A természet nagyon sok gyulladáscsökkentő gyógynövénnyel ajándékozott meg bennünket. De mi is a gyulladás, és miért is szükséges a gyulladás csökkentése?
A gyulladás
A különféle fertőzésekre és irritációkra az immunrendszer gyulladással válaszol. A gyulladás során szöveti duzzanat, vöröses szín (bőrpír), fájdalom, melegség és az adott szerv funkciójának a kiesése lép fel. Ez sok esetben igen komoly fájdalmat okoz, máskor szinte észre sem vesszük.
A gyulladásos folyamat célja a szövetkárosodás okainak és következményeinek megszüntetése, ám sokszor maga a folyamat válik egy betegség okozójává.
Külső és belső gyulladások
Persze mindannyiunk számára egyértelmű a helyzet, ha egy bőrbe fúródó tüske, egy rovarcsípés vagy egy rossz fog következtében lép fel a probléma. Ám a szervezeten belül számos olyan gyulladásos folyamat is kialakulhat, melyek nem vagy csak bizonytalan panaszokat okoznak.
Manapság egyre több szakember vélekedik úgy, hogy a legkülönfélébb, akár súlyos és krónikus betegségek kiindulópontja a legtöbb esteben valamilyen szervezeten belüli gyulladás. Talán a legelfogadottabb ilyen összefüggés a fogászati gócok (melyek legtöbb esetben szintén valamilyen gyulladást jelentenek), illetve a reumatikus panaszok vagy például a hajhullás között áll fenn.
A gyulladáscsökkentő gyógynövények az ilyen jellegű „rejtőzködő” belső gyulladásokkal is felveszik a harcot, így segítségünkre lehetnek a későbbi súlyosabb panaszok megelőzésében.
Körömvirág (Calendula officinalis)
1. Körömvirág
Sokan amolyan „szupergyógynövényként” tartják számon, mert szinte mindenre jó. Ha ebben van is némi túlzás, az bizonyos, hogy az egyik legjobb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk, mely belsőleg és külsőleg egyaránt nagyon hatásos és sokoldalúan felhasználható.
Belsőleg éppúgy segít az emésztőrendszeri, a húgyúti, vagy éppen a nőgyógyászati panaszok esetén, mint külsőleg a fejbőr, a testhajlatok, a benőtt köröm vagy éppen a vénás gyulladások esetén, hogy csak néhányat említsünk a végtelen sorból.
2. Cickafarkfű
A cickafarkfű hatásai éppoly szerteágazóak, mint a körömvirágnak, ám gyakrabban okozhat allergiás reakciót, illetve ösztrogénszerű anyagot is tartalmaz, amely némileg behatárolhatja alkalmazhatóságát.
3. Kamilla
A körömvirág széleskörű térhódítása előtt az egyik legkedveltebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk volt. Gyakran allergizál, szárító hatású, ugyanakkor a kisgyermekek és a nők különösen jól reagálnak a kamilla gyógyító hatásaira.
Kamilla, orvosi székfű (Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita)
4. Kurkuma
Ízületi gyulladások esetén különösen nagy hasznát vehetjük, egyúttal fájdalomcsillapító hatással is bír. Számtalan jótékony élettani hatása miatt is érdemes lenne minél gyakrabban szerepeltetni étrendünkben. Az arany tej fő fűszere is a kurkuma.
5. Gyömbér
Elsősorban a gyulladást előidéző vegyületek termelését csökkenti, így rendszeres fogyasztásával elejét vehetjük az ún. „rejtőzködő gyulladásoknak”. A fájdalmas, gyulladt fogakra is kiváló elsősegély, ha reszelt gyömbért helyezünk a fájó fogra és környékére.
6. Cayenne
A csilipaprika fűszerré őrölt változatát nevezzük cayenne-nek vagy cayenne borsnak. A mi csípős paprikáinkban és a csilipaprikában is megtalálható kapszaicin nevű vegyület gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Külsőleg ízületi gyulladások, izomfájdalmak esetén különösen hatásos.
7. Fahéj
Általános gyulladáscsökkentő hatása miatt érdemes lenne minél gyakrabban fogyasztani. Meghinthetünk vele desszerteket, gyümölcsöket, de adhatjuk kávéhoz, kakaóhoz is.
Amire érdemes figyelni, hogy a cassia (vagy kínai) fahéj gyengébb minőségű, ezért érdemes a ceyloni fahéjat keresni. (A ceyloni világosabb színű, könnyebben törik, és enyhébb az aromája, viszont sokkal drágább, mint a cassia.)
8. Szegfűszeg
Illóolajával gyulladt, fájó fogat is hatásosan érzésteleníthetünk, de akár gyógykenőcsöt is készíthetünk belőle.
9. Fokhagyma
Ízületi gyulladás és különféle fertőzések következtében kialakuló gyulladások esetén külsőleg, belsőleg egyaránt hatásos.
10. Zsálya
Helyi gyulladáscsökkentőként torokfájás vagy szájűri fertőzések, illetve emésztőrendszeri gyulladások esetén is hatékony.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
+1. Fekete bors
Valószínűleg minden konyha fűszerpolcán megtalálhatóak az apró fekete borsszemek, mégis ritkán tekintünk rájuk gyógynövényként.
Pedig a bors szintén kiemelendő az ízületi gyulladások kezelésében. A gyulladások megelőzésére különösen ajánlható mindazoknak, akik fázósak és kezük, lábuk hideg.
Jó egészséget kívánok!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.