A felfázás (hólyaghurut) legtöbbször a hölgyeket érintő probléma, de a férfiak sincsenek ellene bebiztosítva. Igen kellemetlen tüneteket produkál: gyakori vizelési inger és fájdalmas, csípő, égő érzést okozó vizeletürítés hívja fel a figyelmet a problémára. Előfordulhat, hogy hőemelkedés is kíséri a tüneteket.
A felfázás vagy hólyaghurut bakteriális fertőzés következménye. A hölgyek rövidebb húgycsöve kedvez a baktériumok könnyebb bejutásának, ezért fordul elő ritkábban férfiaknál.
A panaszok kialakulása nincs feltétlenül összefüggésben a hideggel, ráadásul bármely évszakban előfordulhat. Ezzel együtt kétségtelen tény, hogy a felfázás okai között szerepelhet az altesti lehűlés, amely kedvez a kórokozók támadásának. Az időjárásnak nem megfelelő öltözködés, a ki nem cserélt nedves fürdőruha vagy a hideg padlón való mezítlábas közlekedés is okként szerepelhet a háttérben.
Nem tévesztendő össze a felfázás vagy hólyaghurut a húgyhólyagban jelen lévő kellemetlen, diszkomfort érzéssel, amelynek hátterében nem áll fertőzés. Ezt okozhatja például vesehomok általi irritáció is, biztos diagnózist orvos tud felállítani, a fertőzés jelenlétét pedig legbiztosabban laborvizsgálattal lehet kimutatni.
A kezeletlen vagy nem megfelelően kikezelt hólyaghurut véres vizeletürítéshez is vezethet a fertőzés továbbterjedése miatt, illetve krónikussá is válhat. Ne várjuk meg ezt a stádiumot, mert a fertőzés a veséket is könnyen elérheti és károsíthatja.
9 leghatásosabb gyógynövény felfázás esetén
A felfázás vagy hólyaghurut esetén antibakteriálisan ható teákra, gyulladáscsökkentő teákra, illetve vizelethajtó teákra alapozhatjuk a kúrát. Segítenek a kórokozók elpusztításában, a gyulladás csökkentésében, a húgyutak átmosásában. Nemcsak a felfázás kúrájában lehetnek segítségünkre, de a fertőzés vesék felé történő továbbhaladásának is gátat vetnek.
Antibakteriálisan ható gyógynövények felfázásra
A hólyaghurut kórokozóival szemben az antibakteriálisan ható gyógynövények segítségével tudjuk elsősorban felvenni a harcot. Figyelem! Ha a panaszok rövid időn belül nem mutatnak javulást, mindenképpen orvosi konzultáció szükséges.
1. Medveszőlő
Talán a legismertebb felfázás elleni gyógynövény a medveszőlő. Húgyúti fertőtlenítő és vizelethajtó hatású is egyben. Erős antibiotikum, ugyanakkor hatását csak lúgos közegben (pH8) fejti ki, ezért alkalmazása során a savas és savasító élelmiszerek fogyasztása kerülendő. A kedvező antibiotikus hatás elérése érdekében sok lúgosító élelmiszer (friss zöldségek) fogyasztása ajánlott. A szükséges lúgos környezetet szódabikarbóna fogyasztásával is elérhetjük. Maximum 7-10 napig fogyasztható.
Orvosi medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi)
2. Tőzegáfonya, vörös és fekete áfonya
A tőzegáfonya, illetve a vörös és a fekete áfonya antibakteriálisan hatnak felfázás esetén. Az áfonya termése biztonságosabban alkalmazható, mint a medveszőlő, de az áfonyalevél csak kúraszerűen jöhet számításba.
Az áfonya kiváló vesevédő gyógynövény, illetve laboratóriumi vizsgálatok szerint is segít megakadályozni, hogy a hólyaghurutot előidéző kórokozók (pl. E. coli) a hólyag falához tapadjanak.
3. Diólevél
A baktérium-, gomba- és vírusölő diólevél teája felfázás esetén is bevethető. Egy hétnél tovább ne fogyasszuk.
Gyulladáscsökkentő gyógynövények
4. Körömvirág
A baktériumölő hatású körömvirág az egyik legkedveltebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk. Azulénos illóolajat tartalmaz, akárcsak a kamilla és a cickafark, azonban allergiás reakciót nagyon ritkán vált ki, ezért megbízhatóbban alkalmazható.
5. Cickafarkfű
A cickafarkfű gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, mely hatásokat illóolaján kívül cseranyagainak is köszönhet.
Vérzéscsillapító hatását húgyúti betegségek esetén is kihasználhatjuk, ám az ilyen vérzéses állapotok már mindenképpen orvosi konzultációt igényelnek
6. Kamilla
A kamilla gyulladáscsökkentő, baktériumölő, fertőtlenítő, lázcsillapító hatását egyaránt kihasználhatjuk hólyaghurut esetén.
Körömvirág (Calendula officinalis)
Vizelethajtó gyógynövények
Felfázás esetén az egyik legnagyobb hiba, ha visszafogjuk a folyadékfogyasztást a kellemetlen vizeletürítés miatt. Fontos, hogy a kórokozókkal teli vizelet ne pangjon a hólyagban. Ráadásul minél gyakrabban sikerül nagyobb mennyiségű vizeletet üríteni, annál jobban csökken a kellemetlen érzet is.
7. Nyírfalevél
A legjobb növényi vízhajtóként tartjuk számon a nyírfalevelet. Baktériumölő és vírusölő hatású is, így kiváló húgyúti fertőtlenítő, amit hólyaghurut, húgycsőgyulladás vagy vesegyulladás esetén is kiaknázhatunk.
Lázcsillapító hatása a húgyúti fertőzést esetlegesen kísérő hőemelkedés vagy láz esetén érvényesül.
Friss levele jó C-vitamin forrás, ami segít az immunrendszer erősítésében a fertőzés gyorsabb leküzdése és az újabb fertőzések kialakulásának megakadályozása érdekében.
Nyírfa, közönséges nyír (Betula pendula)
8. Csalán
A csalán erős vizelethajtó hatását hólyaghurut esetén átmosóként használhatjuk ki.
9. Aranyvessző
Vese- és hólyagbántalmak, húgyúti fertőzések, vesegyulladás, hólyaghurut, esetén egyaránt kihasználhatjuk az aranyvessző húgyúti átmosó, vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatását. (Egyes kutatások szerint gátolja a húgyúti tumorok kifejlődését.)
+ 1 egy kellemes gyógynövényes fürdőhöz: zsurló
A mezei zsurló ülőfürdőhöz adva hatékonyan enyhíti a felfázásos tüneteket és a fájdalmat, miközben a fürdő kellemesen átmelegíti az irritált hólyagot és húgyutakat. Vesegyulladás, illetve vesevérzés esetén nem szabad alkalmazni.
Hólyaghurut, felfázás megelőzése immunerősítéssel
A különféle fertőzéses állapotok kialakulása, mint amilyen a hólyaghurut is, elsősorban a gyenge vagy legyengült immunrendszerre vezethető vissza. Különösen a rendszeresen visszatérő fertőzések esetén szükséges a célzott immunerősítés a további fertőzések megakadályozása érdekében.
Az immunerősítés mellett fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, ugyanis a baktériumok megtelepedését gátolja, ha gondoskodunk a húgyutak átmosásáról, a rendszeres vizeletürítésről.
Ezt is nézd meg:
Tea felfázásra és hólyaghurutra
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.