A chai (csáj) hindi nyelven azt jelenti, hogy tea. (Biztosan nem ismeretlen maga a szó, ha valaha tanultál oroszul.) Különleges ízvilága és egészségügyi hatásai egyaránt figyelemre méltóak, így nem is lehet kérdés, hogy beiktassuk-e a mindennapjainkba.
Mindamellett, ha azt mondjuk, hogy chai, még véletlenül se gondoljunk egy csésze gőzölgő fekete vagy zöld teára, még csak egy hagyományos gyógyteára sem, hiszen a chai valójában egy mindezekkel rokon, ám ezektől mégis kissé távol álló ital, mind ízében, mind megjelenésében.
Mi is akkor valójában a chai?
A chai egy fűszeres teaital, melynek története több mint 5000 évre nyúlik vissza, és hagyományosan gyógyteaként fogyasztották. Az idők folyamán Indiában és Ázsia több országában is a mindennapok részévé vált. Ez nem is csoda, hiszen egy nagyon kellemes ízű, egyben egészséges innivalóról van szó.
A chai esetében pont úgy elmondható, hogy ahány ház, annyi szokás, mint ahogy ez a hagyományos és tipikus receptek esetében általában lenni szokott. (Gondoljunk csak a megszámlálhatatlan „eredeti” lecsó receptre.)
Ami mindenképpen elmondható a chairól, hogy egy fűszeres és csípős ital, melyhez aromatikus gyógynövényeket adnak, amilyen a fahéj, a szegfűszeg, a feketebors, a kardamom és a gyömbér. Édesítésre hagyományosan cukrot, esetleg mézet vagy más természetes édesítőt használnak, és leggyakrabban tejjel készül.
Mivel mégiscsak egy teáról van szó, legtöbbször tealevelek (Camellia sinensis) is találhatóak a keverékben, a legmodernebb változatokba akár yerba mate és rooibos is kerülhet.
A tradicionális chai alapja azonban mindenképpen a fekete, zöld, oolong vagy fehér tea. Ezek mindegyike ugyanannak a növénynek, a Camellia sinensisnek a leveleiből készül, mindössze a betakarítás és a feldolgozás módja adja a teák közötti különbséget.
Miért igyunk chait? Avagy a chai fogyasztásának előnyei
Miért jó a chai? Először is, az őszi-téli hónapok egyik legjobb itala, hiszen kellemesen felmelegíti testünket és lelkünket a hűvös napokon.
Ha fekete teával készítjük, nagyjából harmada annyi koffeint tartalmaz, mint a kávé, mégis frissítő hatású. Ráadásul a chai tele van antioxidánsokkal, a benne lévő fűszerek javítják az emésztést és a vérkeringést.
Ha teljesen koffeinmentes chait szeretnénk készíteni, akkor az előzőekben már említett fekete, zöld, fehér és oolong tea helyett használhatunk alapként például rooibost vagy más kellemes ízű gyógynövényt.
A chai fogyasztásának jótékony hatásai:
- kiváló emésztésjavító és szélhajtó például a gyömbérnek, a fahéjnak és a kardamomnak köszönhetően
- segít enyhíteni a fájdalmakat például a feketeborsnak és a gyömbérnek köszönhetően
- tele van antioxidánsokkal és egyéb tápanyagokkal például a tealevélnek, a gyömbérnek és a szegfűszegnek köszönhetően.
Bármilyen további gyógynövényt adunk a chaihoz, azzal további jótékony hatásokkal gazdagítjuk az italt.
A szervezet alkalmazkodóképességét segítő gyógynövények immunerősítő hatással gazdagítják, miközben segítenek a stressz okozta panaszok csökkentésében is (például édesgyökér, ginszeng). Az úgynevezett vértisztító, tápláló gyógynövények pedig támogatják a máj méregtelenítő funkcióját (például gyermekláncfű és bojtorján gyökere), és igen jól illenek a chaihoz.
A feketeborsot Indiában a fűszerek királyának hívják, és az ayurvédikus gyógynövények között fontos helyet foglal el. A borsról tudni érdemes, hogy kis mennyiségben alkalmazva jótékonyan fokozza a többi gyógynövény hatását, így ilyen célból is gyakran kerül a keverékekbe.
Ezek is érdekelhetnek:
Gyömbér hatásai és mellékhatásai
Édesgyökér hatásai és mellékhatásai
Bojtorján hatásai és mellékhatásai
Gyermekláncfű hatásai és mellékhatásai
Így állítsd össze a saját chai receptedet
Egy alap chai recept összeállítása egyáltalán nem bonyolult, és valószínűleg már most is minden megtalálható hozzá a konyhában, hiszen fő fűszereit itthon is gyakran használjuk gyümölcslevesek, téli sütemények ízesítésére.
Vegyük hát szemügyre a fűszeres polcot, és játsszunk kicsit az összetevőkkel. Ha egyik-másik hozzávaló nincs otthon, vagy nem tartozik a kedvenceink közé, bátran kihagyható a keverékből, vagy csökkenthető a mennyisége, sőt akár valami mással is helyettesíthető.
A chai legfontosabb fűszerei a fűszerpolcunk egzotikus lakói, mint a fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, kardamom, szerecsendió, gyömbér, vagyis a klasszikus mézeskalácsfűszerek, valamint a feketebors. Ezeket egészíthetjük ki édeskés-kesernyés ízű gyógynövényekkel, melyek ízvilágukban és hatásaikban is jól illenek a chaihoz. Ilyenek a már említett édesgyökér, a gyermekláncfűgyökér, a bojtorjángyökér vagy a katánggyökér.
Chai alaprecept
- 4 ek. szálas tealevél
- 2 ek. darabolt fahéj (vagy 1 ek. őrölt fahéj)
- 2 ek. szárított, szeletelt gyömbér (vagy 1 ek. gyömbérpor)
- 0,5 ek. egész szegfűszeg
- 0,5 ek. egész kardamom
- 0,5 ek. egész feketebors (enyhén megtörve)
Az összes hozzávalót tegyük egy tálba, keverjük el alaposan, majd öntsük egy befőttesüvegbe vagy más jól záródó edénybe.
Hogyan készül a chai?
Készülhet erősebb és enyhébb változatban is, ennek megfelelően 1 evőkanálnyi vagy akár 1 teáskanálnyi chai keverékből is készülhet a tea. Amennyiben naponta több csésze chait fogyasztunk, inkább az enyhébb változatott részesítsük előnyben.
- Mérjük ki a keveréket.
- Öntsük fel kb. 1,5 dl forralt, de már nem lobogó vízzel, és hagyjuk kb. 20 percig ázni. (Hosszabb áztatási idővel erősebb, rövidebb áztatási idővel enyhébb tea készülhet.)
- Szűrjük le a teát.
- Ízesítsük mézzel (vagy más édesítővel), és öntsük fel kb. 0,5 dl tejjel vagy egy kevés tejszínnel (növényi tej vagy tejszín is lehet). Vagy akár önmagában is fogyasztható.
Vagy ízlés szerint készülhet víz és (növényi) tej 1:1 arányú keverékével is.
Ezek is érdekelhetnek:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.