Első tavaszi gyógynövényeink egyike, mely ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag salátanövény is egyben. Frissen és szárítva is sokoldalúan felhasználható, nagyon elterjedt gyomnövény.
Ásványi anyagok és vitaminok
Tápláléknövényként mindenképpen érdemes kiemelni magas ásványianyag- és vitamintartalmát. Kalcium, foszfor, magnézium, kálium, réz, szelén, cink és C-vitamin, béta-karotin, B1-, B2-, B3-vitamin, valamint omega-6 zsírsav is található benne.
Roboráló hatásával segíti a betegségekből történő felépülést, illetve a téli táplálkozás után frissítően, jótékonyan hat az egész szervezetre.
Vértisztító, méregtelenítő hatású.
Nyirokkeringést segítő, ödémaellenes
Azon kevés gyógynövényeink közé tartozik, melyek segítenek a nyirokkeringést mozgásban tartani. Szervezetünkben ugyanis a nyirokkeringés beindítója és fenntartója az izompumpa, vagyis a testmozgás, hiszen nincs olyan „önműködő pumpája”, mint a vérkeringésnek a szív.
Segít a duzzadt nyirokcsomók, jóindulatú ciszták és ödéma óvatos lelohasztásában.
Bőrpanaszok és sebek
Gyulladt, vörös, viszkető, száraz, irritált bőrre külsőleg pakolásként vagy borogatásként csillapító hatású. Sebekre, karcolásokra is gyógyító hatású, csillapítja a vérzést. Ekcéma, égési sérülések (napégés), hólyagok és rovarcsípések okozta kellemetlenségek esetén szintén segít.
Aranyeres panaszok estén ülőfürdő készülhet belőle.
Az amerikai orvosi gyakorlatban használt gyógynövények felhasználását bemutató könyv (King’ American Dispensatory) 1898-as kiadásában leírták, ahogy a több éve gyógyíthatatlan lábszárfekély állapotát javította a friss tyúkhúrból készült pakolás, melyet naponta két-három alkalommal cseréltek.
Húgyúti panaszok
Enyhe vizelethajtó. Kezdődő hólyaghurut esetén segít csillapítani a csípő, égő érzéssel együtt járó gyakori vizelési ingert. Kialakult húgyúti fertőzés esetén érdemes például medveszőlővel vagy cickafarkfűvel kombinálni.
Serkenti a vese- és epeműködést, oldja a vese-és epeköveket. A koleszterinszintet is csökkenti, ám ehhez néhány hétig tartó fogyasztás szükséges, lehetőleg frissen.
Tyúkhúr egyéb alkalmazási lehetőségei
Száraz köhögés esetén köhögést enyhítő hatású, mindamellett szaponintartalma miatt enyhe köptető hatása is van.
Lázcsillapító hatású (forróságérzettel és nyugtalansággal együtt járó láz esetén).
Gyulladáscsökkentő.
Borogatásként segít a száraz, kivörösödő, irritált szemek megnyugtatásában.
A májon és az endokrin rendszeren keresztül serkenti az anyagcserét, segít a vércukorszint stabilizálásában, egyes vizsgálatok szerint segíti a zsírok lebontását is, így segítséget jelenthet a fogyást elősegítő étrend betartásában is.
Ez is érdekelhet:
Tyúkhúr mellékhatásai
Egyik legbiztonságosabban alkalmazható gyógynövény. Szaponintartalma miatt nagyon nagy mennyiségben vagy hosszú ideig fogyasztva hasmenést, hányingert, hányást okozhat, illetve a szaponin a vérlemezkék kicsapódását (hemolízis) okozhatja. Arra érzékenyeknél bőrön alkalmazva allergiás kiütéseket okozhat, ám ez igen ritka.
Tyúkhúr adagolása
Táplálékgyógynövényként frissen, salátaként is fogyasztható.
Ásványi anyagokban gazdag innivalóként 1-2 evőkanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, majd hagyjuk négy órán keresztül állni, végül szűrjük le. Napi 1-2-szer 2 dl fogyasztható.
Egyéb panaszokra 1-2 teáskanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, naponta 3-4-szer 2 dl fogyasztható.
Külsőleg inkább friss pakolásként vagy 2-3 evőkanálnyi szárítmányból 2 dl vízzel készülő teából készült borogatásként, lemosóként használjuk.
Tyúkhúr gyűjtése
A tyúkhúr első tavaszi gyógynövényeink, gyomnövényeink, salátanövényeink egyike. Szinte már a hó alól is gyűjthető. Nyáron eltűnik, majd ősszel ismét megjelenik, és enyhe teleken egész télen gyűjthető.
Friss felhasználásra föld feletti ép, egészséges részeket gyűjtjük. Virágzás előtt teljesen fejessalátára emlékeztető íze van, virágzáskor és virágzás után kicsit fűszeresebbé válik.
Szárítás céljára virágzáskor gyűjtjük.
Érdekességek a tyúkhúrról
Európában őshonos, de a világ számos táján elterjedt gyomnövény. Mivel hidegkedvelő, az első tavaszi gyomok között jelenik meg, a meleg nyarat mag alakjában vészeli át, majd legtöbb élőhelyén ősszel ismét megjelenik, és enyhébb teleken egész télen zöldell, majd tavasszal indul ismét fejlődésnek.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.