A magas vérnyomás kialakulása egy kis életmódbeli odafigyeléssel és gyógynövényekkel megelőzhető. Pár hónapos gyógynövénykúrával a magas vérnyomás kezdeti stádiumban megszüntethető. A kezeléshez vérnyomáscsökkentő gyógyszerek széles tárháza áll rendelkezésre, de a gyógynövények is nagyon hatékony segítséget nyújtanak.
Magas vérnyomás kialakulása
A magas vérnyomás napjainkban már népbetegség.
A primer (elsődleges) magas vérnyomás sokáig észrevétlen maradhat, hiszen nem mutatható ki az oka, s sokszor tüneteket sem okoz. Lassan fejlődik ki, és önálló betegségnek tekinthető. Később szervi elváltozásokat okozhat. Ha időben észreveszik, gyógynövényekkel is kiválóan kezelhető.
A szekunder (másodlagos) hipertónia más betegségek tüneteként jelenik meg. Okozhatja a vese betegsége, a pajzsmirigy túlműködése, a központi idegrendszer betegségei, fejlődési rendellenesség vagy akár érelmeszesedés is.
Magas vérnyomás tünetei
- tompa tarkótájai vagy fejtetői fájdalom, mely reggel erősebb, napközben pedig enyhülhet
- gyakori orrvérzés
- látásromlás
- álmatlanság, emlékezetzavar
- feszültség, levertség, fáradékonyság, csökkent teljesítőképesség
Amennyiben a fenti tünetek időnként vagy rendszeresen jelentkeznek, mindenképpen érdemes megméretni a vérnyomásunkat, melyre manapság már akár bármelyik patikában is lehetőségünk van. 140/100 higanymilliméter feletti vérnyomásérték már mindenképpen odafigyelést igényel.
A kialakult magas vérnyomást mindenképpen szükséges lehúzni, s ez sok esetben lehetséges gyógyszerek nélkül, pusztán gyógynövényekkel, illetve csökkentett mennyiségű gyógyszer és gyógynövények kombinációjával. Fontos, hogy a gyógynövények alkalmazása mellett az orvos által korábban már beállított gyógyszermennyiséget csakis orvosi felügyelet mellett csökkentsük. Érdemes olyan kezelőorvost keresni, aki nyitott a természetes gyógymódok alkalmazására.
Leghatásosabb vérnyomáscsökkentő gyógynövények
Galagonya (Crataegus monogyna, C. laevigata)
Galagonya
A galagonya a gyógynövények között elsőrendű „szívgyógyszer”. Szívizomerősítő hatású, növeli a koszorúerekben a véráramlást, tágítja a koszorúereket, lassítja a gyors szívverést, mindezzel könnyíti a szív munkáját.
Szívritmuszavar, koszorúér-betegség (angina pectoris) és a szív működési zavarai esetén egyaránt jól alkalmazható. Általánosan is javítja a vérellátást a szervezetben.
Súlyosabb szívelégtelenségnél – a kezelőorvos tájékoztatása mellett – gyógyszerekkel együtt is alkalmazható a gyógyszer mennyiségének csökkentése érdekében.
Influenza és tüdőgyulladás okozta szövődményes szívbetegség megelőzésére is használható, de általánosságban is jó karban tartja a szívet.
Szívidegesség esetén, illetve fizikai igénybevételkor kialakuló légszomj és heves szívdobogás esetén is hatásos.
Hosszabb távon is alkalmazható, de túladagolását el kell kerülni, mert extrém mértékben csökkentheti a vérnyomást.
Fehér fagyöngy
A fehér fagyöngy csökkenti a magas vérnyomást, erősíti a hajszálereket, érelmeszesedés és érszűkület esetén is jól alkalmazható. Szívnyugtató, és különféle szívpanaszokra is jól használható galagonyával keverve.
Az adagokat ne lépjük túl, már kialakult szívbetegség esetén alkalmazása kerülendő.
Fehér fagyöngy (Viscum album)
Vizelethajtó gyógynövények mint vérnyomáscsökkentők
A szervezetben felhalmozódott és onnan kiürülni képtelen folyadék (ödéma) önmagában is vérnyomásemelő hatású. Az ödéma kialakulásának hátterében leggyakrabban a szív, a vesék vagy a nyirokrendszer nem megfelelő működése áll.
A magas vérnyomás gyógyszeres kezelését is gyakran egészíti ki vízhajtó adása, tehát a vízhajtó gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk. Erős vízhajtó hatással rendelkezik a petrezselyemmag, a zellermag, a zsurló, a csalán, a boróka, enyhébb vízhajtó az aranyvessző és a bodzavirág, hogy csak néhányat említsünk a sorban.
Zöldfűszerek
A zöldfűszerek és az ajakosvirágú növények, melyek többsége, melyek közül szintén sokat fűszerként használunk szintén vérnyomáscsökkentő hatású. Igen erőteljes vérnyomáscsökkentő hatással rendelkező zöldfűszerünk a tárkony, az ajakosvirágúak közül pedig például a bazsalikom (melyet zöldfűszerként is használunk) normalizálja a vérnyomást.
Csípős fűszerek
A csípős fűszerek fokozzák a periférikus keringést, ezért okoznak melegérzetet. Mivel hatásukra a szervezetben lévő vér egy része a bőr közelébe áramlik, ezáltal csökkentik a vérnyomást.
Amennyiben nem okoz gyomorpanaszokat, érdemes az étrendbe iktatni chilipaprikát, gyömbért, borsot, tormát, illetve a szendvicshez tv-paprika helyett hegyes erős paprikát fogyasztani. Stresszes életmód okozta magas vérnyomás esetén, mely általában refluxos panaszokkal is együtt jár, kerülendő a csípős fűszerek fogyasztása. Stressz okozta magas vérnyomás esetén gyakori a fejben kialakuló nyomásérzés, főleg csípős fűszerek fogyasztása után.
Magas vérnyomás megelőzése
A magas vérnyomásnak rengeteg rizikótényezője van, ezek közül a legfontosabbak a dohányzás, az elhízás, a stressz, a mozgáshiány, az alkoholizmus. Fontos, hogy életmódunkkal mindezen tényezőket kiküszöböljük, de legalábbis csökkentsük a rizikót.
Napjainkban a túlzott stressz alig kiküszöbölhető, de relaxációs technikákkal, jógával, meditációval, autogén tréninggel és mozgással könnyebben levezethetjük. A mozgáshiányos életmód sok egészségügyi problémát okoz, ezért nagyon fontos, hogy megtaláljuk a számunkra kedves mozgásformát, amelyet hetente legalább háromszor 30 percig gyakoroljunk.
Gyógynövényekkel is sokat tehetünk a vérnyomásunk rendezése érdekében. Megelőzésre a galagonya alkalmazása javasolható elsősorban, amely a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében élen jár.
A magas vérnyomás lelki okai
„A magas vérnyomás egy adott tevékenység szüntelen elképzelése nyomán jön létre, ám anélkül, hogy e tevékenységet véghez vinnék, azaz cselekvésben realizálnák. Így tartós feszültség, állandó izgalmi állapot alakul ki, melyet a véghez vivendő teljesítmény iránti elvárás hatványozottan ébren tart. A túlzott feszültségi állapot révén rövid ideig tetemes mennyiségű energia áll rendelkezésre, ez azonban mégsem kerül felhasználásra, s így állandó magasfeszültségként marad fenn.
Amint egy problémát érintünk, vérnyomásunk emelkedni kezd, de rögtön csökkenő tendenciát mutat, ha a konfliktusról beszélhetünk. Elegendő csupán elképzelnünk valamely fizikai tevékenységet vagy nyomasztó helyzetet, vérnyomásunk máris felszökik.
Modern életünk fokozott pszichoszociális stresszhatásai, az elfojtott agresszív indulatok, felháborodás, félelem és düh nagymértékben hozzájárulnak a vérnyomás emelkedéséhez. A huzamos lelki megterhelés szintén tartós magasfeszültség kialakulásához vezethet. A magas vérnyomású ember örökös várakozási feszültségen él, megpróbál teljesítményével kitűnni, tökéletesen megfelelni a maga és mások elvárásainak. Higgadtnak tűnik, pedig nem az.
Személyiségének megzabolázatlan megnyilvánulásait a valóságban csupán elfojtja. (…) Az ilyen egyén társadalmi szempontból tökéletesen alkalmazkodóképes, felelősségtudó és lelkiismeretes, pedig látszólagos higgadtsága mögött mélyen gyökeredző agresszív indulatok húzódnak, és teljességgel képtelen arra, hogy igazi érzelmeinek kifejezést adjon. A magas vérnyomás férfiaknál gyakrabban fordul elő (…)
De magas vérnyomást idézhet elő az erek rugalmasságának csökkenése is, például az érfal elmeszesedése révén. Ilyenkor korral összefüggő magas vérnyomásról beszélünk. Bár ennek nem kell szükségképpen így alakulnia, időskorban sokan elvesztik rugalmasságukat, a körülményekhez való alkalmazkodóképességet. Mindennek testi megnyilvánulásaként az erek megmerevednek.
A magas vérnyomásban tehát az a felhívás rejlik, hogy próbáljunk rugalmasabbak lenni, szabaduljunk meg a nagyravágyástól, hogy szüntelenül többet akarjunk elérni, miközben bensőleg egyre inkább megmerevedünk. Állandó feszültségben élünk ahelyett, hogy inkább az érzelmek szavára hallgatnánk, s nem szalasztanánk el többé a helyeset, miközben hibásan cselekszünk.
E felhívás azt is magában foglalja, hogy önmagunkkal szemben is szabadon érvényre juttassuk érzelmeinket, szeressük magunkat, miközben másokkal is „szívélyesebben” viselkedünk. Ha megtesszük, amit meg kell tennünk, a belső feszültség is alábbhagy, ami jótékony hatást gyakorol a magas vérnyomásra.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Jó egészséget kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.