellett nem ismert. Túladagolását kerüljük, mert a gyökér hánytató hatású, illetve nagy mennyiségben fogyasztva a benne található szaponin oldja a vörösvérsejteket.
Illatos ibolya, borzas ibolya gyűjtése
A gyökereket ősszel ássuk ki, tisztítás után szárítjuk. A virágokat április-májusban teljes nyíláskor gyűjtjük, nyersen is fogyaszthatóak. A kertbe betelepítve gyönyörű tavaszi színfoltot jelentenek az illatos, ehető virágok, szép formájú leveleik pedig egész nyáron díszítenek.
Védett ibolyák Magyarországon
A fentiekben tárgyalt, gyógyászati értékkel is rendelkező ibolyafajokkal együtt Magyarországon kb. másfél tucat ibolyafaj őshonos. Ezek között három védett faj is található. A világos ibolyaszínű virágú dombi ibolya (V. collina) karsztos középhegységeink sziklásabb részein él. A gyönyörű sárga virágairól elnevezett sárga ibolya (V. biflora) csak a Bükkben fordul elő. A lápi ibolya (V. stagnina) virágai kékesfehérek, és magasabbra nő, mint a többi ibolyafajok. Ez utóbbival sajnos már csak nagyon elvétve találkozhatunk hazánkban.

Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.