Sok gyógynövény fejfájás és migrén esetén is nagyon hatásos, bár talán ez az a fájdalomtípus, amelynek mielőbbi enyhülését legtöbben a különféle gyógyszerektől remélik. A fejfájás elmulasztása gyakran még eredményesebb különféle gyógynövényekkel, amelynek oka, hogy a gyógynövényeket célzottabban alkalmazhatjuk, mint a fájdalomcsillapító gyógyszereket.
A fájdalomcsillapító gyógyszerek hosszabb távon tönkreteszik például a veséket, az idősebb korban előforduló veseelégtelenségek számlájára gyakran írhatók a nyakló nélkül – gyakran éppen fejfájásra vagy menstruációs fájdalmakra – szedett fájdalomcsillapító gyógyszerek.
A fejfájás okai
Sokan érzékenyek az időjárási frontokra, de a fejfájás a stresszes életmód, a kialvatlanság, a folyadékhiány, az éhség, a mozgásszegény életmód, a friss levegő hiánya is kiválthatja, és különféle betegségek kísérő tünete vagy gyógyszerek mellékhatása is lehet. A rendszeresen visszatérő és/vagy heves, rosszullétet is okozó fejfájás esetén mindenképpen kivizsgálás szükséges.
Fejfájás és migrén csillapítása természetes módszerekkel
A legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha tudjuk az okot, így a fejfájás csillapítása házilag is sokkal egyszerűbb feladat, hosszabb távon pedig az okok kezelésével akár végleg búcsút is mondhatunk a fájdalmaknak.
Erős fejfájásra természetes gyógymód lehet a pihenés egy sötét szobában, s ha jólesik, hideg vizes borogatást is tegyünk a fejünkre.
Amennyiben a háttérben folyadékhiány, éhség, alváshiány vagy a friss levegő hiánya áll, a folyadékfogyasztás, az evés vagy az alvás, illetve egy séta a friss levegőn is gyors enyhülést hoz.
Ha a mozgásszegény vagy a stresszes életmód áll a háttérben, a rendszeres testmozgás, illetve a stressz levezetésére szolgáló technikák beiktatása a napirendbe is megoldást hozhat, ám ezek pozitív hatása hosszabb idő alatt jelentkezik.
11 gyógynövény fejfájás és migrén ellen
Migrén vagy fejfájás ellen házilag többféle tea közül választhatunk. Kísérletezzük ki, hogy számunkra melyik válik be a legjobban. Az alábbi 11 gyógynövény fejfájás és migrén ellen is hatásos lehet.
A migrén, de sokszor a fejfájás is hányingerrel vagy hányással párosul. Ebben az esetben a teákat hidegen és kanalanként szükséges fogyasztani, hogy az emésztőrendszeri kellemetlenségeket véletlenül se fokozzuk.
1. Fűzfakéreg
Az egyik leghatásosabb általános fájdalomcsillapító gyógynövény. A fűzfakéregből készült tea fejfájásra és egyéb, például reumatikus fájdalmakra is hatékonyan alkalmazható. Növényi aszpirinnek is nevezik.
2. Őszi margitvirág
Az őszi margitvirágot a legjobb migrénellenes gyógynövényként tartjuk számon, mely a migrén megelőzésére is hatásos, sőt a megelőzésben aknázhatjuk ki legnagyobb lehetőségeit. Szárított levelei gyulladásgátló és vérhígító hatásúak.
Az őszi margitvirág csak akkor tudja a szükséges migrénellenes hatást kiváltani, ha a benne található partenolid hatóanyag szintje megfelelően magas. A partenolidszint a virágzást követően a legmagasabb a növényben, ám hogy biztosra mehessünk, érdemes standardizált őszi margitvirág tartalmú készítményt vásárolni.
3. Gyömbér
A gyömbér a kínai gyógynövényes gyógyászatban hagyományosan alkalmazott gyógynövény fejfájás és migrén esetén. Mivel melegítő hatású gyógynövény, így például a nyári hőség vagy egyéb meleg okozta fejfájás esetén inkább mellőzendő az alkalmazása.
Enyhíti a hányingert is, ezért hányingerrel párosuló fejfájás esetén is hatásos lehet a hideg gyömbértea. Amennyiben a fejfájást, migrént magas vérnyomás vagy túlzott kimelegedés okozza, inkább mellőzzük a gyömbér alkalmazását.
4. Levendula
A levendula akkor csillapíthatja hatékonyan a fejfájást, ha idegrendszeri alapon, a sok stressz miatt alakul ki a fejfájás. Nemcsak a levendulatea, de a levendula olajos kivonata, illetve a levendula illóolaj is bevethető.
A levendulateát kortyolgassuk el, miközben igyekezzünk minél nyugodtabb körülményeket teremteni magunk körül. Az olajos kivonattal dörzsöljük be a halántékot és a homlokot, esetleg a fejtetőt és az egész arcot is. A levendula illóolajat párologtassuk aromalámpában, vagy csepegtessük valamilyen bázisolajba, és alkalmazzuk az olajos kivonathoz hasonlóan bedörzsölőként.
A levendula álmosító hatású, ezért inkább este célszerű alkalmazni. Levendulás fürdőt is készíthetünk elalvás előtt.
Levendula (Lavandula x intermedia, L. angustifolia)
5. Citromfű
A citromfű szintén az idegrendszeri alapon kialakuló fejfájás esetén nyújthat segítséget. A levendulával szemben inkább kissé frissítőleg hat a szervezetre, ezért napközben is alkalmazható.
A citromfű alkalmazása esetén tartsuk szem előtt a kevesebb több elvét, minél kisebb adagban alkalmazzuk, annál hatásosabb nyugtató.
6. Csalán
Ki ne ismerné az utak mentén is gyakran előforduló csípős csalánt? Aki egyszer hozzáért a leveleihez, nem felejti el többé ezt a gyógynövényt. Ám csípősségén túl sok-sok gyógyhatással is rendelkezik. Nagyon hasznos gyógynövény, és minden egyes részét felhasználhatjuk.
A csalán erős tisztító hatása a szervezet működését egyensúlyba hozza. A szervezetben felhalmozódott méreganyagok is okozhatnak fejfájást, a csalán pedig segít ezen méreganyagok eltávolításában.
Nemcsak teaként fogyasztható, készítsünk belőle levest vagy főzeléket. Spenót módjára sokféle ételben helyet kaphat.
7. Kakukkfű
Idegerősítő, frissítő hatásánál fogva a kakukkfű elsősorban a mindennapi feszültség által előidézett fejfájás esetén hatásos. Fürdő formájában is alkalmazhatjuk, egy kád vízhez egy-két maréknyi kakukkfűből készítsünk forrázatot, ezt adjuk a fürdővízhez.
Megelőzés céljára a kakukkfüves fürdő hetente többször is alkalmazható, kiváló immunerősítő is egyben, így a téli meghűléses időszakban két legyet üthetünk egy csapásra.
Kakukkfű (Thymus vulgaris, T. serpyllum)
8. Cickafarkfű
Nyugtató, idegerősítő, görcsoldó és jó vérnyomáscsökkentő, ezen túlmenően emésztőrendszeri panaszokra is kiváló. A cickafarkfű kiváltképp hatásos, ha a fejfájást magas vérnyomás vagy éhség váltotta ki, illetve émelygéssel párosul.
9. Veronika
Idegerősítő hatású gyógynövény. Ha a fejfájást szédülés is kíséri vagy szellemi megerőltetés okozza, a veronika különösen hatásos lehet.
Orvosi veronika és ösztörűs veronika (V. officinalis, V. chamaedrys)
10. Borsmenta
A borsmenta jó választás, ha a fejfájást meleg okozta vagy fáradtság kíséri. Hűtő hatású gyógynövény, erős illóolajának köszönhetően felébreszti a testet.
Illóolajából egy-két cseppet a halántékra is dörzsölhetünk, vagy párologtathatjuk a szobában.
11. Kamilla
A kamilla elsősorban gyulladáscsökkentő hatású gyógynövényként ismert, de a nők különösen jól reagálnak a hatóanyagaira. Sokakra kifejezetten nyugtatólag hat már a kamilla illata is.
Főleg az izmok feszültsége által kiváltott fejfájás esetén lehet hatásos egy kamillaolajos bedörzsölés a vállakon, a nyakon, a halántékon és a fejtetőn, egy kamillás fürdő vagy egy csésze kamillatea szintén segíthet elűzni a fejfájást.
Gyógynövényes fürdők fejfájás esetén
Megfázás esetén gyakran jólesik egy jó meleg fürdő. Ha azonban a megfázást fejfájás is kíséri, legfeljebb testhőmérsékletű fürdőt készítsünk. A forró fürdő fokozhatja a fejfájást, ezért a fejfájás esetén alkalmazott gyógynövényes fürdő semmiképpen se legyen forró.
Fejfájás elleni teakeverék
Bodzabogyó, kakukkfű és borsmentalevél egyenlő arányú keverékéből 1 evőkanálnyit leforrázunk 2 dl vízzel, 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük, majd ha langyosra hűlt, elkortyolgatjuk.
Illóolajok fejfájás esetén
Fejfájás és főleg migrén esetén a fellépő hányinger vagy hányás miatt a teaivás akár teljes mértékben is lehetetlenné válik. Ilyenkor jó megoldás lehet egy illóolajos fürdő, az illóolajok párologtatása vagy az illóolajos bedörzsölés a halántékon és a tarkón.
Fontos, hogy az illóolajokat mindig hígítsuk, mielőtt fürdővízbe tesszük vagy a bőrünkre kenjünk, és lehetőleg allergiatesztet is végezzünk. Előfordulhat, hogy az illatok is zavarólag hatnak, és fokozzák a hányingert vagy akár éppen a fejfájást. Ilyen esetben ne erőltessük vagy a lehető legkisebb mennyiségben alkalmazzuk ezeket.
Jó egészséget kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.