Egy kert sok meglepetést tartogat. Ezek a meglepetések akár még gyógynövények formájában is elénk tárulhatnak. Te is azt hitted, hogy ezek irtani való gyomnövények?
Sokszor találkozom meglepett arcokkal, amikor bemutatom a széles levelű útifüvet. „Jé, ezt meg lehet enni?” Igen, meg lehet enni, és még egy csomó kedvező hatása is van szervezetünkre. A fehér libatopról pedig sokan egyenesen azt gondolják, hogy mérgező.
Nem állítom, hogy ezek után nem kell boltba járnod, de ha felismered ezeket a gyomnövényeket, hasznosan egészítheted ki velük táplálkozásodat, és többé nem irtani való gizgazként tekintesz majd rájuk, miközben még jót is teszel a szervezetednek.
Vegyük sorra a leggyakoribb ilyen (gyógy)gyomnövényeket
1. Széleslevelű útifű
Ez a jelentéktelen külsejű gyomnövény tisztító és méregtelenítő hatást fejt ki szervezetünkre. Különösen a vesék és a tüdő tisztításában jeleskedik. Emésztőrendszeri problémák és különféle bőrpanaszok esetén is igen hasznos.
Sok K-vitamin és kalcium található benne, de egyéb ásványi anyagok és vitaminok forrása is.
Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Légúti betegségek, hólyaghurut, hasmenés, emésztőrendszeri gyulladások, sebek, égési sérülések, pattanások esetén hasznos segítő, de javítja a máj- és vesefunkciót is. Rovarcsípésekre is hatásos. Bennszülött törzsek a harapásos sebekben jelen lévő mérgek kihúzására (eltávolítására), így kígyóharapás esetén is alkalmazták.
A lándzsás útifű légúti betegségek esetén hatásosabb, egyebekben felhasználása megegyezik a széles levelű útifű alkalmazási területeivel.
2. Nagy csalán
A nagy csalán éppúgy, mint a kis csípős csalán arról nevezetes, hogy a bőrrel érintkezve kellemetlen égő, csípő érzést okoz a bőrön. A szinte a teljes növényt borító hangyasavval töltött „tűk” könnyen törnek, és pillanatok alatt okoznak kellemetlen allergiás reakciót a bőrön. Vannak, akiknek mindez meg sem kottyan, és bátran markolászhatják a leveleket, ők vannak jelentős kisebbségben.
Éppen ezért azt gondolhatnánk, hogy ez a növény is csak bajnak van. Pedig a megfonnyadt, aprított vagy főtt levelek már nem jelentenek veszélyt, még az érzékeny szájüregi nyálkahártyára sem. Ellenben nagyon kitűnő erősítő táplálék, hiszen ásványi anyagok széles tárháza található benne.
Míg külsőleg a friss levelek allergiás reakciót okoznak, belsőleg allergiás tünetek enyhítésére is használhatjuk. Fájdalomcsökkentő, gyulladáscsökkentő, vízhajtó hatású, valamint javítja az immunreakciót. Bőrbetegségek kezelésére, hajhullás ellen és korpásodás csökkentésére külsőleg és belsőleg is alkalmazható. Gyökere prosztataproblémák esetén jelent segítséget.
A friss levelekből készíthetünk teát, vagy megszáríthatjuk télire, és más gyógynövényekkel is ízesíthetjük. Érkezési célra forrázzuk, főzzük vagy süssük meg a leveleket, és pont úgy használhatjuk, mint bármilyen más levélzöldséget. Készülhet belőle pesto is.
A friss gyökerekből készíthetünk teát, vagy együtt süthetjük más gyökérzöldségekkel, illetve megszáríthatjuk későbbi teakészítéshez.
Csalán (Urtica dioica)
3. Gyermekláncfű (pitypang)
Gyönyörű sárga virágai tavasztól jókedvre derítenek, a termése mókás gyermekjáték, ettől függetlenül általában nem sok figyelem irányul erre az igen értékes gyógynövényre.
A gyermekláncfű sok gyógyteakeverék alkotója, nem véletlenül. Kiváló mindenféle máj és epebántalomra, egyéb emésztőrendszeri panaszokra. Gyógyhatásai a magas vérnyomástól a cukorbetegségen át a húgyúti fertőzésekig terjednek. Az ekcémás és pikkelysömörös bőr is meghálálja a gyermekláncfüves kezelést.
A termésen kívül a teljes növény gyógyhatású. Kora tavaszi zsenge levelei még nem túl keserűek, így kiválóak salátába keverve, vagy készülhet belőlük pesto is. Kifejlett levelei már inkább teának alkalmasak úgy frissen, mint szárítva. Néhány virágszár elrágcsálása támogatja az emésztőrendszer munkáját. A friss gyökerét megsüthetjük, készíthetünk belőle teát, vagy megszáríthatjuk téli teakészítéshez.
4. Fehér libatop
A nagyban termesztett és igen kedvelt spenót méltó riválisa. Magas fehérjetartalma mellett kalcium, foszfor, vas és sok egyéb ásványi anyag található benne, illetve például A- és C-vitamin is.
Valamikor régen sokkal nagyobb becsben tartották, „vérjavítóként” és tisztítóként alkalmazták, de használták reuma, ízületi gyulladás, köszvény, fogszuvasodás, fogfájás, székrekedés, ekcéma és rovarcsípések ellen.
A leveleket, hajtásokat, virágokat salátához adhatjuk, illetve ugyanúgy használhatjuk fel, mint más levélzöldségeket, például leveshez, püréhez, gőzölve, pestónak. Magjainak fogyasztását minimalizáljuk, kisebb mennyiségben lisztekhez őrölhetjük.
A fehér libatop irtása egyértelműen akkor a legcélravezetőbb, ha közben elfogyasztjuk azt. 🙂
5. Vöröshere (réti here)
Azon kívül, hogy rózsaszín virágai a réten szépek és mutatósak, nem sok figyelmet szentelünk ennek az egyszerű gyomnövénynek sem. Saját kertünkben pedig talán már a virágait sem látjuk olyan szépnek.
Pedig ez a növény a menopauza tüneteinek egyik legjobb ellenszere. Segít a csontok szilárdságának fenntartásában, a különféle daganatos megbetegedések, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében, továbbá kiegyensúlyozza a hormonokat, ami csökkenti a hőhullámokat és egyéb kellemetlenségeket.
A vöröshere ezeken túl többek között immunerősítő, méregteleníti a májat, csökkenti a koleszterinszintet.
A növény leveleit és virágait adhatjuk salátákhoz, készíthetünk belőle teát, és megszáríthatjuk télire.
Vöröshere (Trifolium pratense)
6. Tyúkhúr
Tavasszal szinte egybefüggő talajtakaró réteget is képes kialakítani a kertekben. Könnyű kigyomlálni, mégis sokan inkább nyűgnek érzik.
A tyúkok is nagyon szeretik, de irigyeljük el bátran tőlük ezt a kellemes ízű gyógynövényt. Az összes vadon termő levélzöldség közül talán a tyúkhúr íze emlékeztet legjobban a fejes saláta ízére, hiszen egyáltalán nem keserű, inkább kellemesen és nagyon enyhén fűszeres, némelyek szerint kicsit dióízű, mások szerint kicsit kukoricaízű növény.
Gazdag káliumforrás, C-vitamin-forrás, de egyéb vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz. Természetes bőrmegújító, így sebekre, kisebb égési sérülésekre, pattanásos bőrre, ekcémára, pikkelysömörre, és más bőrgyulladásokra, bőrbajokra is használható. A nehezebb téli táplálkozás után üdítően hat az emésztőrendszerre, hiszen jótékony hatású a májra, csökkenti a koleszterinszintet, és méregtelenítő hatású. Légúti betegségekre, húgyúti betegségekre is hatásos. Nyugtatja az irritált szemet.
A tyúkhúr gyakran egész télen vagy a tél nagyobb részében gyűjthető. Kora tavasztól nyár elejéig mindenképpen érdemes belőle minél többet elfogyasztani, majd az ősszel ismét előbújó növényekkel folytatni, amit tavasszal elkezdtünk. Száríthatunk is belőle, de frissen fogyasztva a legértékesebb.
7. Porcsinfű (kövér porcsin, kövérke)
A porcsinfű szintén talajtakaró növény. Mire a tyúkhúr felmagzik és elszárad, gyakran a porcsin veszi át a helyét. Ezt is könnyű kigyomlálni, de akár egy pici darabkája is könnyen visszagyökerezik, így nehéz tőle megszabadulni. Mármint annak, aki meg akar tőle szabadulni.
Kiváló rostforrás, nyálkaanyagai pedig laktató hatásúak. A-, B-, C-vitamint, vasat, magnéziumot, kalciumot, káliumot, mangánt, rezet és antioxidánsokat is tartalmaz.
Több száz éve használják betegségek megelőzésére. Hasmenés és más gyomor-bélrendszeri betegségek, koleszterinszint csökkentése, bőrbetegségek, a látás javítása, a csontok erősítése a keringésjavítás és a fogyás elősegítése esetén is használatos.
Frissen keverjük salátákhoz. Télire ecetben érdemes eltenni.
Kövér porcsin (Portulaca oleracea)
8. Cickafarkfű
Akár a virágoskertben is mutatós fehér virágaival. A természetben gyakrabban találkozhatunk vele, de időnként a kertekbe is beköltözik.
Nőgyógyászati panaszok esetén igen gyakran előtérbe kerül, megelőzésre is kiváló. Vérzéscsillapító hatású, és mindenféle bőrbetegségek esetén jótékony. Kitűnő gyulladáscsökkentő, enyhe nyugtató, csökkenti a szorongást, enyhíti az izomgörcsöket.
A cickafarkfű zsenge leveleit felhasználhatjuk salátákban és különféle ételekben. Később az igen jellegzetes aromájú levelek erősen kesernyéssé válnak, ezért a kifejlett leveleket inkább szárítsuk meg télire.
Cickafarkfű (Achillea collina, A. millefolium)
Ha a kertünkben felbukkanó növényekre kíváncsisággal teli érdeklődéssel tekintünk, sok kincsre lelhetünk közöttük.
Fontos! Bár a fentiek könnyen felismerhető és nehezen összetéveszthető gyógynövények, mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy tényleg gyógynövénnyel állunk szemben, s csak ezt követően fogyasszuk el.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.