Fantasztikus mini gyógynövénykertet alakíthatsz ki kezdő gyógynövénykertészként is. Nem tudod, hogy honnan indulj? Már néhány tő könnyen termeszthető gyógynövény is ellátja a családot egész nyáron.
Jobb egy kis végrehajtott tett, mint egy nagy megvalósulatlan terv
Nem kell rögtön hatalmas mennyiségekben gondolkodni, indulj kis lépésekben egy kezdő gyógynövénykerttel.
Persze nagyon izgalmas lesz, amikor már sok tucat gyógynövény áll rendelkezésedre egész nyáron, amiből bőven tudsz szárítani, sőt akár még a barátok és ismerősök is kaphatnak belőle. Lépésről lépésre megszerzett tapasztalatok hiányában viszont könnyen rémálommá válhat egy ekkora kert.
5 szuper és könnyen termeszthető növény a gyógynövénykertbe
Citromfű
Mindenki kedveli a citromfű citromos illatát, amelyről nevét kapta a gyógynövény.
Leginkább nyugtató hatásáról ismert, de úgy nyugtat, hogy közben nem álmosít, frissítő citromillata jó kedvre derít. Jó hatással van az emésztőrendszerünkre is.
Keverhetjük levendulával az esti könnyebb elalvás érdekében, illetve fodormentával vagy borsmentával, ha energiaszintünket, szellemi munkabírásunkat szeretnénk növelni.
Leveleivel ízesíthetünk és díszíthetünk például italokat, gyümölcssalátát vagy fagylaltot, de jégkockába is fagyaszthatjuk.
Termesztése
Magról is vethető, ám ebben az esetben érdemesebb őszre halasztani a magvetést. Tavasszal palántáról nevelhető a legsikeresebben. Viszonylag könnyen szórja a magjait, így következő tavasszal már saját pici növénykéinknek is örülhetünk.
Minél többet csipkedjük a leveleit, annál gazdagabban hajt.
Citromfű (Melissa officinalis)
Levendula
Kellemes, púderes, de kissé nehéz illata hosszú időre a ruhásszekrényekbe lett száműzve, ahol molyok illatos ellenfele volt.
Az utóbbi időben lassan, de biztosan visszatér a teáscsészénkbe. Egyértelműen nyugtató és altató hatású, ám túladagolva pont az ellenkező hatást váltja ki.
Erős aromája miatt az élvezeti teába virágaiból elegendő egy nagyobb csipetnyi, a tea így is ízletes lesz. Kellemes ízt ad a zöld vagy fekete teának is, és más gyógyteákat, gyümölcsös italokat is ízesíthetünk vele. Süthetjük kekszbe és más süteményekbe, desszerteket ízesíthetünk és díszíthetünk vele.
Virágait nem gyűjthetjük egész nyáron, ám szárítás után továbbra is felhasználhatjuk.
Termesztése
Magról nehezen kel, de nem kivitelezhetetlen feladat, hogy így neveljünk növényeket. A magokat tavasszal vetjük, és fóliasátorban vagy ablakban nevelgetjük a kis palántákat, amelyeket a fagyok elmúltával ültethetünk ki.
Ha palántát vásárolunk, a siker garantált. Első télen mindenképpen érdemes lehet a tövét betakargatni, később már jobban elviseli a fagyokat.
Levendula (Lavandula x intermedia, L. angustifolia)
Kamilla
Erős forrázata keserű, de az enyhe forrázat (max. 80 fokos vízzel és 1-2 perc áztatással) kellemes, aromás teát eredményez.
Klasszikus gyulladáscsökkentő, elsősorban a hölgyek és gyermekek gyógynövénye. Szinte nincs olyan panasz, amelyre ne hozna enyhülést egy csésze kamillatea.
A nyers virágok kesernyés ízük miatt inkább dísznek használhatók.
Termesztése
A palánták nevelése elég körülményes, érdemesebb szabadföldbe vetni a magot. Az őszi vetés itt is jobb lehet. A tavaszi vetésnél arra kell figyelni, hogy ne száradjon ki a föld, mert a tavaszi szél könnyen kifújja az apró magokat a földből. Ne vessük mélyre a magokat, inkább szórjuk az egyenletes talajfelszínre, majd nagyon óvatosan és sekélyen gereblyézzük a magokat a földbe, végül locsoljuk meg.
Sajnos nem gyűjtögethetjük egész nyáron. A teljes nyílásban lévő virágokat (amikor a fehér szirmok vízszintesen állnak) szedjük le, és szárítsuk meg.
Kamilla, orvosi székfű (Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita)
Fodormenta vagy borsmenta
Bár nálunk inkább a borsmenta tűnik elterjedtebbnek, minden mentából kiváló tea készül. A fodormenta enyhébb, kicsit édeskésebb aromájú a borsmentánál.
Frissítő, koncentrációt segítő teát készíthetünk mindkettőből. Jótékonyan hatnak az emésztésre. Ha túlettük magunkat, érdemes elrágcsálni egy-két friss borsmentalevelet. Így magában nem a lefinomabb, de gyomorrontás ellen maximálisan hatásos.
A levelekkel díszíthetünk italokat, desszerteket, készülhet belőle fagylalt, fagyaszthatjuk jégkockába, és közel-keleti ételek fűszerezéséhez is felhasználhatjuk.
6 éves kor alatti gyerekeknek ne adjunk borsmentát.
Termesztése
Termesztésére ugyanaz érvényes, mint a citromfű esetében. Amire ültetés után vigyázni kell, hogy gyökereiről szaporodik, még hozzá igen gyorsan és agresszív módon. Érdemes olyan helyre ültetni, ahol a tarackozó gyökereknek behatárolt helye van, vagy kíméletlenül kordában kell tartani, hogy ne nyomjon el mindent maga körül.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Kakukkfű
Enyhén kesernyés, jellegzetes aromájú teája immunerősítő, köhögéscsillapító, emésztésjavító, energetizáló. A kesernyés ízt csökkenthetjük, ha csak rövid ideig hagyjuk ázni.
A nyáron igen kedvelt mediterrán ételek egyik kedvelt fűszere. Ízesíthetünk vele sütőben sült burgonyát, pizzát, paradicsomszószt és paradicsomos ételeket, húsféléket. Izgalmas ízt adhatunk a limonádénak, ha dobunk bele néhány kakukkfűágat is.
Termesztése
Palántaként is megvásárolható, ez a legegyszerűbb megoldás, bár magról viszonylag könnyen kel. Vethetjük szabadföldbe, ugyanúgy mint a kamillát, hiszen a kakukkfű magjai is nagyon aprók, vagy cserépbe, dobozba, ahonnan a föld és a szépen kifejlődött magoncok megbontása nélkül ültethetjük ki végleges helyére.
Szabadföldi vetésnél az őszi időpont ideálisabb lehet, ültetőedénybe tavasszal is vethetjük. Az ültetőedényt érdemes lefedni üveglappal vagy egy darab átlátszó fóliával (folpack-kal), így a mini üvegházban még könnyebben kikelnek a magok.
Kakukkfű (Thymus vulgaris, T. serpyllum)
+1 tipp
Sztívia (stevia)
A sztívia kedvező hatásokkal is rendelkezik, ám ezek eltörpülnek az utóbbi időben fókuszba került édesítő ereje (és kalóriamentessége) mellett. A tekert teáit vagy akár egyéb teáinkat is édesíthetjük sztíviával.
Vannak, akik nagyobb mennyiségben kellemetlen utóízt éreznek, de összességében egy csodás édesítőnövénnyel állunk szemben, amely zöld leveles állapotában főként teák édesítésére kiváló.
Termesztése
Termesztése kissé körülményesebb a fent említett növényekhez képest. Sajnos nálunk egynyári növény, mert nem szereti a hideget. Szintén vethető magról, de érdemesebb palántát beszerezni. Egyetlen növény már elegendő édes levéllel láthatja el a családot.
Jó vízelvezetésű talajban fejlődik megfelelően, szereti a nedvességet, de nem kedveli a pangó vizet. Árnyékos és túl nedves környezetben könnyen megbetegedhet.
Az első lépések
Húsz éve az első gyógynövényeimet abszolút kísérleti jelleggel ültettem. Tavasszal költözünk, a kert még romokban, azt sem tudtam, hogy hol lesz a gyógynövénykertem, de a gyógynövénymagok már ültetőládákban voltak.
Az első próbálkozásaim pontosan ezek a gyógynövények voltak, melyeket itt említettem, a sztívia kivételével. Zsályával, muskotályzsályával és izsóppal egészült még ki a sor. Ebben nem volt sok tudatosság, ezekhez a magokhoz jutottam hozzá hirtelenjében.
Minden mag kikelt, pedig kicsi kutyám az ültetőládámat használta kedvenc fekhelyül. Bár lehet, hogy pont ez hozta meg a kívánt eredményt.
Ha szeretsz teázni, ha szereted a gyógynövényeket, ha új és izgalmas kalandokban szeretnél részt venni, ne várj semmire. Ezeket a növényeket kert hiányában (vagy akár a kertben is) egy dézsában, egy nagy cserépben, egy-két balkonládában vagy akár egy kiszuperált vödörben is nevelgetheted. Ezzel máris megteszed az első lépést a családod és saját egészséged irányába.
Gyógynövények termesztése
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is.