Legtöbbünk fürdőszobájában megtalálható valamilyen szájvíz. Nagyon jól használható fogmosás után, hogy extrán friss és tiszta érzetünk legyen, és akkor is nagyon jó hasznát vehetjük, ha nincs lehetőségünk fogat mosni, mégis szeretnénk felfrissíteni a leheletünket.
Itt is igaz, hogy a bolti termékek sokszor olyan anyagokat is tartalmaznak, melyekre egyáltalán nincs szüksége a szervezetünknek, még a szánknak sem, ahonnan persze lenyeljük mindazt, ami oda kerül, így a szájvíz maradványait is.
Otthon is könnyen készíthetünk szájvizet. A legegyszerűbb gyógynövényes szájvíz, ha főzünk egy erős teát a kiválasztott gyógynövényből vagy gyógynövénykeverékből. Nem érdemes túl nagy mennyiséget készíteni, mert egy-két napnál tovább hűtőszekrényben sem tudjuk tárolni. Az eltarthatóságát növelhetjük, ha egy kevés alkoholt vagy vodkát adunk hozzá.
Másik lehetőség, hogy alkoholos kivonatot készítünk a kiválasztott gyógynövényből vagy gyógynövényekből, és ezt az alkoholos kivonatot hígítjuk vízzel közvetlenül a használat előtt.
Otthon is könnyen készíthetünk szájvizet. A legegyszerűbb gyógynövényes szájvíz, ha főzünk egy erős teát a kiválasztott gyógynövényből vagy gyógynövénykeverékből.
Cserszömörce
A cserszömörcés szájvíz igen közkedvelt a gyógynövényes kategóriában. A cserszömörce savanykás íze is mutatja, hogy erőteljes összehúzó, gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító gyógynövény. Ínygyulladás esetén a fogorvosok is gyakran ajánlják.
Sárga cserszömörce (Cotinus coggygria)
Borsmenta
A borsmenta illóolajának fő összetevője, a mentol a legtöbb fogkrémben is megtalálható. Frissíti a leheletet, kellemes, hűvös, tiszta érzést hagy maga után. Antibakteriális hatással is rendelkezik.
Kamilla
Egyik legismertebb és legkedveltebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk. Fogkrémekben is gyakran megtalálható a kamillakivonat. Antibakteriális, valamint gombaellenes hatása szájüregi fertőzések és kisbabák szájpenésze esetén is hatásossá teszi.
Kamilla, orvosi székfű (Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita)
Diólevél
Összehúzó, vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és kiváló baktérium-, vírus- és gombaölő gyógynövény, így fogínyvérzés, fogínygyulladás, szájüregi sebek és fertőzések esetén egyaránt bevethető.
Közönséges dió, diófa (Juglans regia)
Apróbojtorján
Gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító és sebgyógyító hatása miatt kiváló szájöblögető készülhet belőle. Baktérium- és gombaellenes hatása szájüregi fertőzések esetén is kihasználható.
Apróbojtorján, közönséges párlófű (Agrimonia eupatoria)
Zsálya
Gyógynövényes fogkrémek egyik alkotója. Gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatását szájvízként is kihasználhatjuk.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
Ez is érdekelhet:
Fogápolás gyógynövényekkel + receptek
Szájápolás természetesen gyógynövényekkel
A legtöbb otthon készített gyógynövényes szájvíz gyerekeknek is ajánlható, kivételt képeznek az alkoholos és a mentás, mentolos szájvizek.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.