Álmatlanság, alvászavar, inszomnia. Bárhogy is nevezzük, nagyon kellemetlen, ha éjszaka nem jön álom a szemünkre, másnap pedig úgy érezzük magunkat, mint akin átment egy termetes úthenger.
A kialvatlanság tüneteinek, okainak és veszélyeinek gyors áttekintése után a természetes megoldásokról is szó lesz.
Ez is érdekelhet:
Álmatlanság elleni gyógynövényes tinktúra
Álmatlanság tünetei
Az álmatlanságot vagy alvási zavarokat nem nehéz felismerni, hiszen legtöbbször álom sem jön a szemünkre, vagy ha nagy nehezen el is alszunk, könnyen felriadunk, esetleg nem tudjuk végigaludni az éjszakát.
Mindezek akkor jelentenek tényleges problémát, ha reggel fáradtabban ébredünk, mint ahogy este lefeküdtünk, nem érezzük magunkat kipihentnek, és úgy általában is egy lassított felvételre emlékeztet az életünk, miközben alig várjuk, hogy este ismét vízszintesbe kerüljünk, ahol aztán kezdődik minden elölről.
Álmatlanság okai
Sok minden okozhat átmeneti vagy tartósabban fennálló álmatlanságot. Többek között a munkahelyi, magánéleti (akár párkapcsolati vagy anyagi okokra visszavezethető) stressz, túlhajszoltság vagy aggodalom, a gyász, egy rossz hír, túlzott koffeinfogyasztás, egy késő esti nehéz étkezés, lefekvés előtti túlzott folyadékfogyasztás, egy esti film, ami feszültséget keltett bennünk.
Sőt akár maga a hálószobai tévézés (főleg a tévénézés közbeni elalvás) vagy a késő éjszakába nyúló számítógépezés, telefonnyomkodás (illetve az ezek által kibocsátott kék fény, ami csökkenti a természetes „altatóhormon”, a melatonin termelődését).
Álmatlanságot okozhatnak továbbá a váltott műszakban vagy rendszertelen beosztásban végzett munka, a szülés előtti „már sehogy sem jó” állapot, vagy a szülés utáni gyakori éjszakázás, továbbá egyes pszichiátriai betegségek, főként a depresszió, a szorongások, illetve a különféle függőségek.
Életkori és nemi sajátosságok is megfigyelhetőek, általában az idősebbek és a nők körében gyakoribb az insomnia.
Álmatlanság veszélyei
Ha a fenti okok tartósan fennállnak, állandósulnak, tartóssá válik az álmatlanság problémája, az komoly veszélyeket is hordozhat magában.
A kialvatlanság együtt jár a gyengülő koncentrációs képességgel, a csökkent munkabírással és terhelhetőséggel, valamint az általános ingerlékenységgel és türelmetlenséggel.
Hosszabb távon fennálló alváshiányt több kutatás is kapcsolatba hozta a szívpanaszok, a cukorbetegség és az elhízás fokozott kockázatával.
Hosszabb távú alvásproblémák esetén mindenképpen érdemes felkeresni szakembert (pl. egy alváscentrumot), hogy fény derüljön a probléma tényleges okára.
Álmatlanság kezelése természetes módszerekkel (életmóddal és gyógynövényekkel)
Életmód
- A nyugodt alváshoz megfelelő körülményekre és az esti elcsendesedésre is szükség van. Ezt elősegíthetjük például egy kellemes lazító fürdővel, könnyű vacsorával, nem közvetlenül lefekvés előtt elfogyasztott nyugtató teával, kellemes, megnyugtató zene hallgatásával, elektromos készülékek kikapcsolásával.
- Fontos, hogy kibeszélgessük magunkból a félelmeinket, aggodalmainkat. Jobb esetben a házastársunkra, valamelyik családtagunkra, egy jó barátunkra vagy egy közeli ismerősünkre mindig számíthatunk. Ha ez nem így lenne, szükség szerint érdemes igénybe venni pszichológus segítségét, akár már néhány beszélgetés is hatalmas megkönnyebbülést hozhat az életünkben.
- A problémák helyett fókuszáljunk arra, hogy miért vagyunk hálásak az életben. Nem kell nagy dolgokra gondolni, hálásak lehetünk a napsütésért, a természet szépségeiért, a szeretteink egészségéért és tulajdonképpen bármiért. Hihetetlen változásokat tud elindítani az életünkben, ha a nap kezdetén végiggondoljuk (még jobb, ha hangosan ki is mondjuk), hogy aznap miért is vagyunk hálásak az életben.
- Mostanában nagyon „divatos” fogalommá vált az elengedés, ám a divaton túl tényleg nagyon hasznos, ha mindazokat a dolgokat mintegy szelektáljuk az életünkből, melyeket nem tudunk megoldani vagy amelyekre nincs ráhatásunk. Felesleges azzal tölteni az értékes napjainkat, hogy ezeken rágódunk. (Tudod, bosszankodhatsz miatta, hogy esik az eső, de attól még esik. Inkább fogj egy színes esernyőt, a legszebb mosolyodat, és élvezd az eső illatát.)
Gyógynövények
Szerencsére rengeteg gyógynövényt is segítségül hívhatunk a pihentető alvás elősegítésére.
Komló (Humulus lupulus)
A komló egy keserű gyógynövény, a sör egyik alapanyaga, nem véletlenül álmosít a sör. Főként azok vehetik hasznát, akik hajlamosak mindent túlgondolni az életben, és nem értik, hogy miért történik mindaz, ami éppen történik, és miért pont velük.
Macskagyökér (Valeriana officinalis)
Jelentősen képes lecsökkenteni az elalváshoz szükséges időt. Ha legalább egy rövid időre képesek vagyunk függetleníteni magunkat a stresszes gondolatainktól, szinte nyert ügyünk van, mert a macskagyökérnek hála, ez idő alatt el is alszunk.
Citromfű (Melissa officinalis)
Nagyon kedvelt nyugtató gyógynövény. Nemcsak kellemes az íze, de bambák sem leszünk tőle. A citromfű úgy nyugtat, hogy közben frissít, így megkönnyíti mindennapi tevékenységeink elvégzését, miközben csillapítja a bennünk lévő feszültséget.
Kamilla (Matricaria chamomilla)
A kamilla gyermekeknek, illetve emésztési problémák miatt nehezített alvás esetén is jó választás.
Orbáncfű
Az orbáncfű is enyhe nyugtató, főként a depressziós tünetek esetén fellépő alvásproblémáknál jelenthet segítséget.
Galagonya
A galagonya szívnyugtató hatású, így csökkenti a zavaró szívdobogásérzést, mely szintén gátolja a pihentető alvást. (Hosszabb ideig fennálló szívritmuszavar esetén kivizsgálás is szükséges.)
Zab
A zab és a zabpehely szintén nyugtató hatású akár tea, akár kása formájában. Bevonó hatásának köszönhetően különösen jótékony, ha a kiszáradt nyálkahártyák irritációja miatt nehezített a nyugodt alvás.
Golgotavirág (Passiflora)
Nálunk sajnos nem honos (bár megfelelő körülmények között termeszthető) növény, mely különleges szépségű virágokat hoz. A golgotavirág enyhe nyugtató, ám akár krónikussá vált stressz esetén is segítséget jelenthet.
Levendula (Lavandula officinalis)
Akár egy levendulás párna, egy-két csepp levendula illóolaj vagy egy levendulás fürdő is elegendő lehet a pihentető alváshoz. Különösen jó választás, ha az álmatlanságot fejfájás is kíséri.
Vannak, akikben inkább feszültséget, ingerültséget kelt az illata, ilyen esetben nem érdemes erőltetni a levendulát, hiszen nem vagyunk egyformák.
Csukóka (Scutellaria)
Nálunk a bajkáli és virginiai csukóka is készítmények formájában beszerezhető. Akkor jelenthet segítséget, ha a pihentető alvást izomrángások, izomgörcsök nehezítik, illetve mentális vagy fizikai túlterheltség, túlzott aggodalom áll az alvászavar hátterében.
Fontos tudni, hogy a nyugtató, elalvást segítő gyógynövények nagyobb adagokban túl is stimulálhatják az idegrendszert, így pont az ellenkező hatást képesek kiváltani, mint amire számítunk. Tehát nem lesz jobb a helyzet, ha öt csésze teát iszunk egy helyett.
Ráadásul nem hat minden gyógynövény mindenkire egyformán, így érdemes kísérletezni, míg megtaláljuk a számunkra valóban megfelelőt. (Ne feledjünk utánajárni az esetleg mellékhatásoknak vagy nem kívánt kísérő hatásoknak.)
Ez is érdekelhet:
Levendulás fürdősó