Az emésztőrendszerünk állapotát és az emésztés minőségét legjobban maga a táplálkozás befolyásolja. A rendszeres, nem túl nagy mennyiségű étkezés, a nehéz ételek kerülése, a rostokban gazdag táplálkozás és a savanyított tejtermékek rendszeres fogyasztása segít a megfelelő emésztés kialakításában. Ezeken túl az emésztést segítő gyógynövények is segítségünkre lehetnek.
Emésztést segítő gyógynövények
Édeskömény
Némely kultúrákban hagyományosan édeskömény magját rágcsálják a nehéz étkezések után, hogy serkentsék az emésztést. A magok olyan illóolajokat tartalmaznak, melyek csökkentik a gázképződést, illetve oldják a hasi görcsöket, segítenek megszüntetni a puffadást. Gyomorégés esetén figyelembe kell venni, hogy növelheti a reflux esélyét.
Teaként is fogyasztható. A magokat a legjobban úgy készíthetjük elő az emésztésjavító rágcsáláshoz, ha egy serpenyőben szárazon addig pirítjuk, míg felszáll az illata, majd étkezés után elrágcsáljuk. Plusz pozitív hatás, hogy az elrágcsált magok frissítik a leheletet.
Hígított édesköményteát hasfájós kisbabák is kaphatnak kis mennyiségben.
Édeskömény (Foeniculum vulgare)
Gyömbér
Az úgynevezett bélperisztaltika az a ritmikus szivattyúmozgás, amely a táplálékot a belekben mozgatja. Ha kiesik a ritmusból, annak kellemetlen következményei lehetnek: hányinger, hányás, hasmenés vagy székrekedés.
A gyömbér gyökere olyan vegyületeket tartalmaz, melyek segítenek megtartani a ritmikus szivattyúmozgást, így segítik az egyenletes emésztést.
A friss gyömbérgyökérből teát is készíthetünk, de ételeinkhez is adhatunk reszelt gyömbért.
Gyömbér (Zingiber officinale)
Borsmenta
A mentafélék illóolajának mentol nevű vegyülete erőteljes étvágygerjesztő és az emésztést is igen hatékonyan segíti. A borsmenta különösen alkalmas az étkezés után fellépő teltségérzet és rossz közérzet gyors csillapítására. Segíti az epehólyag munkáját, illetve a belekben az erjesztő és rothasztó baktériumok visszaszorítását, melyek rontják az emésztés minőségét.
Legjobb, ha a nehéz étkezés után elrágcsálunk néhány friss mentalevelet, ami néhány percen belül megkönnyebbülést hoz mindenféle kellemetlen mellékhatás nélkül. Előfordulhat, hogy a levél rágcsálása hányingert okoz, ilyen esetben inkább tea formájában vegyük magunkhoz.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Emésztési panaszok megelőzése
Ezeket a növényeket, illetve a belőlük készült teát megelőzésképpen, az emésztés általános javítása céljából is fogyaszthatjuk. Ilyenkor étkezés előtt fél órával, édesítetlenül igyuk a teát. Megelőzés céljából elegendő napi egy adag teát elfogyasztani. A teákat váltogassuk, és próbáljunk ki egyéb emésztésjavító teákat is.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.