Tudtad, hogy számos gyógynövényt és természetes módszert is bevethetsz a mindennapi fogápolás során a fogaid egészségének megőrzése érdekében?
A szájhigiéné nemcsak a kellemes lehelet miatt fontos. A nem megfelelő szájápolás többek között fogágybetegségekhez, fertőzésekhez, fogvesztéshez, emésztőrendszeri panaszokhoz vezethet.
Ha félsz a fogorvostól, még nagyobb hangsúlyt kell fektetned a fogaid és fogínyed egészségének megőrzésére.
Vitaminok és ásványi anyagok a fogak egészségéért
A fogaink, bármilyen hihetetlenül hangzik, élő szövetek, a belsejüket idegek és erek hálózzák be.
Egészségük fenntartásához elsősorban A, C és D-vitaminokra, valamint kalciumra, magnéziumra, cinkre és vasra van szükség.
A nyál megfelelő összetételéhez is szükség van ezekre. A nyál ugyanis nemcsak a szájüreg nedvesen tartásában, hanem a fogak felületének védelmében is szerepet játszik.
A vitaminok és ásványi anyagok pótlásának egyik módja, ha megfelelő (és megfelelően elkészített) gyógyteákat fogyasztasz. Olvass tovább a részletekért.
Fogbarát étkezés
Zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának növelése – minél színesebb a tányérod, annál változatosabb lesz a vitaminok és ásványi anyagok bevitele. Napjainkban már kevésbé egyértelmű a zöldségek és gyümölcsök szezonalitása, hiszen egész évben bármihez hozzájuthatunk. Ugyanakkor a friss, szabadföldi idényzöldségek és idénygyümölcsök tartalmazzák a legtöbb vitamint és ásványi anyagot.
Nem kell extra vagy drága dolgokra gondolni, télen a sárgarépa, az alma, a szárzeller vagy a gumós zeller és nyáron az uborka vagy paprika teljesen megfelelő arra, hogy átmasszírozza a fogínyt, elősegítse a nyáltermelést, valamint ásványi anyagokat, valamint vitaminokat juttasson a szervezetedbe.
Savas ételek fogyasztásának csökkentése – a savas ételek károsíthatják a fogzománcot, így utat nyithatnak a fogszuvasodást okozó baktériumoknak. Nem szükséges minden savas ételt kiiktatni az étrendből, hiszen ezek között is találhatunk a szervezetnek hasznosakat.
A kávé, a paradicsom, a narancs, az energia- és sportitalok, a kóla és a citrom is savasak. Ugye nem kérdés, hogy ezek közül melyeknek a fogyasztását célszerű nagyobb mértékben visszaszorítani?
Csökkentheted a savas ételek és italok okozta károkat, ha evés, illetve ivás után átöblíted vízzel a szádat. Ugyanakkor savas ételek és italok fogyasztása után ne moss fogat, hiszen a savak meglágyítják a fogzománcot, amely így kevésbé lesz védett a fogkefe dörzsölésével szemben.
Cukorfogyasztás csökkentése – a cukor önmagában sem egészséges, egy sor egészségügyi probléma okozója, és plusz kilókban is jelentkezik túlzott fogyasztása. Bár a cukor önmagában nem savas, ugyanakkor a szájüregben élő mikroorganizmusok savakat állítanak elő belőle, és valójában ezek a savak károsítják a fogzománcot.
Gyógynövényes fogápolók
- Készítsd el saját természetes gyógynövényes fogkrémedet vagy fogporodat
Nem is gondolnád, mennyire egyszerű. A bolti fogkrémekben található fluorid, kőolajszármazékok, habzó anyagok és egyéb kemikáliák többségét nem biztos, hogy valóban szeretnéd a szádba kenni.
Ez is érdekelhet: 20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevői között látni
A recpeteket, melyek a Gyógynövényes kozmetikumok tudásanyag recepttárában is megtalálhatóak, innen tudod letölteni:
Fogpor recept
Fogkrém recept
2. Készíts és használj gyógynövényes szájvizet
Sokan kedvelik a szájvizeket, hiszen frissítik a leheletet, a teljes tisztaság érzésével töltik be a szájüreget. Ráadásul akkor is friss érzetet adnak, ha esetleg a munkahelyen ebéd után vagy utazás közben nincs idő vagy lehetőség fogat mosni.
A bolti szájvizek általában alkoholt is tartalmaznak, amely gyakori használat esetén szájszárazsághoz vezethet. Az alkoholtartalomnak köszönhetően a túl hatékony fertőtlenítés révén a szájüregi gombás fertőzéseknek gátat szabó baktériumokat is elpusztítják, ezzel pedig tulajdonképpen elősegítik a szájpenész kialakulását.
Illóolajos, szódabikarbónás szájvíz
- 2 tk. szódabikarbónát keverj el 2 csepp teafa illóolajjal és 3 csepp borsmenta illóolajjal.
- 1 dl szűrt vizet vagy ásványvizet keverj össze az illóolajos szódabikarbónával, majd töltsd kis üvegbe.
- Használat előtt rázd fel, majd adj egy kevés szájvizet két-három öblögetésre elegendő mennyiségű vízhez.
- Ha szükségét érzed, használat után enyhén öblítsd át tiszta vízzel is a szájüregedet.
A szódabikarbóna segíti semlegesíteni a szájban található savakat, és felveszi a harcot a káros baktériumokkal. Az illólajok szintén antibakteriális hatásúak, a borsmentaolaj pedig kellemes leheletet biztosít.
Gyermekek csak akkor használjanak szájvizet, ha biztosan nem nyelik le. Gyermekeknek borsmentaolaj helyett fodormenta illóolajat vagy kakukkfű illóolajat használj, és csak egész kis mennyiségű szájvizet adj a vízhez. Ám még jobb, ha illóolajok helyett gyógynövényes szájvizet készítesz nekik.
Gyógynövényes szájvíz
A gyógynövényes szájvízhez készíts teát a cikk további részében említésre kerülő gyógynövényekből. 1 dl vízhez 1-2 evőkanál gyógynövényt vagy gyógynövénykeveréket használj. Forrázd le, és szűrés után add hozzá a szódabikarbónát.
Az illóolajos szájvíz kb. 2 hétig, a gyógynövényes szájvíz kb. 1 hétig áll el.
Nagymama szájvize
Két régi, de hatékony recept nagyanyáink kincsestárából: az egyik az almaecetet, a másik a sót hívja segítségül. Mindkettő fertőtlenítő hatású, és megfelelően hígítva jótékony hatású a szájüregi nyálkahártyára. Gargarizálásra is használhatod (akár torokfájás esetén is).
- 1 dl szűrt vízhez vagy ásványvízhez adj 1 ek. almaecetet vagy 1/2 mk. sót. A keveréket töltsd kis üvegbe. (Kb. egy hétig hűtés nélkül eláll.)
- Fogmosás után öblögess vagy gargarizálj egy korty szájvízzel.
- Köpd ki, majd enyhén öblítsd át a szájüregedet tiszta vízzel.
- Hetente kétszer-háromszor használd.
3. Szezámmagos „fogmosás”
Rágj össze egy kiskanálnyi szezámmagot, de ne nyeld le, hanem egy fogkefe segítségével mosd meg a fogad, mintha fogkrémmel mosnád. Dörzsöld át az ínyedet és a fogaidat is, gyengéden segít eltávolítani a lepedéket, segít megelőzni a fogkő kialakulását. Mindamellett a szezámmag antibakteriális hatású is.
4. Olajrágás
Ősrégi ayurvedikus technika a szájüreg egészségének megőrzésére, sőt „mellékhatásként” fogfehérítőként is működik, valamint az egész szervezet működését és a méregtelenítő funkciókat is pozitívan befolyásolja.
A szezámolaj és a kókuszolaj antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, így kifejezetten alkalmasak olajrágáshoz.
Korábban már írtam az olajrágás technikájáról, amit itt tudsz elolvasni.
Gyógynövények, gyógyteák
A gyógyteák, a vörös, a fekete és a zöld tea egyaránt hatékony a lepedék kialakulásának megelőzésében.
A bizonyos gyógynövényekből készülő (nálunk kevéssé ismert és alkalmazott) „erős” kivonatok magas ásványianyag-tartalmuknak köszönhetően sok-sok könnyen felszívódó tápanyaggal látják el egész szervezetünket és így fogainkat is.
Mezei zsurló
A mezei zsurló magas ásványianyag-tartalma és főként a benne nagy mennyiségben megtalálható kovasav, amely egy szilíciumvegyület, igen hatékony fogerősítő. (Nem mellesleg a bőr, a haj és a körmök állapotát is javítja.) A szilícium segíti a csontozat és a fogak mészfelvételét, illetve a szövetekbe is beépül, és szilárdító szerepet tölt be, akárcsak a növényi szövetekben.
További kovasavtartalmú gyógynövények: csalán, apróbojtorján, pásztortáska, tüdőfűlevél.
Ahhoz, hogy a zsurlóban található ásványi anyagokat maradéktalanul kinyerjük, legalább 10-15 perces főzésre van szükség, nyugati herbalisták pedig a forrázás utáni 8-10 órás áztatást javasolják.
Gyógynövények és fűszerek
A fűszereket és gyógynövényeket régóta használjuk leheletfrissítésre és szájápolásra. Gondolj csak a leheletfrissítő hatású petrezselyemlevélre vagy mentára.
Az antibakteriális hatással rendelkező gyógynövények segítséget jelentenek a megfelelő szájhigiéné kialakításában. Például a zsálya, a kakukkfű vagy a mirha is ezért kerül a gyógynövényes fogkrémekbe.
Az összehúzó, vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő gyógynövények segítenek a nyálkahártyát egészségesen tartani, így a szájüregi fertőzések megelőzésében is hatalmas szerepük van. Ilyen például a cserszömörce (csak külsőleg), a kamilla vagy a cickafarkfű.
Szegfűszeg
Elsősorban fájdalomcsillapítóként ismert. A szegfűszeg elrágása csökkenti a fogfájdalmat. A szegfűszegből készült kivonatot fogászati fájdalomcsillapításra is használják.
Aloé
A keserű ízű aloézselé csökkenti a fogínygyulladást, így segít a fogínyvérzés csökkentésében és a fogak megőrzésében.
Kurkuma
Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény – külsőleg és belsőleg egyaránt. Erőteljes sárga színe ellenére nem színezi be a fogakat, inkább fehérítő hatása van.
Kurkumás fogpor
- Keverj össze egy mokkáskanálnyi őrölt kurkumát egy kevés vízzel, hogy fogkrém állagú legyen.
- Mosd meg a fogaidat a kurkumás pasztával, mintha fogkrém lenne.
- Alkalmazd hetente két-három alkalommal a gyulladások megelőzésére és a lepedék eltávolítására.
Édesgyökér
Egy tanulmány szerint az édesgyökér segít elpusztítani a fogszuvasodás és ínybetegségek kialakulásáért leginkább felelős baktériumot.
Édesgyökér fogkefe
- A friss édesgyökér végét kicsit megrágva felpuhulnak a rostok, a nyállal kiáznak a hatóanyagok, és az íze is kellemes. (A természeti népek puharostú faágacskákat használnak fogtisztításra.)
- Az ínytől a fogak felé végezd a tisztítást.
Körömvirág
Gyulladáscsökkentő hatású, fogkrémekben is gyakran találkozhatunk vele. Egy tanulmány szerint napi kétszeri körömvirágteás szájöblítés ötven százalékkal csökkenti a lepedék kialakulását.
Mit tehetsz még fogaid egészsége érdekében?
Moss fogat hatékonyan
Az emberek többségének evidencia, hogy legalább naponta kétszer megmossák a fogukat. De vajon jól csinálják?
- Haladj a pirostól a fehérig, vagyis a fogínytől a fogak felé.
- A fogínyt, valamint a fogíny és a fogak találkozását is mosd meg a fogkefével, méghozzá körkörös mozdulatokkal, hogy ki tudd söpörni az ételmaradékokat és a lepedéket.
- Ne hagyd ki a fogaid belső (nyelv felé eső) felszínét sem.
- Ne feledkezz meg a fogak rágófelületéről sem.
- A hátsó fogak mosására még nagyobb hangsúlyt fektess, mint az első fogakéra.
- A nyelvedet se felejtsd el, itt ül meg a legtöbb baktérium.
- A fogmosás körülbelül 2 percig tartson. Szükség is van ennyi időre, hogy minden területet alaposan végigjárj a fogkefével.
- Ne feledkezz meg a reggeli fogmosásról sem, ez talán még fontosabb, mint az esti. Erre még evés, ivás előtt keríts sort, hogy az éjszaka felszaporodott baktériumokat eltávolítsd.
Használj fogselymet
Bár időről-időre eltérnek a vélemények, hogy a fogselyem használata tényleg segít-e megelőzni a fogágybetegségeket és a fogszuvasodást, ha másért nem, a kellemetlen szájszag kialakulásának megelőzése érdekében érdemes fogselymet használni.
Főként a szorosan záródó fogsort nehéz megtisztítani pusztán fogkefével, hiszen a sörték nem tudnak behatolni a fogközökbe, ahol ételmaradék és lepedék lapulhat meg, amely kiváló táptalaj a szájszagot okozó baktériumok számára.
Hogyan használd? Vágj egy megfelelő hosszúságú fogselymet, amelyet az ujjaid köré tudsz tekerni úgy, hogy maradjon elegendő mennyiség a fogközök megtisztítására is. C alakban hajlítsd a fogak aljához a fogíny vonalában, a fogközöket pedig fel-le irányuló mozdulatokkal tisztítsd meg. Minden fogközhöz használd a fogselyem tiszta részét.
Igyál (sok) vizet
A nyál megfelelő mennyiségéhez és összetételéhez folyadékra van szükség. A megfelelő összetétel segít a fogzománcot károsító savak semlegesítésében is. Ezzel együtt a víz önmagában is átmossa a szájüreget, amikor iszod.
Testünk folyadékszükséglete sok mindentől függ, a legtöbben mégis jóval kevesebb folyadékot fogyasztanak, mint amennyire szüksége lenne a szervezetnek.
Melegben, várandósság és szoptatás idején, sportoláskor, fizikai munka során megnő a folyadékszükséglet. Idős korban csökken a szomjúságérzés (ugyanakkor a folyadékszükséglet nem csökken!), kisgyermekeket pedig rendszeresen kínálni kell, mert túlságosan leköti őket a játék.
Ha sok nedves ételt, például leveseket, főtt vagy nyers zöldségeket és gyümölcsöket eszel, ezek a folyadékszükséglet egy részét fedezik, míg a sós és száraz harapnivalók (pl. ropik, kekszek, chipsek) plusz folyadékot igényelnek. Az üdítőitalok, a koffeines italok, az alkohol folyadékot vonnak el a szervezettől, amit szintén pótolni kell.
A napi 2 liter ajánlott folyadékbevitel felnőttek esetén inkább egy átlag, ám körülbelül ez lenne a cél. Gyermekek esetében természetesen kevesebb.
Ha szomjúságot érzel, száraz a szád, a vizeleted szalmasárgánál sötétebb, nagy eséllyel túl kevés folyadékot fogyasztottál. (Egyes betegségek is járhatnak szájszárazsággal és szomjúságérzettel, tehát a vizelet mennyiségét és színét se hagyd figyelmen kívül.)
Ha egy mód van rá, a folyadékbevitel legalább felét tiszta vízből fedezd. Étkezés után pedig öblítsd ki a szádat tiszta vízzel.
Rágógumizz
Tudom, hogy a rágózást nem tartjuk a legilledelmesebb tevékenységnek, pedig főleg akkor nagyon előnyös, ha evés után nincs lehetőséged fogat mosni.
A xylitol tartalmú (cukormentes) rágógumi segít megelőzni fogszuvasodást és az ínybetegségeket, elősegíti a nyáltermelést, semlegesíti a savakat a szájüregben, és antibakteriális hatású is. Ráadásul, a cukorral ellentétben, a xylitolt a szájüreg baktériumai nem tudják lebontani, pedig nagyon próbálják, ami a pusztulásukhoz vezet.
Talán ideje lenne megváltoztatunk a véleményünket a rágógumizásról.
Használj nyelvkaparót
A nyelvünk felülete kissé durva és egyenetlen a rajta található apró papillák (ízlelőbimbók) miatt. Ezen kívül előfordulhatnak kisebb „árkok” is a nyelven. Ezek remek búvóhelyet jelentenek a szájüregi baktériumok (és gombák) számára. A nyelvkaparó ezen egyenetlen felület tisztításában jelent segítséget.
Sokan idegenkednek a nyelvkaparótól, pedig megfelelő használatával csökkenthető a szájban található baktériumok száma és az azok okozta szájüregi problémák.
- A nyelvkaparó használata:
- Reggel a nyelvkaparó használata legyen az első dolgod.
- Óvatosan használd a nyelvkaparót, nem az ízlelőbimbóid leradírozása a cél.
- Nyújtsd ki a nyelved, a nyelvkaparót helyezd a nyelved hátsó részéhez, majd egyenletesen húzd előre a nyelv felületén. (Segít, ha egy tükörben ellenőrzöd a folyamatot.)
- A lehúzott lepedéket öblítsd le a nyelvkaparóról.
- Ismételd meg kétszer-háromszor ezt a folyamatot.
- Tisztítsd meg a nyelvkaparót.
Fokozatosan, egyenként vezesd be az új szájhigiénés szokásokat a napi rutinodba. Ne akarj mindent egyszerre: ha kis lépésekben haladsz, biztosabban célt érsz.
Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.