Gyanítom, hogy e honlap olvasói inkább gyógyteákkal, mint alkohollal csillapítják szomjukat, de mindannyiunk életében vannak sátoros ünnepek, családi események, amikor elcsábulhatunk egy kis alkoholfogyasztásra. A mértékletességen túl a másnaposság megelőzése is segít abban, hogy ezek az alkalmak kellemes emlékként maradjanak meg emlékezetünkben, s másnap normál kerékvágásban folytatódjon az élet.
Éppen ezért a másnaposság megelőzése talán még fontosabb, mint a másnaposság „gyógyítása”, hiszen az émelygés, hányinger, hányás, remegés, fejfájás, szédülés, gyengeség, étvágytalanság és egyéb tünetek igencsak igénybe veszik a szervezetet. Ha mégis idáig jutnánk, ezek leküzdésére is vannak természetes módszerek.
Másnaposság okai
A másnaposság legfontosabb oka a vízhiány, hiszen az alkohol folyadékot von el a szervezettől, szárító hatású. A kellemetlen tünetek egytől egyig súlyos vízhiányra utalnak.
Súlyosbítja a helyzetet, ha éhgyomorra iszunk, vagy ha az alkoholfogyasztás közben nem kerül semmi a gyomrunkba.
Emellett a rossz minőségű alkoholos italok csak tovább rontják a helyzetet.
Másnaposság megelőzése
Ha a fentiekből indulunk ki, a legfontosabb, hogy az alkoholos ital mellett fogyasszunk elegendő mennyiségű vizet is, és soha ne igyunk alkoholt éhgyomorra, illetve alkoholfogyasztás közben is együnk legalább pár falatot.
Kizárólag jó minőségű szeszes italokat fogyasszunk, és azokat lehetőleg ne keverjük egymással. A pancsolt borokat, kétes eredetű röviditalokat inkább felejtsük el.
Másnaposság gyógyítása
Ha mindezek ellenére reggel másnaposan ébrednénk, továbbra is a legfontosabb a folyadék pótlása. Igyunk vizet, illetve gyógyteákat.
A fűzfakéreg jó fájdalomcsillapító, ha hasogat a fejünk, a borsmenta segít fejfájás esetén, illetve hidegen fogyasztva a hányingert is csillapítja, ezen túlmenően pedig frissítő hatású.
Erősítő, roboráló gyógynövények például a csipkebogyó, a csalán, a vasfű. A csipkebogyó emellett frissítő, a vasfű pedig májvédő hatású.
A citromfű jó étvágytalanság esetén, és a népi gyógyászatban régóta használják másnaposság kezelésére.
A háborgó gyomor kínjait aromás keserű teákkal csökkenthetjük. A cickafarkfű, a kamilla, a menta és a citromfű is jó választás lehet. (A túl keserű teákkal éppen az ellenkező hatást válthatjuk ki, így ezeket inkább mellőzzük.)
A remegést, a hányingert és a gyengeséget a lezuhant vércukorszint is okozhatja. (Kisebb mennyiségű alkohol elfogyasztása emeli a vércukorszintet, a túlzott mértékű alkoholbevitel viszont épp ellenkező hatást vált ki, a vércukor szintjét drasztikusan csökkenti.) A háborgó gyomor nem szívesen fogad be ételt, de egy szelet pirítós vagy néhány szem háztartási keksz normalizálja annyira a vércukorszintet, hogy csökkenjenek ezek a kellemetlen tünetek is.
Főként sör és édes borok vagy édes pezsgő fogyasztása után emelkedhet meg a vércukorszint, a ginszeng segít csökkenteni a vércukorszintet, és javítja a rossz közérzetet.
Hogy a másnaposság meddig tart, illetve kialakul-e egyáltalán az függ a megelőzéstől és az alkoholfogyasztás mértékétől, az alkoholos italok minőségétől is. Legjobb esetben frissen és kipihenten kezdhetjük a napot, legrosszabb esetben az egész nap folyamán elkísérnek a kellemetlen tünetek, bár egyre csökkenő mértékben.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!