A csodaszép kék virágú mezei katáng (Cichorium intybus) nagy valószínűséggel egyike azon gyógynövényeknek, amelyet vagy észre sem vettél, vagy rengetegszer láttál már, de nem tudtad, hogy mi az.
Az országban szinte mindenhol gyakori az utak mentén. Ha nem vetted észre, annak nagy valószínűséggel az az oka, hogy a reggeli, délelőtti órákban nem jártál a közelében, ugyanis gyönyörű virágai ekkor virítanak.
Később, a délután folyamán inkább egy elszáradt kóróra emlékeztet, csak az kelt némi gyanút, hogy a száraz növények ritkán pompáznak egészséges zöld színben. Másnap reggel pedig mintegy varázsütésre, ismét teljes szépségükben gyönyörködhetünk a katángvirágokban.
Talán nem tudtad, hogy a katáng ehető növény és egyben gyógynövény is: a levelei, virágai és gyökerei egyaránt felhasználhatók. A mezei katángot nemesítették is, hogy a gyökere nagyobb legyen, és a 17. század óta ebből készítik a cikóriakávét.
A katáng a gyermekláncfű távoli rokona, az őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény, és közeli rokonságban áll a termesztett endívia és radicchio salátákkal. Az endíviát cikóriasalátának vagy egyszerűen cikóriának is szokták nevezni. Természetesen a mezei katáng fiatal levelei is fogyaszthatóak nyersen, remekül kiegészítik a különféle salátákat.
Mivel a levelek keserűek, így egy kevés is elég, de éppen ezek a keserű vegyületek teszik őket nagyon jótékony hatásúvá. Meg is lehet főzni, ami felszabadítja a keserűség egy részét, illetve a citromlé is segít lágyítani a keserűséget.
Nézzük meg, hogyan ismerd fel, és hogyan gyűjtsd be a mezei katángot!
Mezei katáng virágának és herbájának gyűjtése
Mivel gyakori növény, a katángvirág gyűjtése általában elég egyszerű. Ha már tudod, hogy néz ki a növény, valószínűleg mindenhol észre fogod venni.
A katáng gyűjtésénél egy dologra kell odafigyelni, méghozzá arra, hogy honnan gyűjtjük. Bár az utak mentén annyira gyakori, hogy jó ötletnek tűnhet innen gyűjteni, ám az út menti növények kipufogógázzal szennyezettek. Ugyanígy a mezőgazdasági területek környékét is érdemes kerülni.
A mezei katáng jellemzően július és október között virágzik. A virágok égszínkék vagy kékeslila színűek, általában reggel nyílnak ki, és melegebb napokon akár délre bezáródik az összes virág.
A katáng virágai ehetőek, és nyersen salátákhoz is adhatóak, vagy különféle ételeket díszíthetünk velük. Gyógyhatásúak, évszázadok óta használják őket a világ minden táján a népi gyógyászatban. Főként hasmenés és más emésztőrendszeri, illetve húgyúti panaszok, valamint kisebb bőrsérülések esetén. A mezei katángot a Bach virágterápia is használja.
Kacúros leveleit virágzás előtt érdemes gyűjteni. A herbát, vagyis a virágos hajtást pedig teljes virágzásban gyűjtjük. Szedés után érdemes felaprítani, és így megszárítani meleg, szellős helyen, napfénytől védve.
Mezei katáng gyökerének gyűjtése
A mezei katáng talán mégis a gyökeréről a legismertebb, és nem csak a pótkávé miatt. A gyökér gyűjtése általában ősszel vagy kora tavasszal történik, akárcsak más ehető és gyógyhatású gyökereké, például a gyermekláncfűé, a macskagyökéré vagy a bojtorjáné.
A gyökér gyűjtését akkor célszerű végezni, amikor a föld feletti részekről felismerjük a növényt. A függőleges gyöktörzs orsó alakú főgyökérben folytatódik, mely alig elágazó. A húsos gyökér frissen átvágva tejnedvet bocsát ki. A gyökereket általában 10-15 centiméteres darabokra vágva, és hosszában négy részre hasítva, esetleg felkockázva vagy szeletelve szárítják. A saját célra gyűjtött gyökerek aprítása a későbbi felhasználás céljától is függ.
A katánggyökeret érdemes olyan helyről gyűjteni, ahol lazább a talaj. Ha ez nem lehetséges, mert kötöttebb, keményebb talajú területen élsz, akkor sokat segít, ha egy kicsit körbeásod a gyökeret, így nagyobb darabot lehet kiemelni belőle.
Gyakran nem sikerül a teljes gyökeret kiásni, de ez nem probléma, mert így nagyobb az esély, hogy a növény a következő évben a bent maradt gyökérről újra kihajt.
A késő ősszel vagy kora tavasszal kiásott gyökereket a rátapadt szennyeződésektől megtisztítjuk, mosását gyorsan és kíméletesen végezzük, áztatás nélkül. A szárítás száraz, meleg helyen történik, szükség esetén aszalógépben vagy sütőben a legalacsonyabb hőfokon és nyitott sütőajtó mellett.
A katánggyökér ehető, és tele van inulinnal, ami kiváló rost- és prebiotikumforrás. Gyógyhatásait tekintve pedig étvágyjavítóként, máj- és más emésztőrendszeri panaszokra, a reproduktív szervek panaszaira, húgyúti panaszokra és cukorbetegség esetén is régóta használják.
Mindemellett a gyökér kávészem nagyságúra aprítva, majd megpörkölve koffeinmentes kávépótlóként használható. Ilyen kávépótlót házilag is készíthetünk, és nagyon jó alapanyag gyermekláncfűgyökérrel keverve egy ízletes chaihoz is.
Érdekesség, hogy a katánggyökeret állatok takarmányozására is használják, és plusz hozadékként élősködőellenes hatását is ki tudják használni. Ízesítőanyagként pedig sörbe kerül.
Ezek is tetszeni fognak:
Koffeinmentes kávéhelyettesítők gyógynövényekkel
Gyermekláncfűkávé 5 recepttel
Sütőtökfűszeres latte gyógynövényekkel
22 gyógynövény cukorbetegségre
Mi az a chai, és miért igyuk?
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.