Tyúkhúr pesto? Igen, igen, mindenki tudja, hogy a pesto bazsalikomból készül. Legalábbis eredetileg. Ha szigorúan vesszük, akkor a pesto bazsalikomból, olívaolajból, fenyőmagból, parmezánból, fokhagymából és sóból áll. Ha könnyedebben állunk a témához, akkor sok egyéb alapanyagból is elkészíthető.
Például különféle gyógynövényekből, mint amilyen a tyúkhúr, a gyermekláncfű zsenge levelei vagy a kövér porcsin. De olyan zöld leveles zöldségekből is, mint a sóska, a spenót vagy a libatop. És persze egy sor fűszernövényből is, nem csak bazsalikomból.
A fenyőmag finom csemege, de igen drága mulatság. Tökéletesen helyettesíthető bármilyen csonthéjassal vagy olajos maggal, így szóba jöhet a dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag vagy bármi egyéb, ami éppen rendelkezésünkre áll.
Az olaj sem muszáj, hogy olíva legyen, csak arra ügyeljünk, hogy hidegen sajtolt olajat válasszunk.
A sajt akár el is hagyható, ám ha mégis ragaszkodunk hozzá, a parmezán helyett bármilyen kemény sajtot használhatunk.
Amit nem tudunk lecserélni, az a fokhagyma. Ezt több szempontból sem érdemes kispórolni a pestóból. Egyrészt igen jó ízt ad a szószunknak, másrészt nagyon egészséges, és ez is egy jó módja a fokhagyma rendszeres fogyasztásának.
A tyúkhúr pesto recept tetszés szerint variálható, és akár minden héten más gyógynövényből készíthetjük el, hogy minél változatosabb formában kerüljön a család asztalára. Sőt elmenthetünk belőle a téli napokra is. (Lásd lejjebb.)
S hogy mi mindenre használhatjuk a pestót?
Gyors és egészséges ebédet vagy vacsorát tálalhatunk, ha durum vagy teljes kiőrlésű lisztből készült tésztához keverjük. A tetejét szórjuk meg egy kis sajttal, és már ehetjük is. Ízlés szerint grillezett vagy sült zöldségekkel is kiegészíthetjük.
Kenhetjük kenyérre szendvicskrémként. A szendvicset továbbgazdagíthatjuk egyéb hozzávalókkal is, de önmagában is finom egy kis paradicsommal tálalva.
Sült vagy főtt húsokhoz is kínálhatjuk egyéb szószok helyett ízesítőként.
Keverhetjük salátákhoz salátaöntet helyett, vagy salátaöntetet is ízesíthetünk vele.
Tyúkhúr pesto hozzávalói
3 csésze zsenge tyúkhúrhajtás
0,5 csésze hidegen sajtolt olaj
2-3 gerezd fokhagyma
0,5 csésze olajos mag vagy csonthéjas (lásd fent)
0,25 csésze sajt (elhagyható)
só
kevés citromlé (elhagyható)
kevés reszelt citromhéj (elhagyható)
Tyúkhúr pesto elkészítése
1. Gyűjtsük be a tyúkhúrt, ami igen egyszerű feladat. Egy ollóval vágjuk le a tyúkhúr felső kb. 5-8 centiméteres hajtását. (Az sem baj, ha már virágzásnak indult, de az esetlegesen sárguló leveleket és a vastagabb szárrészeket ne gyűjtsük be. Nem kell szálanként vagdosni, nyugodtan markoljunk meg egy nagyobb adagot, és nyisszantsuk le az ollóval.)
2. A tyúkhúrt mossuk meg, szárítsuk le salátacentrifuga vagy tiszta konyharuha segítségével.
3. Ha van aprítógépünk, könnyű dolgunk lesz. Tegyük a hozzávalókat az aprítóba, és keverjük krémesre. Aprítógép híján a csonthéjasokat vagy olajos magvakat le kell darálnunk, a sajtot le kell reszelnünk, a tyúkhúrt és a fokhagymát pedig nagyon finomra kell vágni, majd mindezeket jól el kell keverni a többi hozzávalóval. Így valószínűleg kicsit rusztikusabb végeredményt kapunk, de az ízélményen ez mit sem változtat.
4. Az elkészült pestót kanalazzuk tiszta üvegbe, és tároljuk hűtőszekrényben. Nagyjából egy hétig biztosan eláll. Ha nem fogyasztjuk el ennyi idő alatt, fagyasszuk le.
Tipp
A pesto rövid ideig tartható el hűtőszekrényben, viszont kiválóan fagyasztható. Tegyük jégkockaformába, majd ha megfagyott, zacskózzuk be, így mindig annyit vehetünk ki, amennyire éppen szükségünk van. Ezáltal egész évben élvezhetjük egy sor gyógynövény áldásos hatásait, és hozzájuthatunk értékes tápanyagaikhoz.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.