A pemetefű a Földközi-tenger mellékén őshonos, de hűvösebb éghajlaton is megél, útszéleken, száraz legelőkön és törmeléktalajokon találkozhatunk vele, de termesztik is. Keserű ízű gyógynövény, cukorka formájában ismert köhögés és megfázás elleni gyógyír.
Maga a pemetefű története gyógynövényként igen régre nyúlik vissza. A légutak betegségei ellen már az ókori Egyiptomban is használták. Dioszkuridész elsősorban köhögés és asztma, továbbá fülfájás, mérgezések, sebek és kelések kezelésére is ajánlotta. A kolostori gyógyászat receptjeiben is gyakran előfordult, meghűlésre, emésztési panaszokra, kiütésekre és köszvényre is használták. Napjainkra népszerűsége némiképp megfakult.
Réthy Béla békéscsabai gyógyszerész alkotta meg a pemetefűből készülő cukorkát, mely napjainkig kedvelt köhögés elleni gyógyír. A pemetefű hatását erősíti és ízét javítja a benne található sok egyéb gyógynövény is: a kamilla, útifű, hárs és szagos müge.
Népi gyógyászat
Hörghurut, száraz köhögés és szamárköhögés gyógyítására, kelésekre, bőrsérülésekre, hasmenés ellen és elhízás ellen egyaránt alkalmazza a népgyógyászat.
Légúti betegségek
Hurutos légúti megbetegedéseknél hatásos nyálkaoldó, segíti a hörgőkben lévő váladék elfolyósítását és felköhögését. Gyulladáscsökkentő hatásával is elősegíti a légcsőhurut és hörghurut gyógyulását.
Makacs köhögés és egyéb légúti gyulladások esetén szintén hatásos. Oldja a hörgők görcseit, így asztma esetén is jól alkalmazható.
Emésztésserkentő
Epehajtó hatású. A benne található marrubinsav (marrubiin) fokozza az epe- és gyomornedv kiválasztását, emésztésserkentő, étvágyjavító hatású. Ideges gyomorpanaszok esetén is bevethető.
Javítja a vastagbél falának tónusát, ezáltal segíti a kiürülést, de nem kifejezetten hashajtó hatású. Az emésztetlen zsírok okozta hasmenés esetén is hatásos.
Sebek
Külsőleg fekélyek, gennyes, gyulladt vagy nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazható lemosás formájában.
Pemetefű egyéb alkalmazási lehetőségei
Általános anyagcsere-fokozó, így fogyasztó teákhoz is gyakran adják.
Tágítja a véredényeket, így csökkeni a magas vérnyomást. Szívritmuszavar, szapora szívverés és angina pectoris esetén nagyon hatásos. (Kezelőorvossal történő egyeztetés szükséges.)
Csökkenti a magas vércukorszintet.
Pemetefű adagolása
1 teáskanálnyi szárítmányt leforrázunk 2 dl vízzel, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3-szor 2 dl tea fogyasztható. Emésztési panaszokra édesítés nélkül és étkezés előtt kb. fél órával fogyasszuk.
Pemetefű mellékhatásai
Az adagok betartása mellett mellékhatása nem ismert. Nagyobb adagban szívritmuszavart okozhat.
Pemetefű gyűjtése és termesztése
A hajtás felső zsenge részét kell szüretelni virágzás előtt vagy a virágzás kezdetén, legkésőbb júniusban.
Ritka előfordulása miatt érdemesebb termeszteni, amit Kelet-Európában és Marokkóban meg is tesznek, méghozzá nagyobb területeken. Viszonylag igénytelen növény, könnyen szaporodik.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.