Gyermekeinkkel nem lehet túl korán megismertetni a növényeket, különösképpen a gyógynövényeket. Ez egyrészt biztonságukat is szolgálja a mérgező növények tekintetében, másrészt közelebb hozza őket a természethez és az egészséges életmódhoz. A gyógynövényekről gyerekeknek is sok mindent megtaníthatunk, ha hagyjuk kibontakozni ezen kíváncsiságukat, elvarázsolják őket a növények, különösen a virágzó, színes és illatos növények.
Azt már egy egészen pici gyermeknek is meg lehet tanítani, hogy a növények is élőlények, ők termelik számunkra azt az oxigént, amelyet mi belélegzünk, sőt sok esetben táplálékunkat is jelentik, és segítenek egészségünk megőrzésében vagy ha betegek vagyunk. Fontos, hogy azt is megtanulják a gyerekek, soha ne kóstoljanak meg olyan növényt, amelyet nem ismernek. Természetesen mindezt a saját korának megfelelően, minél egyszerűbb szavakkal magyarázzuk el. Ha egy gyermek így tekint a növényekre, sokkal többet jelentenek majd neki, mint a kert szép vagy éppen illatos díszeit.
A kicsit nagyobb gyermekeket pedig fokozatosan meg lehet ismertetni a gyógy- és fűszernövényekkel, mindig az életkoruknak megfelelő mértékben. Ez remek szórakozás a gyerekeknek, miközben mi is sokat tanulhatunk mindebből.
1. Milyen gyógynövény van a kezemben?
Ez egy olyan játék, amelyet nagyobb gyermekekkel játszhatunk, akik már otthonosabban mozognak a gyógynövények világában. Szedjünk különféle gyógynövényeket, mindegyiket tegyük egy-egy papírzacskóba vagy dobozba. Kössük be a gyermek szemét, és kérjük meg, hogy vegyen elő egy gyógynövényt, majd próbálja meg kitalálni, hogy milyen gyógynövényt tart a kezében. Először használja a kezeit, a tapintást, ha nem találja ki a növényt, akkor hívja segítségül az ízlelést, végül a szaglást. (A különféle fűszernövények, a levendula, a körömvirág vagy a rózsaszirmok mind megfelelőek ehhez a játékhoz.)
Ha már jól megy ez a játék, nehezíthetjük azzal, hogy az adott gyógynövény egy gyógyhatását, a gyűjtésének legmegfelelőbb körülményeit, esetleg egy érdekes tényt is említsen meg az adott növényről.
Ha más nem áll rendelkezésünkre, bekötött szemmel szagolgathatunk szárított gyógynövényeket is, a felismerés ilyenkor kizárólag illat alapján történik.
2. Gyógynövényes fürdő
Töltsünk meg egy kis textilzsákot levendulavirággal, körömvirágszirmokkal, kakukkfűvel vagy más gyógynövényekkel. Akasszuk a zacskót a csapra a kifolyó meleg víz alá, miközben megtöltjük a kádat vízzel. Amíg a gyermek élvezi az illatos fürdőt, beszélgethetünk a körömvirág bőrnyugtató és bőrápoló hatásáról, a levendula nyugtató és alvást elősegítő hatásáról, vagy arról, hogy a kakukkfűtea gyerekeknek (és akár felnőtteknek is) fürdő formájában immunerősítő, betegségmegelőző hatású, mellyel elejét vehetjük a téli felső légúti betegségeket.
3. Készítsünk napnyomatot a gyógynövényekről
Ez kisebb gyerekekkel lehet jó móka, de nagyobbakkal is igen szép és igényes képeket készíthetünk ezzel az egyszerű technikával. Ilyesmire gondolok.
A technikát én is az interneten láttam, ráadásul nem is magyar oldalon, és sajnos nem is leltem rá hazai webáruházakban a technikához használatos solar print paper nevű papírra. A papírt külföldi forrásból be lehet szerezni például az Amazonon.
Ha már megvan a papír, a használata pofonegyszerű, a papírra szépen elegyengetve ráfektetjük a különféle gyógynövényeket, néhány órán keresztül a napon hagyjuk, így a papírra rákerül – és ott meg is marad – a növények lenyomata.
Ezt felhasználhatjuk dekorálásra is, de kisebbekkel az is jó móka, ha a növények eltávolítása után megpróbáljuk kitalálni, hogy melyik növény lenyomata látszik a papíron.
4. Kóstoljunk, szagoljunk gyógynövényeket (fűszernövényeket) a gyerekekkel!
Nagyon fontos, hogy kizárólag olyan friss növényeket kóstoljunk meg, melyeket biztosan be tudunk azonosítani. A saját kertünkben ez talán nem is lehet probléma, hiszen tudjuk, hogy mit ültettünk (de legalábbis elláttuk őket valamilyen jelöléssel, amely alapján felismerjük őket), a természetben viszont tényleg fő az óvatosság.
Miközben megkóstoljuk, megszagoljuk a növényeket, megemlíthetünk egy-két fontos információt is az adott gyógynövényről. Nem kell túlzásba vinni, egy kisgyermek úgysem fogja megjegyezni az összes gyógynövény minden egyes gyógyhatását, de egy-két növény legfontosabb hatásait mindenképpen érdemes megbeszélni. Ha a további kirándulásokon a gyermek már önmagától is visszaidéz egy-egy ilyen információt, és érezzük rajta a kíváncsiságot, adhatunk számára újabb adalékokat.
5. Vonjuk be a gyermekeket a gyógynövények termesztésébe
Persze sokan vannak, akik a gyógynövényeket inkább zacskóban vásárolják meg, ennek sok oka lehet, nincs is ezzel baj, a legfontosabb, hogy használjuk ki a gyógynövények pozitív hatásait. Aki szereti legalább részben megtermelni a fűszer- és gyógynövényeit, mindenképpen vonja be gyermekeit, unokáit is ebbe a tevékenységbe. A növények gyomlálása, locsolása, begyűjtése közben sok tudás ragad a gyerekekre.
A gyerekek akár kaphatnak egy kis gyógynövénykeretet, egy saját kicsi gyógynövényes birodalmat is, amit rendben tarthatnak, és persze ők választhatják ki azt is, hogy milyen növény kerüljön oda. A gyermek korától függően ez lehet egy nagyobb cserép, egy dézsa vagy egy fél négyzetméternyi terület a kertben.
6. Vonjuk be a gyermekeket is a vadon termő gyógynövények gyűjtésébe
Amennyiben járunk gyógynövénygyűjtő túrákra, a gyerekeket is vigyük magunkkal. Kapjanak egy kis kosarat, amibe saját maguk is gyűjthetnek növényeket. Persze beszéljük meg, hogy az adott növény mire jó, miért is gyűjtjük.
Nem érdemes tudományos részletekkel terhelni a gyermekeket, bőven elég, ha annyit tudnak, hogy például a papa fájós térdére vagy a megfázás kellemetlen tüneteinek enyhítésére szolgál majd az adott növény.
Egyúttal megbeszélhetjük a gyerekekkel a gyógynövénygyűjtés szabályait, például hogy utak mellett nem gyűjtünk gyógynövényeket, vagy éppen csak annyit szedünk le, amennyire valóban szükségünk van.
A nagyobb gyerekekkel már megbeszélhetjük azt is, hogy melyik növényt mikor (melyik évszakban, illetve melyik napszakban) érdemes gyűjteni, mikor a legmagasabb a hatóanyagtartalmuk, mikor a legjobb az ízük.
Mindig vigyünk magunkkal növényhatározót. Nagyobb gyerekeknek megtaníthatjuk ennek használatát is. Ne maradjon otthon a metszőolló és a gyűjtéshez használt kosár vagy textilzsákok sem.
7. Apró kellemetlenségek otthoni kúrája, gyógyteák gyerekeknek
Szerencsére a gyerekek ritkán szenvednek komoly betegségekben, ugyanakkor a gyermekkor velejárói az ütések, horzsolások, csípések, és persze felléphet ártalmatlan hasfájás, enyhe megfázás és hasonló problémák, melyeket gyógynövények segítségével is hatásosan kezelhetünk. (Fontos figyelmeztetés! Ha romlik, esetleg pár napon belül nem javul lényegesen a gyermek állapota, mindenképpen konzultáljunk orvossal!)
Ha a gyermek nehezen tud elcsendesedni az éjszakai alváshoz, készíthetünk „bájitalt” kamillából, vagy hasfájásra édesköményből. A bodzavirág tea vagy a citromfű tea gyerekeknek adható lázcsillapításra, a kakukkfűtea pedig köhögésre. Mindig mondjuk el a gyermeknek, hogy éppen milyen teát iszik, esetleg beszélgethetünk a termesztéshez és gyűjtéshez fűződő élményekről is, ami eltereli a kicsik figyelmét a kellemetlenségekről. (Gyermekeknek csak enyhe, hígított teát adunk, 2 éves kor alatt konzultáljunk szakemberrel.)
Kiváló kenőcsöt készíthetünk útifűből, melyet bevethetünk bőrviszketésre, rovarcsípésekre, horzsolásokra. Nagyobbacska gyerekeket, akik már be tudják tartani a biztonsági előírásokat, bevonhatjuk a kenőcsgyártásba is, biztosan nagy izgalommal vesznek majd részt ebben a számukra érdekes tevékenységben.
Miközben ezeket a tevékenységeket megtervezzük és előkészítjük, mi magunk is nagyon sokat tanulunk a gyógynövényekről, hiszen a gyermekeknek is csak így tudjuk átadni a tudást.
Jó szórakozást kívánok a gyógynövények felfedezéséhez!
You must be logged in to post a comment.