A palástfű magasabb fekvésű hegyi réteken tömegesen termő, évelő növény. Hazánkban a Bükkben, a Mátrában, illetve a Kőszegi-hegységben fordul elő, azonban semmi esetre se gyűjtsük, mert minden alfaja védett növény!
Egyes források szerint a növény nevét palást alakú leveleiről kapta, ám a régi időkben úgy gondolták, hogy az elvesztett szüzesség „helyreállítását”, „palástolását” segíti, így magyar elnevezése innen is eredeztethető.
A korai középkortól maradtak fenn írásos emlékek a növény alkalmazásáról, amikor torokdaganatok gyógyítására ajánlották, később sebek és emésztőrendszeri panaszok ellenszereként említik, ám női bajokra is használták.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat köhögésre, emésztőrendszeri panaszokra, havi vérzés csillapítására, gyulladt nyálkahártyára, sebekre, szájüregi gyulladásokra és fehérfolyásnál alkalmazta.
Nők gyógynövénye
Elsősorban a nők gyógynövénye, cickafarkfűvel kombinálva petefészek-gyulladás, fehérfolyás esetén alkalmazható külsőleg és belsőleg egyaránt. Hatását tovább fokozza egyéb gyulladáscsökkentő növények adagolása (pl.: körömvirág, feketenyárfarügy). Menstruációs panaszok, menstruációs ciklus rendellenessége esetén is segítséget jelent (szintén keverhető cickafarkfűvel), görcsoldó hatásánál fogva erős menstruációs vérzésnél is használjuk, amikor pásztortáskával keverve a vérzést is csillapítja.
Erősíti a méhet, így jól alkalmazható a magzat megtartására, ha fennáll a koraszülés veszélye. Szülés után segíti a szervezet regenerálódását.
Nőgyógyászati problémák, esetleges műtétek megelőzésére rendszeres fogyasztása ajánlott.
Emésztőrendszeri problémák
Cseranyagainak köszönhetően gyomor- és bélhurut, hasmenés, emésztési zavarok, vastagbélgyulladás esetén alkalmazhatjuk, de oldja a szélgörcsöket is, valamint étvágyjavító és gyomorsavképzést segítő hatással is rendelkezik.
Egyéb felhasználási lehetőségek
Aranyér esetén ülőfürdőhöz készült keverék alkotója lehet, mivel gyulladáscsökkentő hatású.
Segíti a sebgyógyulást, fekélyek, bőrgyulladás, kelések, pattanások esetén szintén jól alkalmazható. Narancsbőr, szövetgyulladás, terhességi csíkok esetén fürdőként alkalmazható, ám a víz hőfoka ne legyen több 37 foknál. Lassítja a bőr öregedését.
Fogínyvérzésnél vagy foghúzás után jó vérzéscsillapító öblögető.
Torokgyulladás esetén gargarizálóként alkalmazható.
Kötőhártya-gyulladásnál önmagában vagy egyéb növényekkel keverve is hatásos.
Palástfű felhasználása, adagolása
1 evőkanálnyi levélszárítmányt 2 dl vízzel leforrázunk, 15 perc állás után leszűrjük. Naponta két-három alkalommal 2 deciliternyit fogyaszthatunk. Külsőleg dupla mennyiségű szárítmányt használunk szintén 2 dl vízhez.
Palástfű mellékhatása
Mellékhatása nem ismeretes, ám túladagolásnál károsíthatja a májat.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.