A nők doktorának is nevezett gyógynövényt a népi gyógyászat is évszázadok óta használja a legkülönfélébb panaszokra. Ám a cickafark hatásai ennél sokkal szerteágazóbbak.
2013 óta minden évben megválasztja a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya az év gyógynövényét. Ez a remek kezdeményezés a gyógynövények iránti érdeklődés felkeltését és a hiteles információk megismertetését tűzte zászlajára.
A cickafarkfű (Achillea millefolium) Achillesről, a görög hősről kapta nevét, aki állítólag a csatákba is magával vitte a harctéri sebesülések kezelésére. A rómaiak és a görögök sebforrasztófűnek nevezték, és nehezen gyógyuló sebeket gyógyítottak vele.
A középkorban a sör ízesítésére használt gyógynövénykeverék egyik alkotója volt, illetve a kései középkorban a fiatal hajtásokat levélzöldségként használták spenóthoz hasonlóan vagy levesbe, a szárított leveleket pedig fűszerként használták.
A növényt már évszázadok óta használják az európai, az ázsiai és az amerikai kontinens népi gyógyászatában is.
A cickafarkfű napjainkban
A Magyar Gyógyszerkönyvben a közönséges cickafark (A. millefolium) szerepel, ám az értékes azulénos kékolajat A. collina, vagyis a mezei cickafark tartalmazza. A mezei cickafark hazánkban tömegesen fordul elő, A. millefolium előfordulása viszont szórványos.
A cickafark kozmetikumok, teakeverékek, étrend-kiegészítők alapanyagaként, hatóanyagaiként is kedvelt.
Cickafark hatásai
Vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő, görcsoldó gyógynövényként menstruációs fájdalmak, erős menstruációs vérzés és a legkülönbözőbb nőgyógyászati gyulladásos és fertőzéses betegségek esetén jelent hatásos segítséget akár önmagában, akár teakeverékekben. Ezért is nevezik a nők doktorának.
Növényi ösztrogénje a menstruációs ciklus beállításának elősegítésén túl prosztatabántalmak esetén is segítséget jelenthet.
Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását emésztőrendszeri, végbéltáji, húgyúti, légúti és bőrgyulladások esetén is kihasználhatjuk.
Továbbá vérnyomáscsökkentő, nyugtató és ásványianyag-tartalmánál fogva roboráló hatású is. Valamint enyhíti a reumatikus gyulladást és fájdalmat.
Azulénos illóolaja antihisztamin hatású, így allergiás panaszok esetén is jól alkalmazható (amennyiben nem áll fenn fészkesvirágzatúakkal szembeni allergia).
Cickafarkfű hatásai, mellékhatásai
Cickafark illóolaja
Illóolaja fertőtlenítő, görcsoldó, nyugtató, vérnyomáscsökkentő, tonizáló, összehúzó, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, hámosító, gyomorerősítő, vérzéscsillapító, vértisztító, szabályos menstruációt elősegítő hatású.
Masszázsolajhoz, gyógykrémekhez, illetve vivőanyaggal elkeverve fürdőhöz is adhatjuk. Párologtatásra, inhalálásra is használhatjuk.
Cickafark gyűjtése
A cickafark virágainak színe fehértől a halványrózsaszínig változik. A sárga és sötétrózsaszín virágú cickafark dísznövényként kerül kertjeinkbe, ezek gyógyászati értékű növényi drogot nem adnak.
Júniustól réteken, erdőszéleken, utak mentén, gabonaföldek mellett is tömegesen fordul elő. Az alaki változatosság miatt a vadon előforduló Achillea fajok pontos meghatározása és beazonosítása nem egyszerű feladat. Hazánkban Achillea collinát, vagyis a mezei cickafarkat gyűjtik.
Év gyógynövényei a korábbi években
Ezt is olvasd el:
Illóolajok biztonságos alkalmazása
9 gyógynövény ízületi fájdalmakra
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.