Talán furcsán hangzik egy fitoterapeuta (gyógynövényekkel gyógyító természetgyógyász) szájából – vagyis tollából -, hogy gyógyszereknek éppúgy megvan a maguk helye a gyógyítás széles skáláján, mint a gyógynövényeknek. A gyógyítás ideális esetben már a megelőzéssel kezdődne, s akkor talán nem lenne szükségünk ennyi gyógyszerre sem. Ráadásul sokkal egészségesebbek lehetnénk. A gyógynövények szerepe itt a legjelentősebb.
Betegségek megelőzése
Manapság egyre több szó esik a betegségek megelőzéséről, a megelőzés fontosságáról, azonban gyakorlatilag sem az „állami egészségkassza”, sem az egészségpénztárak nem vagy csak részben támogatják a tényleges prevenciót. Egyébként érthetetlen, hogy miért.
Tényleges prevencióról csak akkor beszélhetünk, ha az adott betegség ki sem alakul. A korai szakaszban történő felismerés például szűrővizsgálatok által már kialakult betegséget diagnosztizál. A korai felismerés hatékonyabbá teszi a gyógyítást, azonban ekkor már nem beszélhetünk megelőzésről, hiszen a betegség jelen van.
A betegségek megelőzése sok mindent foglal magában: a megfelelő táplálkozástól a testmozgáson át pl. a gyógynövénykúrákig. Mindez, s még sok egyéb, egy úgynevezett egészséges életmód részét képezné. Bár sajnos kevesen élnek tudatosan az egészségmegőrzés minél szélesebb körű lehetőségeivel.
Gyógynövények szerepe
A gyógynövények nagy segítséget jelenthetnek, hiszen segítenek a szervezet méregtelenítésében, az egyes szervek „erősítésében”, jobb működésének elősegítésében. Ezáltal lehetővé teszik, hogy szerveink megfelelően lássák el feladataikat, és ne keletkezzenek „eltömődések”, lerakódások, amelyek gátolnák az egyes szervek megfelelő működését, s így sok betegség „táptalajául” szolgálnának. De stresszes világunkban egy nyugtató hatású tea elfogyasztása, sőt, maga a teakészítés és -fogyasztás folyamata, szertartása mint kikapcsolódás is nagy segítség lehet.
A gyógynövények jelentősége abban áll, hogy nemcsak a testre, de a szellemre és a lélekre is hatnak. Az egész szervezetet harmonizálják, segítik megfelelő működését.
A természetgyógyászat holisztikus szemléletű, ami azt jelenti, hogy a teljes embert nézi, a környezetével, a problémáival, az örömeivel, a jellemvonásaival, tehát az egész „külső és belső életével” együtt. Ehhez a szemlélethez a gyógynövények szinte hozzásimulnak, hozzáidomulnak.
„Egy tea nem tea”
A gyógynövények nem gyógyítanak egyik percről a másikra, ahogy mondani szoktuk: „egy tea nem tea”. S persze kicsit meg kell pihenni, elgondolkodni azon, mi is válthatta ki a betegségünket, milyen lelki törés következett be az életünkben, amely a leggyengébb ponton vált testi tünetté betegség formájában.
A gyógynövények nem adnak „instant gyógyulást”, így a kényelem könnyen a gyógyszerek felé fordítja az embereket. Természetesen vannak állapotok, amelyek feltétlenül igénylik az orvosi konzultációt és a gyógyszerek alkalmazását, ám ezen esetekben is kiegészíthetik a kezelést a szelíd gyógymódok.
Használjuk ki a 21. század tudásanyagát, az évszázadok tapasztalatait!
A régi időkben, amikor a mai gyógyszerek, infúziók és egyéb gyógyszerformák még a sci-fi témakörébe tartoztak, nem volt más lehetőség, a rendelkezésre álló tudásból és anyagokból kellett kihozni a legtöbbet. Amikor még nem voltak antibiotikumok, egy tüdőgyulladás is igen súlyos, életveszélyes betegségnek számított. Esetleg egy seb elfertőződése is igen rosszul végződhetett, de egy sor járvány sem szedett volna annyi emberáldozatot a mai egészségügyi és gyógyszerészeti tudás mellett.
A 21. században élünk, az orvostudomány vívmányaival és a természetes gyógymódok évszázados tapasztalataival – mindegyiket a megfelelő helyen, akár együttesen alkalmazva – hatékonyabb a gyógyulás.
A súlyos állapotok azonnali orvosi beavatkozást igényelnek!
Semmi esetre se próbálkozzunk súlyos, életveszélyes állapotok gyógynövényes kezelésével! Ne várjunk a gyógynövényektől csodát! Ilyen esetben mindig forduljunk sürgősen orvoshoz! A súlyos állapot elmúltával, a beteg állapotának stabilizálódása után – a kezelőorvos javaslatainak figyelembevétele mellett – segíthetjük a felépülést a szakember segítségével kialakított gyógynövényes kúrával.
A gyógynövények is gyógyszerek
Azt se felejtsük el, hogy a gyógynövény is gyógyszer (bár nem a szó hagyományos értelmében), a gyógynövényeknek is lehetnek ellenjavallataik. Egyes növények adagolását nagyon pontosan be kell tartani, vagy éppen kellemetlenséget okozhat, ha egy növény izzaszt vagy éppen hashajtó hatású, s egészen más célból alkalmazzuk. Alkalmazás előtt mindig kérjük ki szakember véleményét, hogy megtalálhassuk a számunkra legalkalmasabb növényt vagy növénykeveréket. (A növénykeverékek használata amúgy is előnyösebb, mert így jelentősen csökkenthetőek a nem kívánatos „mellékhatások”, ugyanakkor a kívánt hatás fokozható.)
Tehát a gyógynövények elsősorban megelőzésre, enyhébb akut vagy krónikus tünetek kezelésére (megfelelő orvosi diagnózis után!), illetve más gyógymódok melletti kiegészítő kezelésként alkalmazhatóak. A megfelelő alkalmazás meghozza a kívánt hatást.
U.i. Fontos tudni, hogy a hatályos magyar jogszabályok szerint orvosi diagnózis nélkül természetgyógyászati kezelés nem végezhető.
You must be logged in to post a comment.