A mandulagyulladás és a torokgyulladás nagyon kellemetlen, nyelési nehézségekkel járó betegség, sokszor társul hozzá magas láz. Gyógynövényekkel enyhíthetjük a fájdalmat, segíthetjük a gyógyulást.
A torokgyulladást általában baktériumok okozzák, de vírusos eredetű is lehet. A mandulák a garatban a környező nyirokmirigyekkel együtt védelmet jelentenek a kórokozókkal szemben. Ezért is szokták a végsőkig halogatni a garatmandulák eltávolítását. A műtéttel az első védelmi kaput iktatják ki, amely után sokkal szabadabb az út az alsó légutak felé.
Gyenge immunrendszer esetén a garatmandula nem tudja megfelelően ellátni védő funkcióját, így a kórokozók „áldozatává” válik. A garatmandula eltávolítása után a garat maga is könnyen válik a fertőzés célpontjává, ilyenkor alakul ki a torokgyulladás. A betegség cseppfertőzéssel terjed, így a gyermekek különösen veszélyeztetettek.
A piros és duzzadt mandulák kellemetlen érzetet keltenek, mely erős nyelési nehézségekkel társul. A fájdalom gyakran sugárzik a fülbe, és a környéki nyirokcsomók is fájdalmasan duzzadtak. Általában magas láz, fejfájás és gyakran hasfájás is kíséri a betegséget, az elszaporodott kórokozók kellemetlen szájszagot okoznak. A mandulákon és a nyelven lepedék alakul ki.
A tüszős mandulagyulladást egy gennykeltő baktérium okozza, amely a mandulában kis gennycsapok (tüszők) kialakulását okozza, a mandulákon sárgás lepedék is kialakul. Erősebb fájdalom és magasabb láz társul hozzá, egyéb légúti tünetek (köhögés, orrfolyás) nem jellemzőek.
A bakteriális fertőzés súlyos szövődményekkel járhat, ezért magas láz, rossz közérzet, a betegség súlyosbodása, illetve átmeneti javulás utáni visszaesés esetén orvoshoz kell fordulni.
Mandulagyulladás, torokgyulladás gyógynövényes kezelése
A betegség kúrája során fontos a szigorú ágynyugalom, és naponta többször szellőztessünk. Sok folyadék fogyasztása ajánlott. A folyadék lehet gyógytea vagy víz, illetve amit a beteg kíván, de semmiképpen se legyen túl hideg, forró vagy szénsavas az elfogyasztott folyadék.
Az immunerősítő gyógynövények segítik a gyógyulást is, például a bíbor kasvirág vagy a kakukkfű.
Külsőleg alkalmazhatóak a torokfájást enyhítő, baktériumölő gyógynövények, melyekkel naponta többször érdemes gargarizálni: zsálya, apróbojtorján, diólevél, kakukkfű. A szegfűszeg és a borsmenta emellett fájdalomcsillapító is, a kamilla és a cickafarkfű pedig gyulladáscsökkentő.
A propolisztinktúra erős baktérium- és vírusölő, helyi érzéstelenítő, valamint immunerősítő is egyben. Egy kávéskanálnyi mézhez adjunk 4-5 csepp tinktúrát, majd lassan szopogassuk el. A propolisz növényi antibiotikumként úgy száll szembe a kórokozókkal, hogy azok nem válnak ellenállóvá a propolisszal szemben.
Inhaláljunk kamilla-, zsálya-, vagy kakukkfűteával. Az inhalálást nyitott szájjal végezzük, hogy a gyógyító gőz közvetlenül a garatot is érje. Arra ügyeljünk, hogy a gőz ne legyen túl forró.
Jó egészséget kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.