A szem nagyon értékes érzékszervünk, talán nem kell különösebben bizonygatni, hogy miért. A látás segítségével fogadjuk be a körülöttünk lévő világ legnagyobb részét. Még önmagunkat is hajlamosak vagyunk a tükörből visszaköszönő arccal azonosítani. A látás romlása, illetve a szembetegségek ezen fontos érzékszervünk hatékony működését csökkentik.
A látásromlás csökkenthető vagy akár vissza is fordítható megfelelő táplálkozás, gyógynövények, vitaminok és rendszeres szemtorna segítségével. A szemünket ért fertőzéseket is gyorsan és hatékonyan kezelhetjük gyógynövényes szemfürdőkkel, borogatásokkal.
Szemünkért sokat tehetünk, ha nem terheljük túl. Számítógépes munka esetén válasszunk szemkímélő monitort vagy használjunk védőszemüveget. Tartsunk a munkában rendszeresen szünetet, ilyenkor szemtornával frissítsük fel szemeinket.
Olyan munkakörökben vagy ház körüli munkák során, amikor bármilyen anyag belefröccsenhet, belepattanhat a szemünkbe, szintén használjunk védőszemüveget. Napszemüveg vásárlásánál legyünk körültekintőek, mert a nem megfelelő UV-védelemmel rendelkező napszemüveg többet árt, mint használ.
Szemgyulladás és szemszárazság
Szemvidítófű
Neve is arra utal, hogy vidítja, frissíti a fáradt szemet. A fáradtság okozta átmeneti látásromlást vagy homályos látást, égő, csípő érzést is enyhíti. Szemszárazság esetén is hatékony segítséget jelent.
A szemvidítófű összehúzó, gyulladáscsökkentő hatását a legkülönfélébb szemgyulladások, mint szaruhártya-gyulladás, szemhéjgyulladás, kötőhártya-gyulladás esetén használhatjuk ki, akár önmagában, akár más növényekkel (cickafarkfű virága, kamilla, körömvirág) kombinálva.
Árpa, illetve erős könnyezés esetén is hatásos szemmosót, borogatást készíthetünk belőle.
Szemvidítófű (Euphrasia rostkoviana)
Kamillavirág
Talán a legismertebb gyulladáscsökkentő gyógynövény a kamilla. Kötőhártya-gyulladás, allergiás szemgyulladás esetén is hatékony segítség. Árpa esetén is jó szemborogató. A kamilla sokaknál okoz allergiát, ilyen esetben körömvirággal vagy cickafarkfűvel helyettesíthető.
Cickafarkfű virága
Szintén nagyon hatásos gyulladáscsökkentő, baktériumölő gyógynövény. Legfontosabb hatóanyaga az azulénos kékolaj, mely a kamillában is megtalálható. Allergiás szemgyulladás esetén is segítséget jelent.
Cickafarkfű (Achillea collina, A. millefolium)
Diólevél
Gombás szemgyulladás esetén alkalmazható, rózsaszirommal is jól keverhető. (Mint minden gombás fertőzés, hosszadalmasabb kezelést igényel, azonban ha a panaszok nem csökkennek jelentősen, mindenképpen konzultáljunk orvossal.) Szemszárazság esetén is alkalmazható.
A szem kimosása
A szem kimosását pamut vattapamaccsal végezzük, melyet a teába mártunk, ha túl nedves lenne, kissé kinyomkodjuk, hogy ne csöpögjön, majd a csukott szemet a külső szemzugtól az orrnyereg irányába egy nem túl gyors mozdulattal áttöröljük. Ezt a műveletet akár háromszor-négyszer is elvégezhetjük.
A szem kimosása után mártsunk egy vattapamacsot a teába, ami ne csöpögjön, de azért legyen jó nedves. Feküdjünk le, tegyük a pamacsot lecsukott szemhéjunkra, és pihenjünk néhány percig. Nem baj, sőt jó is, ha egy kevés tea beszivárog a csukott szemhéjunk alá, tehát nem kell görcsösen összeszorítani a szemhéjat.
Fontos! A szemmel érintkező teákat, szemfürdőket mindig főzéssel készítjük, hogy biztosítsuk a lehető legnagyobb tisztaságot, majd alaposan szűrjük át, hogy ne maradjanak benne apró növényi darabok, melyek a szemet irritálhatják. Mielőtt a szem kezelését elkezdenénk, alaposan mossunk kezet. Egy vattapamacsot csak egyszer használjunk és semmi esetre se mártsuk bele még egyszer a teába.
A jó látásért
A gyógynövények közül a homoktövis, a kamilla és a körömvirág karotintartalmával, a csipkebogyó, a szederlevél vagy a fekete ribiszke levele C-vitamin-tartalmával segíti a jó látást. E-vitamint tartalmaz például a homoktövis, a tökmag vagy a csipkebogyó magja.
Fontos látásvédő és látásjavító gyógynövényünk a fekete áfonya termése, mely védi szemünket a napfény káros hatásaitól, segíti a szem fényhez való alkalmazkodását, illetve véd a makuladegenerációtól is.
Fekete áfonya (Vaccinium myrtillus)
Vitaminok
Az A-vitamin (retinol) a szem ideghártyájának, a retinának a működéséhez elengedhetetlen. Hiánya esetén romlik a szem fényhez való alkalmazkodási képessége. Az A-vitamin előanyaga a béta-karotin.
A likopin nevű karotinoid elsősorban a paradicsomban található, de sok bogyós gyümölcs színét is adja, egyfajta csodaszerként tartják számon a szemre gyakorolt pozitív hatása miatt. A karotinoidok családjába tartozik például a lutein és a zeaxantin is, melyeket zöldségfogyasztással vehetünk magunkhoz, a szemünk egészségére jótékony hatásúak.
A C-vitamin sejtregeneráló és csökkenti a homályos látást, valamint az időskori szembetegségek kialakulásának kockázatát.
Az E-vitamin a szembetegségek megelőzésében lehet segítségünkre.
Ásványi anyagok és omega-zsírsavak
Az ásványi anyagok közül a szelén segíti az E-vitamin felszívódását, a cink az A-vitamin hasznosulását, és csökkenti a szabad gyökök számát, de a makuladegenerációval szemben is védelmet jelenthet.
Az omega-zsírsavak a szívünk mellett a szemünk egészségének megőrzésében is segítséget jelentenek.
A szembetegségek lehetséges lelki okai
A szem mindenképpen a látással van összefüggésben. Ha a látással összefüggő kifejezéseket tekintjük a szembetegségek tükrében, a belátás, a meglátás, az előrelátás, a szűk látókör vagy éppen az, ha nem akarunk valamit meglátni, sokszor megadja a választ a betegség lelki eredetére.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.