Az egészséges emésztés és emésztőrendszer kulcsfontosságú általános egészségi állapotunk szempontjából. Most megismerhetsz 27 gyógynövényt, melyek egytől egyig kiválóak emésztési zavarokra. A receptek pedig inspirációt adnak ezek kipróbálásához.
Unalomig hallottuk már, hogy az immunrendszerünk az emésztőrendszerünkben lakik. Ebből következően megfelelő ellenállóképességünk kialakításához is nélkülözhetetlen, hogy rend legyen odabent.
Egy utazás, a napi rutin változása vagy akár az évszakok változása is új kihívások elé állítja az emésztőrendszerünket. Pláne, ha hajlamosak vagyunk a nem feltétlenül legjobb döntések meghozatalára, ami étkezési szokásainkat illeti.
Az otthoni környezetből való kiszakadás vagy akár az ünnepek sokakat késztetnek kicsit egészségtelenebb, kicsit bőségesebb étkezésre. A nyári melegben hajlamosak vagyunk túlhűteni a szervezetünket a sok nyers és hideg étellel, míg télen a „komfortételek” néha túl komfortosra, vagy inkább túl zsírosra és nehézre sikerednek.
Jobb esetben ezek a kibillenések csak átmenetiek, és hamar visszazökkenünk a normál kerékvágásba. Ám emésztőrendszerünk egyéni érzékenységtől függően a kisebb „kihágásokra” is kellemetlen tünetekkel reagálhat.
Mindezekre tehet egy további lapáttal a munkahelyi, párkapcsolati vagy bármilyen problémából kiinduló stressz és aggodalom.
Milyen gyógynövények és hogyan segíthetnek az emésztőrendszeri panaszok orvoslásában?
A jó hír, hogy gyógynövényekkel nagyon sok extra támogatást adhatunk az emésztőrendszerünknek is. Három gyógynövénycsoport is a segítségünkre siet, hogy visszaálljon az egyensúly: az aromatikus gyógynövények, a keserűanyagokat tartalmazó gyógynövények és a nyálkatartalmú (bevonó) gyógynövények.
Keserűanyagokat tartalmazó gyógynövények
A keserű talán a legegészségesebb íz, ugyanis ízlelés útján az emésztőnedvek elválasztását fokozza, amely javítja az étvágyat, és segíti, könnyíti az emésztési folyamatot.
Fontos az ízlelés, tehát kapszulába zárva nem sokra megyünk vele. A keserű gyógyteákat étkezés előtt fél órával édesítetlenül fogyasztjuk, így fejtik ki hatásukat.
Ezzel együtt a keserű íz általában nem tartozik a kedvenceink közé, ám ha azt mondom, hogy sör, Unicum, grapefruit vagy rukkola, egyikre-másikra sokan felkapják a fejüket, mondván, hogy az nem is rossz. Ja, és ne feledjük, a sör is gyógynövényes ital a komló okán, az Unicum pedig gyógynövénykivonatokkal készül. (Nekem pedig nagy kedvencem volt anno a Kristálykeserű névre hallgató, 2002-ben Magyar Termék Nagydíj oklevelet kapott, hungarikumnak is beillő gyógynövényes üdítőital. Ha valaki tudja a receptjét, ne habozzon megosztani velem.)
Keserűanyagokat tartalmazó gyógynövények:
- gyermekláncfű (levél, gyökér, virágszár)
- tárnicsgyökér
- ezerjófű
- benedekfű (egyik legkeserűbb gyógynövényünk)
- pemetefű
Aromatikus (illóolajokat tartamazó) gyógynövények
Ezeket a gyógynövényeket sokkal jobban kedveljük, hiszen általában kellemes ízük van, és legtöbbjük az illóolajokon kívül szintén tartalmaz keserűanyagokat.
Ezeket a gyógynövényeket ma inkább fűszernövényként tartjuk számon, pedig eredetileg pont azzal a céllal kerültek az ételekbe, hogy segítsék az emésztést, javítsák az eltarthatóságot és csökkentsék az emésztőrendszeri fertőzések kockázatát.
Persze elődeink hamar rájöttek, hogy az ételek ízét is előnyösen befolyásolják ezek a gyógynövények, így aztán kialakult a térségekre és országokra jellemző „fűszerezési kultúra”. Ennek alapján ma már a kulináris élvezetekben kicsit járatosabbak könnyűszerrel beazonosítják, hogy egy-egy étel melyik ország konyháját képviseli.
Az illóolajtartalmú gyógynövények olyan emésztőrendszeri panaszokon is segítenek, mint például a felfúvódás, a hányinger vagy az emésztőrendszeri gyulladások, és nagy előnyük, hogy akár édesítve is kifejtik hatásukat.
Illóolajtartalmú (aromatikus) gyógynövények:
- gyömbér
- koriander
- kakukkfű
- bazsalikom
- kapor
- édeskömény
- szurokfű
- menta
- zsálya
- narancshéj
- rozmaring
- kamilla
- citromfű
Nyálkatartalmú (bevonó) gyógynövények
A nyálkaanyagokat tartalmazó gyógynövények nem véletlenül kapták a nevüket, ugyanis a bennük található nyálka hasonlóan ragacsos, nyúlós jellegű, mint a mi nyálkahártyáinkat védő és bevonó nyálkaanyagok.
A nyálkatartalmú gyógynövények nyugtatólag hatnak az irritált nyálkahártyákra, ugyanis a nyálkahártyánkkal érintkezve egy reflexfolyamat útján segítik a természetes nedvesítő váladék kiválasztását. Ez a bőséges nedvesség csökkenti az irritációt, és a védőréteg alatt elősegíti a nyálkahártya regenerálódását, gyógyulását. Főként gyulladásos, esetleg fekélyes emésztőrendszeri panaszok esetén hatékonyak.
Mivel a cukormolekulaláncokból (poliszacharidokból) álló nyálkaanyagok a nyálkahártyával történő közvetlen érintkezés útján tudják hatásukat kifejteni, így elsősorban a szájüregi és emésztőrendszeri panaszok esetén jelentenek nagy segítséget.
Hűsítő, nedvesítő hatásuknak köszönhetően száraz, meleg időjárás vagy munkakörülmények esetén is igen jótékony hatásúak a szervezetre.
A növényi nyálkaanyagok többsége hő hatására tönkremegy, ezért a legjobb a hidegvizes vagy szobahőmérsékletű vízzel történő kivonás (teakészítés), vagyis a macerálás, illetve a mézes kivonás. A melegvizes vagy alkoholos kivonás kevésbé előnyös. Vannak persze kivételek is, például a zabpehelyben található nyálkaanyag hő hatására teljesedik ki igazán.
Nyálkatartalmú gyógynövények:
- édesgyökér
- orvosi ziliz (fehérmályva)
- papsajtmályva
- erdei mályva
- zab
- hársfavirág
- lenmag
- chiamag
- útifűmag
Receptek emésztőrendszeri zavarokat enyhítő gyógynövényes készítményekhez
Gyermekláncfüves emésztésjavító ital
- 1 rész szárított gyermekláncfűgyökér
- 1 rész szárított narancshéj
- 1 rész kakaóbab
- ¼ rész tárnicsgyökér
- vodka
- A gyógynövényeket tegyük egy megfelelő méretű befőttesüvegbe, hogy kétharmadig-háronegyedig érjenek a növények.
- Felöntjük a vodkával, hogy jól ellepje a növényeket, és majdnem tele legyen a befőttesüveg.
- Legalább 2 hétig állni hagyjuk, miközben naponta fölrázzuk vagy átkeverjük.
- 2 hét után leszűrjük, majd felcímkézve sötét, hűvös helyen tároljuk.
Egy pohár (szénsavas) vízhez vagy rozmaringteához 1-2 teáskanálnyi tinktúrát adunk, kevés grapefruitlével ízesítjük. Étkezés előtt vagy étkezések között fogyasztjuk.
Evés utáni emésztéskönnyítő pasztilla
- 4 rész barnacukor (vagy helyette méz, amennyit felvesz a keverék)
- 2 rész kardamompor
- 1 rész gyömbérgyökérpor
- 1 rész édesgyökérpor
- 1 rész akáciarost (vagy fehérmályvagyökér)
- desztillált víz vagy édesköménytea
- hempergetéshez édesgyökérpor vagy kakaópor (elhagyható)
- pipetta
Megjegyzések: az akáciarost és a mályvagyökér is segít összetartani a pasztillákat, mindamellett az emésztőrendszerre is jó hatásúak. Ha mézzel készül a pasztilla, nem lesz szükség a cukorra, a vízre/teára. Az édesköménytea szintén jó hatású az emésztőrendszerre.
- A gyógynövényeket (és ha cukorral készül, akkor a cukrot is hozzáadva) alaposan elvegyítjük.
- A pipettával lassanként adagoljuk a vizet vagy édesköményteát a keverékhez. Ha mézzel készül, akkor kávéskanalanként adagoljuk a mézet.
- Nagyjából olyan állagot kell elérnünk, mint egy aprósütemény tésztája, ami kicsit morzsalékos, de azért összetömöríthető. A lényeg, hogy összeálljon, de semmiképpen se legyen túl nedves.
- Kb. nagyobb szőlőszemnyi golyókat formázunk a masszából, és szükség esetén meghempergetjük édesgyökérporban vagy kakaóporban, majd egy zsírpapírral borított tálcára vagy tányérra tesszük.
- Szellős, meleg helyen hagyjuk megszáradni, ami eltarthat pár napig.
- Légmentesen záródó üvegben vagy zsírpapírral bélelt dobozban tároljuk.
Emésztőrendszert nyugtató édesgyökér-rózsa tea
- 3 rész orvosizilizgyökér
- 2 rész rózsabimbó vagy rózsaszirom
- 1 rész aprított ceyloni fahéj vagy 1 ceylonifahéj-rúd
- méz az ízesítéshez
- Keverjük össze a gyógynövényeket, és tároljuk jól záródó üvegben.
- Tea készítéséhez csészénként 1 teáskanálnyi keveréket leöntünk hideg vagy szobahőmérsékletű (tisztított vagy forralt) vízzel, és éjszakára hűtőszekrénybe tesszük.
- Reggel leszűrjük, enyhén meglangyosítjuk, és szükség szerint mézzel ízesítve fogyasztjuk.
Ez is érdekelhet:
3 leghatékonyabb emésztés segítő gyógynövény
Szorongás és aggodalom elleni gyógynövények
Székrekedés gyógynövényes kúrája
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.