Hogyan valósítható meg a méregtelenítés házilag, gyógynövények, egészséges táplálkozás és más módszerek segítségével?
A Méregtelenítés a mindennapokban című első részben arról volt szó, hogy hogyan kerülnek a méreganyagok a szervezetünkbe és miért is kell támogatnunk a szervezet méregtelenítő munkáját.
Most azt vesszük sorra, hogy milyen kisebb-nagyobb életmódbeli változtatásokkal tudjuk támogatni a szerveink megfelelő működését, így a természetes méregtelenítés hatékonyabb megvalósulását.
Táplálkozás
1. A táplálkozásnál első szempont lenne, hogy a lehető legnagyobb mértékben kerüljük a feldolgozott élelmiszereket (konzerveket, felvágottakat, félkész ételeket, stb.), a műételeket, és műitalokat (aromákkal, színezékekkel készült teák, üdítők, édességek, stb.), valamint a finomított élelmiszereket (fehér liszt, fehér cukor, finomított olajok).
Minél inkább a feldolgozatlan alapanyagok beszerzésére törekedjünk, amelyekből mi magunk készítjük el ételeinket. Így minimalizálhatjuk a szervezetünkbe kerülő vegyi anyagok mennyiségét. A legjobb persze az lenne, ha mindent magunknak termelnénk meg, ám ez jobbára kivitelezhetetlen, főként városi környezetben. A termelői piacok, egy ismerős gazda vagy a bio minősítésű termékek jó alternatívát jelenthetnek, de azért itt is legyünk résen.
2. Tetszik vagy sem, az ember nem húsevő, a húsevés savasítja a szervezetet, amely savas közeg táptalajt jelent egy sor baktériumnak és vírusnak. De a húsfogyasztás táptalaja egy sor betegségnek, például korunk egyik népbetegségének, a reumának, a különféle ízületi bántalmaknak is. Legalább annyival könnyítsük a szervezetünk munkáját, hogy hetente egy-két alkalommal húsmentes napot tartunk, vagy összességében minimalizáljuk a húsfogyasztásunkat. Ha pedig mégis a húst választjuk, az csakis kiváló minőségű legyen.
3. Fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt. Ezek lúgosítják szervezetünket. Ne tévesszen meg senkit, ha például egy gyümölcs „savat csinál”, ugyanis ez a gyomorban jelentkező helyi tünet, és már valamilyen kialakult problémára utal. A szervezetre ettől függetlenül az adott gyümölcs lúgosítóként hat. A zöldségekben és gyümölcsökben található rostok segítik a belek munkáját is.
4. Fogyasszunk sok növényi rostban gazdag élelmiszert. A zöldségek és gyümölcsök mellett teljes kiőrlésű (barna) pékáruk, illetve az ételeinkhez adott korpa és magvak is hatásosan támogatják a belek munkáját.
5. Időnként fogyasszunk savanyított tejtermékeket, melyek a belek baktériumflóráját segítenek karbantartani, így is erősítve az immunrendszert és megakadályozva a káros baktériumok elszaporodását.
6. Összefoglalva az előbbieket, egy kiegyensúlyozott táplálkozásra célszerű törekedni, amelynek leginkább a „mediterrán diéta”, a mediterrán országokra jellemző étrend felel meg.
Folyadékfogyasztás
A méregtelenítéshez a gyógynövényeket tea formájában alkalmazzuk, ám a gyógyteák fogyasztásán túl ügyelni kell arra, hogy naponta legalább másfél-két liter folyadékot elfogyasszunk, ami leginkább tiszta víz legyen.
A napi folyadékszükséglet sok mindentől függ. A napi két liter folyadékba beleszámít a leves vagy éppen a gyógytea is. A kávé és egyéb koffein tartalmú italok (tea, kakaó) folyadékot vonnak el a szervezettől, így egy-egy adagnyi koffein tartalmú ital fogyasztásával plusz egy pohárnyi folyadékszükséglettel lehet számolni.
Fizikai munka, testedzés, de akár takarítás, kertészkedés közben vagy a nyári nagy melegben ennél mindenképpen nagyobb mennyiségre van szükségünk. Akár négy literre is felkúszhat a szükséges folyadékmennyiség. Szoptató anyukák esetén akár öt-hat liter is lehet az igény.
Fontos azonban megjegyezni, hogy ekkora mennyiség már nem állhat kizárólag tiszta csapvízből, mert az esetleg az elektrolit-háztartás megbillenését is okozhatja. Ilyen extrém esetekben érdemes különféle ásványvizeket is fogyasztani, illetve szükség lehet étrend-kiegészítőkre, melyek visszapótolják a víz által kimosott ásványi anyagokat.
Figyeljük a testünk jelzéseit! Ha szomjasak vagyunk, mindenképpen igyunk, ugyanis a szomjúság már azt jelzi, hogy folyadékhiány van a szervezetünkben. Ha legalább kétóránként meglátogatjuk a mosdót, a vizeletünk pedig bőséges és szalmasárga színű, ebben az esetben valószínűleg elegendő folyadék jut a szervezetünkbe. Ha ennek ellenére szomjúságot érzünk, az betegséget is jelezhet, ezért érdemes lehet laborvizsgálatot kérni.
A szervezetből hiányzó folyadék tekintetében további jelzés lehet a bőr és az ajkak szárazsága. Ha úgy érezzük, hogy megnőtt, megdagadt a nyelvünk vagy ha a nyelvünk szélén látszik a fogunk helye, nagy valószínűség szerint szintén kevés a folyadék a szervezetünkben.
Méregtelenítés gyógynövényekkel
1. A máj méregtelenítésére kiválóan alkalmas az aranyvessző és a gyermekláncfű, valamint a máriatövismag.
2. A vese méregtelenítésére vízhajtó teák jöhetnek számításba. Például csalán, zsurló, aranyvessző vagy nyírfalevél.
3. A bőr méregtelenítésére fürdő formájában keríthetünk sort legegyszerűbben. Itt egyrészt meg kell jegyezni, hogy a bőrön jelentkező tünetek általában a májból indulnak ki. A máj méregtelenítésével, terheltségének csökkentésével a bőrpanaszok sora is enyhül vagy megszűnik.
Másrészt a bőr méregtelenítésének (és egyben a test általános méregtelenítésének is) egyik legjobb módja a sós fürdő. Akik tengerparton laknak, ezt egyszerűen kivitelezhetik egy tengeri fürdőzéssel. Mindenki másnak marad a kellemes hőmérsékletű kádvíz, amibe egy-két kiló (tengeri) sót szórunk. A fürdőt dúsíthatjuk a bőrre ható gyógynövény-kivonatokkal is, például zsurlófűvel, levendulával, aranyvesszővel vagy körömvirággal.
4. A nyirokrendszer működését leghatásosabban orvosi somkóróval vagy diólevélteával támogathatjuk. Itt érdemes megjegyezni, hogy időnként egy kiadós masszázs, de még inkább egy speciális nyirokmasszázs nagyon hatásos a nyirokrendszer felpezsdítésére. Rendszeres testmozgással szintén sokat tehetünk a nyirokrendszerünk kiváló működéséért.
5. Általános méregtelenítésként a nehézfémek eltávolítására diólevélteát vagy egyéb cseranyagtartalmú gyógynövényeket alkalmazhatunk.
6. A belek tisztítására a gyújtoványfű és a zab a legalkalmasabb. A túlzott cukor-, illetve húsfogyasztás következtében kialakuló erjedési és rothadási folyamatoknak elejét vehetjük például szurokfűvel, kakukkfűvel vagy mentával, illetve a szükség esetén alkalmazható hashajtó hatású gyógynövényekkel.
7. A tüdő tisztítására kifejezetten hatásos az útifű, amit napi egy csészényi mennyiségben fogyasztva akár egy évig is alkalmazhatunk. De bevethetjük a tüdőfüvet, a fenyőt és az ökörfarkkórót is.
Hagyományosan a tavasz a méregtelenítés időszaka, amikor a télen felhalmozódott, a nehéz, fűtő táplálékokból visszamaradt anyagoktól szabadítjuk meg a szervezetet. (A húsvét előtti nagyböjt is hasonló célokat szolgál, bár a régi időkben ilyenkorra már általában erősen megcsappantak az élelmiszerkészletek is, így kényszerűségi oka is volt a böjtölésnek.)
A tavaszi méregtelenítéshez kiválóan alkalmazható a csalán, a diólevél és a gyermekláncfű teája. Ezeket naponta váltva érdemes fogyasztani akár egy hónapon keresztül is, napi egy csészényi mennyiségben.
És amit még tehetünk
1. A szaunázás elősegíti az izzadást, így segít a méreganyagok bőrön keresztül történő kiválasztásában. Jó hatással van a bőr anyagcseréjére, segít eltávolítani az izmokban felgyülemlő tejsavat és húgysavat.
2. A testedzés átmozgatja izmainkat és egész vázrendszerünket, a nyirokkeringésre is serkentőleg hat, segíti a méregtelenítést az izzadás beindításával. Mind szaunázás, mind testedzés után zuhanyozzunk le, hogy a bőrünkön keresztül távozó méreganyagokat eltávolítsuk a bőrről.
3. A sós fürdő (a só ozmotikus hatása miatt) mintegy kiszippantja a méreganyagokat a bőrfelszínhez közel eső területekről. Hetente-kéthetente érdemes beiktatni egy tengeri sós fürdőt, amely főként az ízületekre és a bőrre van jó hatással.
Bármelyik élelmiszerboltban beszerezhetünk tengeri sót, amelyből egy kilónyit is hozzáadhatunk egy kád kellemesen meleg vízhez. (A tengervíz sótartalma literenként nagyjából 35 gramm, ami egy kád vízre vetítve 2-3 kiló sót jelentene.) Kerüljük a színezett, illatosított fürdősókat.
4. Figyeljünk oda, hogy ne legyen székrekedésünk. A rendszeres székletürítés nagyon fontos, hogy a széklettel kiürítésre szánt méreganyagok mielőbb távozzanak a szervezetünkből és ne szívódjanak vissza a vastagbél falán át, ezzel újramérgezve a szervezetet.
A túlzott cukor-, illetve húsfogyasztás következtében kialakuló erjedési és rothadási folyamatoknak is részben elejét vehetjük a rendszeres székletürítéssel. Szükség esetén alkalmazzunk hashajtó hatású gyógynövényeket, illetve diétát, fokozzuk a folyadékfogyasztást, illetve a rostanyagok bevitelét.
5. Masszázsokkal is segíthetjük a méregtelenítő folyamatokat. A különféle masszázsok felpezsdítik a vérkeringést, a speciális nyirokdrenázs pedig a nyirokkeringésre van jó hatással. Egy luffaszivacsos testledörzsölés, egy hátkefés vagy luffás masszázs a zuhany alatt vagy éppen az önmasszázs is sokat segít, ha nincs időnk vagy lehetőségünk képzett masszőrt felkeresni.
Mindezekből is látszik, hogy egy léböjtkúrán túl is igen sokat tehetünk szervezetünk méregtelenítéséért, a méreganyagok bevitelének csökkentéséért, azok egy részének eltávolításáért. Használjuk ki ezeket a lehetőségeket egészségünk megőrzése érdekében.
Jó egészséget kívánok!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.