A nem megfelelő szájhigiéné fogágybetegségeket, gyulladásos gócokat alakíthat ki, fogvesztéshez vezethet, ezáltal kihatással van az egészséges emésztésre is. Éppen ezért az egészséges szájüreg az általános jó egészségi állapot egyik alappillére. Néhány természetes praktikával is sokat tehetünk szájüregünk egészségéért.
Az igazság az, hogy a reklámok hatására túl sokat költünk különféle szájápolási termékekre, miközben legtöbbször az alapok hiányoznak. Ha nem tudjuk, hogy pontosan mit kell csinálni, a helyzeten a méregdrága fogkrémek és egyéb szájápolók sem fognak segíteni.
Egy fogorvos ismerősöm egyszer azt mondta, hogy ha megfelelően tudnánk fogat mosni, semmi másra nem lenne szükségünk, csak egy jó fogkefére. Ez talán némileg túlzás, de rávilágít a probléma gyökerére.
A megfelelő szájápolás már gyermekkorban kezdődik
A helyes fogápolás elsajátítása gyermekkorban kezdődik. A gyerekek sokszor nem szeretnek fogat mosni, ezért fontos, hogy ne „dörgedelemként”, hanem játékos formában történjen a szájüreg ápolása. A gyerekek kézügyessége általában még nem megfelelő a helyes fogmosáshoz, ezért segítsünk nekik, de azért jussanak ők is sikerélményhez a próbálkozás által.
Akár egy tükör előtt grimaszolva is megmutathatjuk a helyes technikát (már ha mi magunk is tisztában vagyunk vele). Mossunk együtt fogat, készítsünk közösen szájvizet, vessünk be mindent, hogy ne egy nemszeretem tevékenységet lássanak a kicsik a szájápolásban.
Fogmosás gyermekkorban és felnőttkorban
A gyermekek esetében elsősorban a barázdarendszereket és fogközöket kell tisztán tartani, míg később az ínyszél és a fog határát, ahol a lepedék a legkönnyebben lerakódik, majd fogkővé alakul.
A fogkefe, a fogselyem és a fogköztisztító mind fontos eszközök a szájápolásban, de csak akkor érünk el velük megfelelő eredményt, ha helyesen használjuk ezeket. Hiába veszünk méregdrágán akár elektromos fogkefét is, ha nem megfelelően használjuk, ha nem tisztítunk meg vele minden felületet.
Különösen fontos mindez, ha valaki fogszabályozót visel, hajlamos a fogágybetegségekre, ínygyulladásra vagy például torlódnak a fogai.
Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy pontosan mit és hogyan kell csinálni, keressünk fel egy dentálhigiénikust, aki készséggel megtanítja a helyes technikákat.
Jó ötlet lehet, ha a kisgyermekek első fogászati élménye is egy ilyen látogatás, nem pedig az, amikor esetleg már fúrni kell a fogát.
Lepedék és fogkő
A helyes fogmosás elsődleges célja felnőttkorban az ételmaradékok eltávolítása mellett a fogíny és a fogak találkozásának tisztántartása, lepedékmentesítése. A lerakódott és el nem távolított lepedék fogkővé alakul, aminek következtében gyulladás alakul ki, a fogkő pedig tovább kedvez a lepedék lerakódásának.
A fogkő időben történő megfelelő és tökéletes eltávolításával visszafordítható a folyamat, éppen ezért kell a megfelelő fogápolás elsajátítása mellett a fogköveket is eltávolíttatni. A nem megfelelően eltávolított fogkő érdes felszínén a későbbiekben is könnyen megül a lepedék, ezért könnyen újraképződik a fogkő.
Fogínygyulladás, fogínyvérzés
Ha egyszer-egyszer vérzik a fogíny, az előfordulhat az íny megsértése miatt is, például ha túl erős sörtéjű fogkefét használunk. A rendszeresen vérző fogíny már fogínygyulladásra utal. A gyulladt fogíny visszahúzódik, és idővel foglazulás, majd fogvesztés alakulhat ki.
A vérző vagy akár nem vérző, de gyulladt és/vagy visszahúzódott fogíny már mindenképpen kezelést igényel a fogak megmentése érdekében. Ilyen esetben mindenképpen érdemes felkeresni egy fogorvost.
Természetes módszerek a szájápolásban
A megfelelő szájápolást gyógynövényekkel és természetes módszerekkel is megtámogathatjuk, így késleltethetjük vagy akár el is kerülhetjük a lepedékképződést, fogínygyulladást és az ezek következtében kialakuló súlyosabb problémákat.
Gyógynövényes szájvizek
Készen is kaphatunk különféle gyógynövényes szájvizeket, de otthon is könnyen készíthetünk magunknak. Az otthon készített szájvíz valójában egy erős tea, mely elsősorban gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, vérzéscsillapító hatású és aromás gyógynövényekből készül. Szükség esetén a szájvízhez adhatunk egy csepp grapefruitmag-kivonatot vagy egy csepp teafaolajat, melyek fokozzák a fertőtlenítő hatást.
A szájüregre különösen jótékony hatású gyógynövények:
zsálya (fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító)
kamilla (gyulladáscsökkentő, gombaölő, fertőtlenítő)
kakukkfű (fertőtlenítő, fájdalomcsillapító, gombaölő)
apróbojtorján (vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, gombaölő, fertőtlenítő)
diólevél (vérzéscsillapító, sebgyógyító, aftaellenes, gyulladáscsökkentő, gombaölő, fertőtlenítő)
fűzfakéreg (vérzéscsillapító, aftaellenes, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító)
pásztortáska (vérzéscsillapító, sebgyógyító, aftaellenes)
útifű (sebgyógyító, fertőtlenítő)
cickafarkfű (gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő)
körömvirág (gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő)
menta (fertőtlenítő, leheletfrissítő)
zsurló (vérzéscsillapító)
Olajrágás
A megfelelő szájhigiéné kialakításához érdemes kipróbálni az olajrágást vagy olajos öblögetést is. Indiában már évezredek óta alkalmazzák fogszuvasodás, fogínygyulladás, fogínyvérzés ellen és a fogak fehérítésére is.
Szájápolás aktív szénnel
Aktív szénnel is hatékonyan tisztíthatjuk meg szájüregünket. Az aktív szén szájüregi alkalmazásának elsődleges célja általában a fogfehérítés, de a szájüregben éppen olyan méregtelenítő hatást fejt ki, mint az emésztőrendszerünkben, mintegy magába szippantja a méreganyagokat. (Elsősorban hasmenés esetén és a bélrendszerbe jutott méreganyagok kivezetésére szokás alkalmazni.)
A széntablettát törjük finom porrá mozsárban vagy két egymásba tett kanál között. Egy benedvesített fogkefét mártsunk bele a szénporba, majd dörzsöljük át vele a fogainkat, mintha fogat mosnánk. (Vigyázat, a tükörben félelmetes látványt nyújtunk majd.)
A fekete szín maximálisan kiöblíthető, nem maradnak foltosak a fogak, ellenben hihetetlenül tisztának és simának tűnnek a szenes fogmosás után. Néhány használat után a fogak is észrevehetően fehérebbek lesznek.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!