A rozmaring a Földközi-tenger mellékén vadon termő félcserje. Évelő, örökzöld, ám hazánkban nem télálló.
Az ókori orvostudományban valószínűleg nem játszott jelentős szerepet, Dioszkuridész csak futólag említi írásaiban. A középkorban kimerültség és fájdalmak ellen ajánlják. Nagy Károly elrendelte, hogy a koronabirtokain termesszék. A 15. századra az egyik legkedveltebb gyógynövénnyé válik: serkentő- és erősítőszerként, de gyomorrontás, étvágytalanság, felfúvódás, májbántalmak, asztma és reuma esetén is használták.
Emésztési problémák, máj, epe
Illóolaj, illetve keserűanyag tartalma emésztési rendellenességek, étvágytalanság, enyhe emésztőrendszeri fertőzések, felfúvódás, májpanaszok, gyomor-, epe- és bélgörcsök esetén egyaránt hasznossá teszi.
Kiváló epehajtó, de májvédő hatású is, mivel elősegíti a mérgek távozását a májból. Csökkenti a nagy mennyiségű húsfogyasztásból adódó rothadási folyamatokat.
Húgyúti betegségek
Illóolaja és flavonoidjai vizelethajtó és vesefertőtlenítő, enyhe vírus- és baktériumölő, valamint gyulladáscsökkentő hatását hólyaghurut, húgycsőgyulladás esetén maximálisan kihasználhatjuk, ilyenkor jól jön görcsoldó hatása is.
Légúti betegségek
Köptető hatású, meghűlés, felső légúti panaszok, hörghurut és influenza esetén is jól alkalmazható.
Szív- és érrendszer
Vérnyomásemelő hatású, ezért az alacsony vérnyomás emelésére egészséges alternatívája a gyakran ajánlott és alkalmazott kávéfogyasztásnak.
Idős embereknél emeli a szellemi kondíciót. Keringésserkentő hatású, így ödémás végtagok, elnehezedő, fáradt lábak felfrissítésére a lábfürdő és a rozmaring tartalmú kenőcs egyaránt kiválóan alkalmas.
Nőgyógyászati panaszok, klimax
Menstruációs panaszok és nőgyógyászati fertőzések esetén teakeverékekben kaphat helyet. Klimax idején az általános rossz közérzet javítására is hatásos.
Reuma
Külsőleg reumatikus és neuralgikus fájdalmak csillapítására is alkalmas fürdő vagy kenőcs formájában egyaránt.
Sebek, bőrproblémák
Külsőleg sebekre és kiütésekre borogatás készülhet teájából, kertészkedés közben keletkezett sebekre elsősegélyként alkalmazható.
Idegerősítő
Gyógyfürdőszerként belélegezve erősíti az idegeket és pszichoszomatikusan tonizál.
Rozmaring felhasználása, adagolása
1 kávéskanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 2-3 percig főzünk, naponta 2-3-szor 2 dl-t fogyasztunk. Alacsony vérnyomás esetén 4-6 g szárítmányt adunk 2 dl vízhez, naponta kétszer 2 dl-t fogyasztunk.
Egy fürdőkádnyi vízhez kb. 50 g szárítmányt használunk.
Rozmaring mellékhatása
Várandósság idején ne alkalmazzuk, mert vetélést okozhat! Nagyobb adagban vesekárosodást idézhet elő, így pontosan tartsuk be az ajánlott mennyiségeket, és kerüljük a hat hétnél hosszabb ideig tartó alkalmazását. Magas vérnyomás esetén körültekintést igényel alkalmazása. Epilepsziások szintén kerüljék. Kérjük ki szakember véleményét az alkalmazás előtt!
Rozmaring fűszer
Kedvelt fűszernövény, úgy friss, mint szárított formában. Főként húsokhoz, szószokhoz, halas, gombás ételekhez használatos, de megbolondíthatjuk vele a salátákat, zöldséges ételeket is. A mediterrán ételekhez szinte nélkülözhetetlen, kiváltképp az olasz és a francia konyhára jellemző használata. Antioxidáns hatásának köszönhetően természetes tartósítószer, így savanyúságok készítésénél is érdemes használni.
Rozmaring illóolaj
Illóolajának fő hatóanyaga a kámfor. Az illóolaj hatása jobbára megegyezik a teáéval, ám annál erőteljesebb. Az illóolaj szeszes kivonata hajhullás és korpásodás elleni bedörzsölőként jöhet számításba. Várandósok és epilepsziások nem alkalmazhatják, mivel nagy mennyiségben epilepsziás rohamot válthat ki. Az illóolaj alkalmazása (főként belsőleges alkalmazása) előtt kérjük ki szakember véleményét!
Rozmaring termesztése
Illata és gyakorlati haszna miatt is érdemes egy cserép rozmaringot tartani a konyhaablakban. Magról vetése igényel némi tapasztalatot, egyszerűbb palántát vásárolni. Ha kertbe ültetjük átteleltetésével több módon is megpróbálkozhatunk:
Vigyük védett helyre a tél beállta előtt, s ne feledjük időnkét meglocsolni. Jobban tűri a szárazságot, mint a túl sok nedvességet, de a teljes kiszáradást érdemes elkerülni.
Ha a kertben hagyjuk, takarjuk be jó alaposan lehullott falevelekkel vagy szalmával, mely takarást időről időre ellenőrizni szükséges a tél folyamán. Az enyhe fagyokat elviseli, de könnyebben vészeli át a telet, ha nem gyengíti meg a túl hideg időjárás.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.