A cukorbetegség napjaink egyik leggyakoribb anyagcsere-betegsége. Kezelése és karbantartása komoly kihívásokat jelent, így a megelőzésre is érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni.
Az 1-es típusú cukorbetegség az inzulintermelő sejtek elpusztulásával jár, autoimmun betegség, mely bármely életkorban kialakulhat. Kezelésére inzulinpótlást és szigorú diétát alkalmaznak.
Az úgynevezett 2-es típusú cukorbetegség általában felnőtt vagy idősebb korban alakul ki, és kialakulásában nagy szerepet játszik az életmód is. Kezdődő cukorbetegségnél és szerencsés esetben a diéta és az esetleges testsúlytöbblettől való megszabadulás is jelentős javulást eredményezhet, egyéb esetben gyógyszert írnak fel.
A 2-es típusú cukorbetegség egy zsíranyagcsere-betegség. Először a hasi zsírszövet felszaporodásával összefüggő inzulinrezisztencia alakul ki, amikor az inzulin hatása gyengül, amit fokozott inzulintermeléssel ellensúlyoz a szervezet. Majd az inzulintermelő sejtek „elfáradnak, az inzulintermelés elégtelenné válik, és kialakul a glükóz-intolerancia, vagyis a szőlőcukrot a sejtek nem tudják felhasználni az inzulinhiány miatt. Végül pedig kialakul a cukorbetegség.
Úgynevezett másodlagos cukorbetegség kialakulhat betegségek vagy akár gyógyszerszedés következtében is, ilyenkor inzulinpótlásra van szükség.
A várandósság alatt kialakuló cukorbetegség esetén diétára van szükség, súlyosabb esetben inzulinpótlást alkalmaznak, és szerencsére a szülést követően legtöbbször elmúlik vagy nagyon enyhe formában marad vissza.
A cukorbetegséggel összefüggésben kialakuló szövődmények rontják az életminőséget és az életkilátásokat is, ám önmagában a szigorú diéta betartása sem mindig egyszerű feladat.
A gyógynövények segítséget jelentenek enyhén emelkedett vércukorszint-értékek esetén éppúgy, mint a nem túl súlyos, de már gyógyszerszedést igénylő cukorbetegség idején is. A kezelőorvossal együttműködve és az orvos utasításai alapján, valamint a diéta betartása mellett akár a gyógyszer mennyiségét is csökkenteni lehet a gyógynövények alkalmazása mellett.
A cukorbetegség megelőzésére is alkalmasak ezek a gyógynövények. Az étrendre történő odafigyeléssel, rendszeres testmozgással és a gyógynövények alkalmazásával nagy eséllyel megakadályozható a cukorbetegség kialakulása.
A gyógynövények között nagyon sok olyat találunk, melyek csökkentik vagy kiegyensúlyozzák a vércukorszintet, illetve a gyógynövények egy speciális csoportja a vércukorszint csökkentésén kívül gyógytáplálékként is segítségünkre siet, ugyanis energiát adnak és fontos tápanyagokkal látják el a szervezetet, ám ehhez nincs szükség a szervezetben inzulin felhasználására.
Vércukorszintet csökkentő gyógynövények
Ezek a gyógynövények általában úgynevezett glükokinineket tartalmaznak. Nagyon sok ilyen gyógynövényt találunk a Kárpát-medencében is, ám a fűszerpolcunkon gyakran fellelhető, távoli tájakról származó fűszerek némelyike még nagyobb hatékonyságot mutat ezen a téren. Ráadásul ezeket a fűszereket változatosan be tudjuk építeni az étrendünkbe.
1. Fehér babhéj (Phaseoli legumen)
A fehér bab hüvelye nagy klasszikus a vércukorszintet csökkentő gyógynövények sorában.
Vizelethajtó, valamint erősítő, roboráló hatása is van.
2. Kukoricabajusz (Maydis stigma)
A kukorica egy érdekes növény. Valójában fűféle, a nőivarú torzsavirágzatán fejlődnek ki később a termései (a kukoricaszemek). A kukoricabajusz pedig nem más, mint a bibeszálak, amelyek a kukoricanövény hajtáscsúcsán lévő hímivarú porzós címervirágzatból hulló virágportól termékenyülnek meg.
Ezek a bibeszálak, vagyis a kukoricabajusz szintén nagy klasszikus a vércukorszint csökkentése terén.
Húgyhólyaggyulladásra és zsírbontásra is használja a népi gyógyászat. Gyulladáscsökkentő hatásán kívül vérnyomásemelő hatású is.
3. Fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) és vörös áfonya (Vaccinium vitis-ideaea) levele
A vörös áfonya termését elsősorban húgyúti panaszokra, a fekete áfonya termését pedig látásjavítóként ajánlja a fitoterápia.
Azonban mindkét növény levelének ismert vércukorszintet csökkentő hatása, továbbá gyulladáscsökkentő, összehúzó, fertőtlenítő és vízhajtó hatásúak is.
4. Málna (Rubus ideaeus) levele
Cukorbetegségre alkalmazott teakeverékek gyakori összetevője, erős vércukorszint-csökkentő.
Összehúzó, görcsoldó és hasmenés elleni is hatásos. Zöld fűszernövényekkel keverve az emésztési folyamatokat is javítja. A várandósság utolsó heteiben alkalmazva szüléskönnyítő hatású. Mivel oldja a simaizomzat görcseit, a 34. hét előtt alkalmazva akár koraszülést is okozhat.
5. Fekete szeder (Rubus fructicosus) levele
Vércukorszint-szabályozó hatása áfonyalevéllel keverve még erőteljesebb. Inzulinrezisztencia esetén is hatékony a cukorbetegség megelőzésében vagy kialakulásának késleltetésében.
Vizelethajtó, izzasztó, gyulladáscsökkentő és hasmenés ellen is hatásos. Húgysavszintet csökkentő hatása reumatikus és köszvényes fájdalmak esetén teszi hatásossá.
6. Gyermekláncfű (Taraxacum officinale) levele
Amellett, hogy csökkenti a vércukorszintet, a máj és az epe egyik legjobb gyógynövénye is, segíti a máj működését, és fokozza az epeelválasztást. Nagyon sokoldalú gyógynövény, többek között vízhajtó, méregtelenítő és roboráló, erősítő hatású.
A gyermekláncfű zsenge leveleiből régen főzeléket készítettek.
7. Csalán (Urtica dioica és Urtica urens) levele
A nagycsalán és az apró csalán (vagy kis csípős csalán) egyaránt hatékony vízhajtó, méregtelenítő és roboráló, erősítő gyógynövények, és csökkentik a vércukorszintet is. Ezen kívül is rengeteg jótékony hatással rendelkeznek, szinte nincs olyan szervrendszerünk, melyre ne lennének hatással.
Csalán gyűjtése
Tavaszi csalánleves
8. Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
A zsálya is igen sokoldalú gyógynövény, ezen kívül éhgyomorra gyógyteaként fogyasztva csökkenti a vércukorszintet, illetve fokozza az inzulinelválasztást, amivel segít csökkenteni a vércukorszintet. Főként a megelőzésben lehet szerepe fogyasztásának.
9. Szurokfű (Origanum vulgare)
A szurokfű vizes kivonatában megtalálható rozmarinsavról kimutatták, hogy nemcsak az immunrendszert erősíti, de segíti a hasnyálmirigyben a szénhidrátbontó enzim, az amiláz aktivitását, továbbá elősegíti az inzulin aktivitásának növelését és a sejtek szőlőcukor-felvételét.
10. Görögszéna (Trigonella foenum-graceum)
Nálunk önmagában kevéssé ismert fűszernövény, ugyanakkor fűszerkeverékekben megtalálható. Magjait leginkább csíráztatásra árusítják, bár csíranövényként sem túl gyakran találkozhatunk vele.
Lassítja a szénhidrátok (cukrok) felszívódását, növeli az inzulinérzékenységet, és csökkenti a vércukorszintet is. Inzulinrezisztencia esetén is hatékony. Már kialakult cukorbetegség esetén segít a szövődmények megelőzésében.
11. Szent bazsalikom (Ocimum sanctum)
Az indiai ajurvédikus gyógyászat egyik legnépszerűbb gyógynövénye, szent növénynek tartják. Számtalan jótékony hatása mellett meggátolja az étkezés utáni hirtelen és túlzott vércukorszint-emelkedést. Gátolja az amiláz enzim aktivitását is, amely a keményítőket cukorrá bontja, ezáltal is elősegíti a cukrok lassabb felszívódását.
12. Kapor (Anethum graveolens)
A mediterrán fűszernövények térhódításával némileg háttérbe szorult fűszernövényünk, az uborka eltevésének elengedhetetlen szereplője. Antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag.
Segíti és szabályozza az inzulintermelést, ugyanakkor csökkenti a vércukorszintet, mely valószínűleg az illóolajában található eugenolnak és egy esszenciális nyomelemnek, a vanádiumnak köszönhető. Az sem elhanyagolható, hogy nagyon sok cukorbeteg számol be a kapor jótékony hatásáról.
13. Zöldtea (Camellia sinensis)
A benne található polifenolok inzulintermelésre serkentik a szervezetet, és javítják a sejtek glükózfelvételét. Ugyanakkor védő hatású az inzulintermelő sejtekre, és védi a hasnyálmirigyet is.
14. Fahéj (Cinnamomum zeylanicum)
A benne található polifenolok javítják az inzulinérzékenységet, a sejtek glükózfelvételét , így segít kiegyensúlyozni és stabilizálni a vércukorszintet, ezáltal csökkenti az éhségrohamok kialakulását is. Ezért fogyókúrázók is előszeretettel fogyasztják, és rengeteg fogyókúrás szerben is megtalálható az összetevők között.
Kávé és desszertek ízesítésére vagy gyümölcsökre szórva is fogyasztható, nem kell belőle nagy mennyiség.
Fahéj – nem mindegy, hogy ceyloni vagy cassia
15. Gyömbér (Zingiber officinale)
Az ázsiai konyha egyik alapvető és meghatározó fűszere, melyet több ezer éve gyógynövényként is használnak. A mi éghajlatunkon is termeszthető, ami valószínűleg segített megalapozni népszerűségét.
Sokoldalú gyógynövény, és a vércukorszintet is hatékonyan csökkenti, illetve kiegyensúlyozza. A fahéjhoz hasonlóan segít enyhíteni az éhségrohamokat.
16. Kurkuma (Curcuma longa)
A kurkuma is egyre népszerűbb fűszer- és gyógynövény. Erőteljes ízét nem mindenki szereti, viszont szép sárga színt az ad az ételeknek, és kis mennyiségben használva egyáltalán nem tolakodó. Levesek, rizses, burgonyás, tojásos ételek ízesítésére és színezésére egyaránt használható.
A vércukorszint csökkentésén kívül is számos jótékony hatással rendelkezik.
17. Kardamom (Elettaria cardamomum)
A közel-keleti konyha kedvelt fűszere. Bár a mi ízvilágunk szerint inkább édes ételekhez passzol, sós ételekben is gyakran feltűnik. Egyik legkülönlegesebb hatása, hogy segíti a tej és a tejtermékek emésztését.
A fahéjhoz hasonlóan kávékhoz, gyümölcsökhöz, desszertekhez adható, és szintén nem kell belőle nagy mennyiség.
18. Ginzenggyökér (Panax ginseng)
Immunerősítő, adaptogén és számtalan betegség esetén hatásos gyógynövényként régóta ismerjük.
Ginzeng fogyasztásakor a szénhidrátok felszívódása lassul, a sejtek pedig több glükózt vesznek, illetve használnak fel. Ezért a cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkenti. A Torntói Egyetem kutatása pedig azt is kimutatta, hogy már kialakult cukorbetegség esetén 15-20%-kal is csökkentheti a vércukorszintet.
Inzulinrezisztencia esetén is jótékony hatású.
Energiát adó gyógynövények
Ezek az úgynevezett inulin tartalmú gyógynövények. Az inulin egy nagy molekulatömegű cukor, ám más mechanizmussal használja fel a szervezet, mint a glükózt (szőlőcukrot), ezért nincs szükség inzulinra, hogy az inulin energiává alakuljon a szervezetben. Ebbe a kategóriába általában a különféle gyógynövények gyökerei tartoznak:
19. Csicsóka (Helianthus tuberosus)
A szegényember krumplija egy időre a feledés homályába merült, hogy aztán méregdrága éttermek étlapjain kellesse magát. A burgonyához hasonlóan használható, de ne várjuk tőle sem ugyanazt az ízt, sem ugyanazt az állagot, mint amit a burgonyánál megszoktunk. Viszont nyersen is ehető és finom. Ehhez legjobb mindig frissen kiásni az éppen szükséges mennyiségű gumót, mert gyorsan megfonnyad.
Nyersen ne fogyasszunk napi három gumónál többet.
A vércukorszintet is csökkeni, és energiával is ellátja a szervezetet, ráadásul semleges ízének köszönhetően igen változatosan fogyasztható.
20. Csalán (Urtica dioica) gyökere
Bár elsősorban leveleit használjuk és kedveljük gyógynövényként és tavaszi vitaminpótlóként, gyökere a vércukorszintet csökkentő teák szinte állandó összetevője.
A gyökereket ősszel érdemes kiásni, így két legyet üthetünk egy csapásra: a kertben esetleg útban levő csalán növényeket is ritkíthatjuk, és hozzájutunk az értékes gyökerekhez is. (Szinte lehetetlen teljesen eltávolítani a gyökereket, így kicsi az esélye, hogy véglegesen kipusztuljon.)
21. Gyermekláncfű (Taraxacum officinale) gyökere
A gyökerek ősszel 40% inulint tartalmaznak, tavasszal mindössze 2%-ot, ezért az őszi gyűjtésű gyökerek hatásosabbak cukorbetegek gyógytáplálékaként. A levelekhez hasonlóan a gyökér is máj- és epetonikum, vízhajtó és vértisztító hatású.
Régen a gyökereket zöldségnövényként használták, vajon párolva fogyasztották. Gyermekláncfűkávé is készülhet belőle, és teaként is fogyasztható.
22. Mezei katáng (Cichorium intybus) gyökere
A mezei katáng gyökere vagy más néven a cikóriagyökér a pótkávékból is jól ismert, talán legtöbbeknek keserű íze jut eszébe elsőként erről a növényről.
Erősítő, roboráló gyógynövény, mely keserűanyagainak köszönhetően igen jótékony hatású a májra és a epére, emellett elősegíti az egészséges bélflóra kialakulását, és természetesen cukorbetegségre ajánlott teakeverékekben is megtalálható.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.