A levendula, ez a Mediterráneumban őshonos, a provence-i táj meghatározó képét adó, illatos, lila virágú félcserje hazánkban termesztett növény, vadon nem fordul elő.
Bingeni Szent Hildegard apátnő még a levendula belsőleges alkalmazása ellen emelt szót, viszont tetvek ellen ajánlotta. A középkori orvosok felfúvódás és erős havi vérzés esetén ajánlották, a középkor vége felé a tisztátalan vágyak elűzőjeként és démonokat elriasztó növényként tartották számon.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat nyugtatóként, görcsoldóként és vízhajtóként használja.
Angol vagy francia levendula?
Az angol vagy hibrid (L. x intermedia) és a francia vagy valódi (L. angustifolia) levendula között több különbség is mutatkozik. Megjelenésében az angol levendula sokkal terebélyesebb, virágzati tengelye légiesebb, a virágok színe általában világosabb. A francia levendula összességében is robusztusabb kinézetű, virágzata tömöttebb, a virágok színe általában sötétebb.
A valódi különbség azonban a két növény illóolaj-összetételében mutatkozik meg. A francia levendula ezért gyógyászati szempontból értékesebb, míg az angol levendulát és illóolaját főként illatszerekben és egyéb illatosítási célra alkalmazzák.
Nyugtató, idegei alapon jelentkező panaszok
Elsősorban gyenge nyugtató, idegerősítő, alvást elősegítő hatása ismeretes, s mindez illóolaj-tartalmának köszönhető. A rozmaring, a szurokfű és a bazsalikom fokozza idegerősítő hatását. Mivel nem erős idegnyugtató, ezért inkább a pozitív működésre, pozitív gondolkodásra áthangoló keverékek alkotója. Hangulatváltozások és depresszió esetén is hatásos.
Az idegrendszerre gyakorolt pozitív hatásának köszönhetőn idegi eredetű gyomor- és bélpanaszok, stressz okozta magas vérnyomás, fejfájás esetén is sikerrel alkalmazható.
Külsőleg alkalmazva ingerli a perifériás idegrendszert, belsőleg pedig nyugtatja a központi idegrendszert.
Emésztési panaszok, erjedési és rothadási folyamatok
Jó hatással van azonban az emésztőrendszerre is, részben keserűanyag-, részben illóolaj-tartalmának köszönhetően. Szélgörcsök, étvágytalanság, bélfertőzések esetén ugyanúgy hasznát vehetjük, mint idült májkárosodás, epehólyag-gyulladás esetén. Serkenti az epetermelést és egyúttal epehajtó hatással is rendelkezik.
A túlzásba vitt cukor- és egyszerű keményítő fogyasztás esetén az erjedési folyamatokat, a túlzott húsfogyasztás esetén a rothadási folyamatokat gátolja az emésztőrendszerben, ezáltal javítja az emésztés hatásfokát.
Bőr, sebek
A zsíros, gyulladt, pattanásos bőr lemosására, horzsolások, sebek, napégés, ekcéma, pikkelysömör borogatására szintén alkalmas, ezen túlmenően pedig szabályozza a fejbőr zsírosságát és segíti a túlápolt haj regenerálódását.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Elsősorban simaizomgörcsök esetén hatásos görcsoldó.
Torokgyulladás és melléküreg-gyulladások esetén gargarizáljunk vagy inhaláljunk a teájával.
Reumatikus bántalmak esetén gyógyfürdőként alkalmazható, de reumakrémek alapanyagaként is használatos.
Levendula alkalmazása
1 teáskanálnyi virág szárítmányt 2 dl vízzel leforrázva 15 percig állni hagyunk. A napi fogyasztható mennyiség 2-szer 2 dl. Emésztési zavaroknál édesítetlenül és 20-30 perccel étkezés előtt, az elalvás segítéséhez lefekvés előtt fél órával fogyasszuk!
Külsőleges alkalmazásnál 2 evőkanálnyi mennyiséget vegyünk 2 dl vízhez, s ezt 2-3 percig főzzük.
A levendulás fürdő kisbabáknál is biztonsággal alkalmazható az esti elalvás segítésére.
Levendula mellékhatása
Az adagok betartása mellett nem ismeretes mellékhatása. Túladagolása esetén előfordulhat idegesség, feszültség, álmatlanság.
Levendula illóolaj
Illóolaja az aromaterápia egyik gyöngyszeme. Nyugtat, oldja a feszültséget, segíti az elalvást, de nagy adagokban izgató. Fertőző és légúti megbetegedések esetén a szoba levegőjét fertőtleníti, de a köhögést, torokgyulladást is gyógyítja. Eloszlatja a rosszullétet.
Remek sebgyógyító, az elfertőződött, gyulladt, gennyes, fekélyes, illetve égési sebeket egyaránt gyógyítja. A napozás során leégett bőrt is nyugtatja. A nemi szervek és egyéb bőrfelületek ekcémás, gombás fertőzései, de fehérfolyás esetén is jól alkalmazható. Pusztítja az élősködőket, ezért tetvesség, rühesség esetén, valamint szúnyog- és méhcsípésre is használhatjuk.
Bár a levendula illóolaja az egyik legrégebben alkalmazott illóolaj az aromaterápia történetében, sőt ezen illóolajnak köszönhetően íródott az első aromaterápiás könyv, valamint az adagolás betartása mellett mellékhatása sem ismeretes, mégis, mint minden illóolaj alkalmazása előtt – kiváltképp belsőleges alkalmazás esetén – kérjük ki aromaterápiás szakember tanácsát!
Külsőleges alkalmazásnál elegendő lehet az ellenjavallatokra és az egyes alkalmazási módoknak megfelelő mennyiségek betartására ügyelni, valamint, hogy vivőanyagba keverve (bázisolaj, méz, tej) alkalmazzuk. Első használatkor ne feledkezzünk meg az allergiapróbáról, s kisebb adagokkal kezdjük az alkalmazást, mint az előírt mennyiség. (Pl. az illatokra érzékenyebb embereknek aromalámpás alkalmazás esetén elegendő lehet akár 1-2 csepp illóolaj is, az általánosan javasolt 5-15 csepp helyet.)
Levendulaméz
A levendula jó mézelő, a nagy termesztő körzetek (pl. Franciaország) értékes méze. A mézekre jellemző általános hatásokon túlmenően, belsőleg vesebajokra, bélférgesség, illetve álmatlanság esetén, külsőleg sebekre ajánlható.
Levendula termesztése, gyűjtése
A levendula teljes virágpompájában a kert egyik ékköve lehet, így akkor is érdemes helyet kapnia a kertben, ha a családot nem a saját termésből kívánjuk ellátni e növénnyel. Magról nehezen kel, érdemesebb palántát vásárolni. Napos fekvésben érzi magát a legjobban. A virágokat közvetlenül nyílás előtt gyűjtjük.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.