A magnéziumhiány lassan népbetegség, miközben legtöbbször nem is tudunk róla. Ha az alábbi problémáktól szenvedsz, gondolj erre az eshetőségre is, és pótold természetes forrásból a magnéziumot.
Az agyonreklámozott magnéziumtartalmú tablettákkal az a legnagyobb baj (és a nem agyonreklámozottakkal is), hogy a táplálékkiegészítők formájában bevitt magnéziumot könnyű túladagolni, ami akár több problémát is okozhat, mint amennyi hasznot hoz. A táplálkozás útján bevitt magnéziumról ugyanez nem mondható el, és jó hír, hogy a magnéziumhiány gyógynövényekkel és megfelelő táplálkozással könnyen megszüntethető.
De miért is van szükségünk magnéziumra?
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag az emberi szervezet számára, több mint háromszáz testi folyamathoz van szükségünk rá. Ezek közül talán a leglátványosabb az izom- és idegi működés, hiszen magnéziumhiány esetén megmagyarázhatatlan izomfájdalmak, idegesség, feszültség, alvásproblémák lehetnek rajtunk úrrá. További fontos, ám kevéssé látványos szerepe van a vércukorszint, a vérnyomás és a szívritmus szabályozásában, az energiatermelésben, a csontok egészségének megőrzésében és az immunrendszerünk megfelelő működésében is.
A csontok egészségénél álljunk is meg egy pillanatra. Ha eddig azt hitted, hogy ehhez leginkább kalciumra van szükséged, akkor jobb, ha tudod, hogy a K- és a D-vitamin segít, hogy a fehérjék beépülhessenek a csontba, ugyanis ezek tudják megkötni az ásványi anyagokat, amelyek szilárdságát biztosítják. A D-vitamin felszívódásához viszont magnéziumra van szükségünk, a K2-vitamint pedig a bélbaktériumok állítják elő. Az immunrendszerünk hetven százaléka a belekben „lakik”, és az immunrendszerünk megfelelő működéséhez szintén szükség van magnéziumra.
A magnézium a B6 vitaminnal együtt a szív-érrendszeri betegségek megelőzéséért felel, értágító, vérnyomáscsökkentő, valamint véd a szívinfarktustól és a stroke-tól.
Magnéziumhiány esetén olyan állapotok is megjelenhetnek vagy rosszabbodhatnak, mint a PMS, asztma, memóriaproblémák, migrénes fejfájás, halláscsökkenés, fáradtság, álmatlanság, nyugtalan láb szindróma, hogy csak néhányat említsünk.
Mi okozhat magnéziumhiányt, és mik a tünetek?
A magnézium nehezebben szívódik fel a szervezetünkben, mint például a kalcium, ám megfelelő táplálkozással a napi magnéziumadagot (kb. 500-700 mg) akár magunkhoz is tudnánk venni.
A stressz, a sportolás, a fizikai munka azonban könnyebben „kiüríti” a magnéziumraktárakat, és várandósság, szoptatás idején is szükség lehet pótlásra.
Az egészségtelen táplálkozás szintén magnéziumhiányhoz vezethet. A feldolgozott élelmiszerek, szénsavas üdítőitalok, a cukor, a túl sok fehérje és zsír, a sok só, a koffein, az alkohol és a szigorú diéták mind felvetik a magnéziumhiány gyanúját.
Ha a fentiek közül bármi igaz rád, és olyan tüneteket észlelsz magadon, mint az izomgörcsök, izomrángás, fejfájás, gyengeség, levertség, fáradékonyság, ingerlékenység, szorongás, hányinger vagy székrekedés, hasmenés, gondold át, hogy megfelelően táplálkozol-e.
Gyógynövényekkel és fűszernövényekkel a magnéziumhiány ellen
A zsurló, a csalán, a vöröshere és a nálunk kevésbé ismert és alkalmazott alfalfa, moringa valamint a gyermekláncfű, a tyúkhúr és a zabfű is remek választás tea készítéséhez, de a zsenge hajtásokat salátához is adhatod.
Kellemes, ízletes és egyszerű módja a magnéziumraktár feltöltésének, ha változatosabbnál változatosabb fűszergyógynövényeket használsz az ételeid elkészítéséhez. Ezek közül válogass:
- Ánizs
- Bazsalikom
- Borsikafű (csombord)
- Borsmenta
- Curry
- Édeskömény
- Fodormenta
- Görögszénamag
- Gyömbér
- Kakukkfű
- Kapor
- Kömény
- Kurkuma
- Majoránna
- Mustármag
- Petrezselyem
- Pirospaprika
- Római kömény
- Rozmaring
- Sáfrány
- Szegfűbors
- Szegfűszeg
- Szerecsendió
- Szurokfű
- Tárkony
- Turbolya
- Zellermag és zellerlevél
- Zsálya
Tipp: Amit lehet, fogyassz frissen, például salátákhoz keverve vagy az ételek tetejére szórva.
Magnéziumhiány diétája
A banán, a zabpehely, a mák, a fekete vagy tarkabab, a brokkoli, a cukkini és mindenféle leveles zöldség (spenót, sóska, káposztafélék, saláta stb.) sok magnéziumot tartalmaz, iktasd be ezeket rendszeresen az étrendedbe. A dió, a mandula, a tökmag vagy a magas kakaótartalmú csokoládé szintén jó magnéziumforrás.
+ 1 tipp
A magnéziumos fürdő nyugtatja az idegrendszert, jót tesz a fájó izmoknak, és hatékony módja a magnézium bevitelének, mivel a magnézium bőrön keresztül is jól felszívódik.
A fürdő elkészítéséhez magnézium-szulfátot, vagyis keserűsót vagy más néven Epsom-sót használj. Ugyanúgy készülhet belőle illóolajos vagy gyógynövényes fürdősó, mint például a tengeri sóból, de akár önmagában is beleszórhatod a fürdővízbe.
Egyszerű házipatikát szeretnél? Nézd meg ezt!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.