Az allergia nagyon változatos formákban jelentkezhet. A szénanátha, különféle állati szőrökre való érzékenység, házipor-allergia, ételallergia a leggyakoribbak, s általában a bőrt, a légzőszerveket vagy az emésztőrendszert érinti.
Mi is az az allergia?
Az allergiát és az intoleranciát a köznyelvben ritkán választjuk szét. A kettő között a legnagyobb különbség, hogy például az ételintoleranciában szenvedők kis mennyiséget el tudnak fogyasztani az adott ételből a tünetek jelentkezése, illetve súlyossá válása nélkül, míg allergia esetén a legkisebb mennyiség is kiváltja a tüneteket.
Az allergia nagyon változatos formákban jelentkezhet. A szénanátha, különféle állati szőrökre való érzékenység, házipor-allergia, ételallergia a leggyakoribbak, s általában a bőrt, a légzőszerveket vagy az emésztőrendszert érinti.
Allergia lelki okai
Az allergia nem más, mint elfojtott (tudat alatti) agresszió vagy düh, túlérzékenység, túlzott védekezés, illetve az élettől való félelem. Érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon kire vagy mire vagyunk valójában allergiásak. Kire vagyunk dühösek? Mi ellen védekezünk? Mitől vagy kitől félünk?
„Az allergia jelzi
- hogy az élet valamely részterületével nem kívánok érintkezésbe lépni, nem akarok szembenézni;
- hogy belsőleg elutasítok valamit, ezért elfordulok tőle;
- hogy ellenzek valamit, mert elképzeléseimmel élesen ütközik;
- hogy azt gondolom, nem kellene és nem lenne szabad olyannak lennem, amilyen vagyok;
- hogy személyiségem bizonyos részét elutasítom;
- hogy más szeretnék lenni, mint ami vagyok, jobb, tisztább; mindez viszont csupán a saját megítélésem;
- nem vagyok nyitott a változások iránt;
- hogy csupán korlátozott készség van bennem arra, hogy az újat elfogadjam;
- hogy valamivel szembefordulok, bezárkózom, elszigetelem magam;
- hogy allergiám kiváltó oka az élet valóságával szembeni hibás viszonyulásomban keresendő: testem felfokozottan reagál a külvilág támadásaira, melyek valójában nem azok.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Allergia megelőzése
A lelki okokat a felszínre törésük és fizikai megnyilvánulásuk előtt célszerű kiiktatni. Ne rágódjunk dolgokon, ha problémánk van, beszéljük meg, beszéljük ki, aztán engedjük el! Ezt persze könnyebb mondani, mint megtenni, és a „pörgetés” is lehet a problémamegoldás folyamatának része, és akkor jelentkezhetnek problémák, ha néhány nap vagy néhány hét alatt sem tudunk túllépni a problémán.
Minden allergiás betegség megelőzésében fontos a máj és az egész szervezet „méregtelenítése”, vagyis méregtelenítési folyamatainak támogatása.
Méregtelenítő hatású gyógynövények például: borsmenta, ezerjófű, gyermekláncfű, bodza, csalán, diólevél, aranyvesszőfű.
Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
Allergia gyógynövényes kúrája
Légúti tünetek estén napi egy csésze útifűtea (elsősorban lándzsás útifű) ajánlható, akár egy-két éven keresztül folyamatosan alkalmazva. (Nem tévedés, nem elírás az egy-két év, és az időintervallum hosszúsága miatt valóban csak napi egy csésze.)
Belsőleg alkalmazható antiallergén gyógynövények a cickafark, kamilla, csalán, diólevél, mezei zsurló, orbáncfű, Ginkgo biloba (páfrányfenyő).
Idegrendszeri tünetekkel összefüggő allergia esetén célszerű, ha a teakeverék citromfüvet is tartalmaz.
A légúti tüneteknél említett antiallergén növényeket emésztőrendszeri tüneteknél belsőleg, bőrproblémáknál külsőleg és belsőleg is alkalmazhatják.
És amit még tehetünk…
Fontos a pozitív gondolkodás, a hit a gyógyulásban. Ha felismertük a valódi problémát, már megtettük a legfontosabb lépést a gyógyulás felé. Töltődjünk fel lelkileg jógával, autogén tréninggel, számunkra kellemes testmozgással, menjünk el masszázsra, tegyük kellemessé környezetünket, párologtassunk illóolajokat.
Fontos a gyógynövényes kezelés, valamint a méregtelenítés, és szükséges lehet a diéta is.
Kerüljük vagy próbáljuk minimalizálni az allergiát okozó anyagokkal való érintkezést.
Diéta
Ételallergiánál a diéta elsősorban az allergizáló, panaszokat okozó élelmiszerek elhagyását jelenti. Bármilyen allergia esetén hasznos a zöldségekben, gyümölcsökben, gabonákban minél gazdagabb, egészséges táplálkozás, mely az immunrendszerre is jó hatással van.
Jó egészségest kívánok!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.