A hosszú és hideg tél után alig várjuk, hogy minél több időt tölthessünk a jó levegőn. Ám a szabadban végzett tevékenységeink során gyakran zavaró közelségbe kerülnek különféle bosszantó rovarok is. Legyen szó kirándulásról, szabadban való sportolásról, kerti sütögetésről vagy piknikről, a legyek, szúnyogok, darazsak és egyéb rovarok nem kímélnek bennünket. A rovarriasztás természetesen, természetes szerekkel is megoldható, nem kell okvetlenül a káros és drága kemikáliákhoz nyúlnunk.
Ezek a rovarok kedvelik a testünk természetes illatát, és minél erősebben izzadunk például kirándulás vagy kertészkedés közben, annál valószínűbb, hogy nagy számban találnak ránk. Ugyanakkor bizonyos erős illatok – melyeket mi kellemesnek érzünk- taszítóan hatnak ezekre a rovarokra, és ezek az illatok akár a bőrünk természetes illatát is képesek elfedni, így hatékonyan alkalmazhatóak rovarriasztóként.
Ültessünk ezekből a növényekből a kerti pihenőhelyünk köré, tegyünk belőlük az ablakpárkányokra, és készülhet belőlük rovarriasztó spray is.
Rovarriasztás természetesen: Rovarriasztó gyógynövények
Citromfű
Kellemes citromos illatát a szúnyogok és a legyek sem kedvelik. Ugyanakkor virágát nagyon szeretik a méhek, ezt vegyük figyelembe az ültetéskor. Az elhullott magokról is könnyen szaporodik, a feleslegesen kikelt palánták eltávolításával azonban könnyű kordában tartani.
Citromfű (Melissa officinalis)
Illatos macskamenta
A Nepeta cataria az árvacsalánfélék családjába tartozik, hazánkban vadon a Mátrában fordul elő. A bugás macskamentát (Nepeta pannonica) magyar mentának is hívják, ezen őshonos mentafaj előfordulása igen ritka, hatása hasonló az illatos macskamentáéhoz.
Mindkettőben megtalálható a nepetalakton nevű hatóanyag, melyet először az illatos macskamentából vontak ki vízgőzdesztillációval, szúnyog- és csótányriasztó hatása van.
Bár ez a növény nálunk nem túl ismert, ha sikerül hozzájutnunk, helyet érdemelhet a rovarriasztó növényeink között.
Bazsalikom
Egy tanulmány szerint a bazsalikom illóolaja mérgező a szúnyoglárvákra és a szúnyogpetékre. Jó helye lehet a bazsalikomnak a kerti tó körül, ahol a szúnyoglárvák igen nagy számban fordulhatnak elő. A bazsalikom segíthet a szúnyogokat kordában tartani.
Levendula
A levendula hatásosan riasztja a repülő rovarokat. A legyek, szúnyogok és lepkék riasztásában lehet leginkább segítségünkre, viszont a méhek a levendula virágát is kedvelik. Használjunk a lakás levegőjének frissítésére levendula illóolajat tartalmazó légfrissítőt, illetve dörzsöljük be bőrünket levendulával vagy használjunk természetes levendulás testápoló készítményeket.
Levendula (Lavandula x intermedia, L. angustifolia)
Borsmenta, fodormenta
A borsmentát gyakran használják rovarriasztóként. Illóolaja riasztja a kifejlett rovarokat, illetve elpusztítja több faj lárváit és petéit. A bőrre permetezve nemcsak a rovarok távol tartásában segít, de hűsítő hatású is. Gyökérzetéről erőteljesen szaporodik, ezt vegyük figyelembe az ültetéskor. Jól érzi magát egy balkonládában az ablakpárkányon vagy egy dézsában a kerti pihenőnél is.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Zsálya
Kerti sütögetéskor vagy tábortűznél dobjunk néhány zsályalevelet a tűzbe. Kellemes illatot ad, és segít távol tartani a rovarokat.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
Rozmaring
A zsályához hasonlóan rozmaringágacskákat is égethetünk a tűzben a rovarok távoltartása érdekében.
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
Gyógynövényes rovarriasztó spray
A fenti gyógynövények mindegyike alkalmas rovarriasztó spray készítéséhez. Válasszunk tetszés szerint a fenti növényekből, de legalább egy mentafélét mindenképpen érdemes használni. Aprítás után töltsünk fel velük egy befőttesüveget, majd öntsünk a növényekre annyi almaecetet vagy – kevés forralt vagy desztillált vízzel hígított – vodkát, hogy ellepje. Tároljuk világos, de nem napos helyen, naponta legalább egyszer rázzuk fel, majd két-három hét elteltével szűrjük le, és töltsük kisebb szórófejes flakonokba. Érdemes hűtőben tárolni a használaton kívüli mennyiséget.
Rovarriasztás természetesen: Rovarriasztó illóolajok
A lakásban, a kerti pihenőhelyen, de rovarriasztó testpermetekhez is használhatunk illóolajokat. A citrom, a citronella (ázsiai citromfű), a borsmenta, a cédrus, az eukaliptusz, a levendula és a szegfűszeg illóolajok mind hatásos rovarriasztók.
Párologtathatjuk aromalámpában, de készíthetünk belőlük rovarűző légfrissítőt és testpermetet is. A légfrissítőhöz és a testpermethez egy szórófejes flakonba töltsünk vizet és adjunk hozzá a kiválasztott illóolajokból. Légfrissítő esetén 1 deciliter vízhez adhatunk akár 20-30 csepp illóolajat is, testpermet esetén bőven elég lehet a 10-15 csepp is. (A testpermetként használt illóolajokkal mindenképpen végezzünk bőrpróbát.)
+ 1 tipp
Szereljünk az ablakokra szúnyoghálót, így legalább a lakásban minimalizálhatjuk a repülő rovarok számát. Ha nincs szúnyoghálónk, húzzuk a függönyt a nyitott ablak elé, és este lámpafénynél ne hagyjuk nyitva az ablakot.
Ha mégis megtörtént a baj
Ha minden óvintézkedés ellenére mégis belénk csípett valami, érdemes kipróbálni ezt a rovarcsípés elleni tinktúrát, mely hatásosan csillapítja a fájdalmat és a viszketést.
Rovarcsípés elleni tinktúra
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.