Kávéfüggő vagy és csökkenteni szeretnéd a bevitt koffein mennyiségét? Erre nem csak a koffeinmentes kávé jelenthet megoldást. Válassz az alábbi egészséges gyógynövényes helyettesítők közül.
Kávét több okból ihatunk: hogy frissítő hatását élvezzük, hogy ízét, illatát, aromáját érezzük, vagy akár egyszerű megszokásból is.
A mérsékelt kávéivásnak több előnye is lehet, hiszen tulajdonképpen a kávé is egy gyógynövény, még akkor is, ha az idők folyamán az elsőszámú élvezeti szerek toplistájának éllovasai közé került. És mint minden gyógynövénynek, a kávénak is lehetnek kellemetlen mellékhatásai, melyeket legtöbbször a benne található koffein okoz.
Ám szerencsére sok-sok lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy a szervezetünkbe bevitt koffein mennyiségét csökkentsük, miközben az élénkítő hatásról, az ízről vagy a kávészünet szertartásáról sem kell lemondanunk.
Koffeinmentes kávéhelyettesítők élénkítő hatással
A kávé élénkítő hatását a koffein nevű alkaloid okozza. Hasonló, ám enyhébb hatású alkaloid található a teában (feketetea, zöldtea) és a kakaóban is. Persze ezek sem hatnak egyformán mindannyiunkra, előfordul, hogy valaki egy csésze zöldteától sokkal jobban felélénkül, mint egy csésze kávétól.
1. Mentatea
A mentatea frissítő, élénkítő, koncentrációt javító hatása az illóolajának köszönhető. Egy borsmentatea elkortyolása vagy a borsmenta illóolajának párologtatása pont annyira élénkítő és frissítő hatású lehet, mint egy csésze fekete.
Mentatea hatásai, mellékhatásai
2. Gyömbértea
A gyömbér szintén jól ismert frissítő hatásáról, egy csésze gyömbértea testileg, lelkileg, szellemileg is frissebbé varázsol egy csésze kávénál.
Gyömbér hatásai, mellékhatásai
Gyömbértea elkészítése
3. Rozmaringtea
A rozmaring keringésfokozó hatását az agyi keringésben is jól érzékelhetjük, szinte felfrissíti és felpezsdíti egész testünket és gondolatainkat is. Vérnyomásemelő hatású, így magas vérnyomás esetén csak nagyon óvatosan alkalmazható.
Rozmaring hatásai, mellékhatásai
Így készül a legfinomabb rozmaringtea
Koffeinmentes kávéhelyettesítők a kávé ízével
Ezek a koffeinmentes kávéhelyettesítők főként akkor jelentenek jó alternatívát, ha a kávét is ízesítve, tejjel vagy tejszínnel isszuk. Ilyen formában a kávé íze is kevésbé domináns, ezért nem lesz túl feltűnő, ha a kávét más hozzávalókra cseréljük.
4. Pitypangkávé és latte
A gyermekláncfű a máj és epe egyik legjobb gyógynövénye. Mindamellett pörkölés után a gyökereknek a kávéhoz igen hasonló íze lesz, ezért pótkávék alapanyagául is szolgál a cikóriával (mezei katáng gyökerével) együtt.
Gyermekláncfű hatásai és mellékhatásai
Mezei katáng hatásai és mellékhatásai
5 kávéízű pitypanggyökértea (cikóriával is)
5. Maca latte
Az Andokban honos növényt Peruban régóta használják többek között élénkítő, erőfokozó hatása miatt, melyet a modern kutatások is alátámasztanak.
Maca hatásai és mellékhatásai
5 ellenállhatatlanul finom és egészséges macalatte
Koffeinmentes kávéhelyettesítők a szertartás kedvéért
Ha mindössze csak megszokásból isszuk a (főleg harmadik, negyedik vagy ki tudja hanyadik) kávét, például egy délelőtti lazítás, egy délutáni uzsonnaszünet vagy pár perc én-idő miatt, akkor érdemes lehet elgondolkodni a kávé gyógyteára cserélésén.
A szertartás, a kikapcsolódás megmarad, mindez fölösleges plusz koffeinterhelés nélkül, miközben az egészségünkre pozitív hatású innivalót kortyolunk.
Minden ellenkező híresztelés ellenére a gyógyteák bizony lehetnek nagyon jó ízűek.
Ilyen jóízű gyógyteák például a csipkebogyó, a bodzavirág, a hársvirág, a hibiszkusz, a már említett menta és gyömbér, a citromfű. A fűszeresebb ízeket kedvelőknek a kakukkfű, a már szintén említett rozmaring vagy akár a bazsalikom, illetve az enyhe ízeket kedvelőknek a zab, a zsurló vagy a mályvafélék. Ezek természetesen egymással is keverhetőek.
Gyógyteák keverése
Gyógyteák elkészítése (ingyenes ebook)
A teák kiválasztása előtt mindig utána kell nézni az esetleges mellékhatásoknak vagy nem kívánt hatásoknak. Illetve legjobb a különféle teákat váltogatni, így változatosabb lesz az ízvilág, és könnyebben kiküszöbölhetjük az esetleges mellékhatásokat, valamint elkerülhetjük a túladagolást.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.