A szorongás és az aggodalom bizonyos fokig mindannyiunk életének részét képezik. Ám ennek nem kell feltétlenül így lennie. A természetben a szó szoros értelmében is megnyugvást találunk, és a négy fal közé is bevihetjük a természetet akár gyógyteák formájában, melyek közül nagyon sok képes enyhíteni ezeket a panaszokat.
A szorongás az egész világon kezdi átvenni a vezető szerepet a mentális egészségügyi problémák terén. Igazi problémát akkor jelent, ha mindennapi életünket is alapjaiban nehezíti meg az állandó félelemérzet és bizonytalanság, amely már fizikai és pszichológiai tünetekben is testet ölt.
Sokan még napjainkban is szégyellnek pszichológushoz fordulni, mert ezt egyenlőnek érzik a „dilis” fogalmával. Sokkal inkább hajlandóak a számukra felírt különféle gyógyszereket beszedni. Pedig ha egyszer elkezdjük szedni a különféle nyugtatókat és kedélyjavítókat, onnan már nagyon nehéz a leszokás és visszatérés a természetes módszerekhez.
Éppen ezért lenne célszerűbb megfordítani a sorrendet: először a természetes módszereket bevetni, hiszen a legtöbb esetben ezek alkalmazásával is nagyon jó eredmény érhető el.
Az idegrendszer kibillenései, az aggodalom, a szorongás és depresszió ellen nagyon sokféle módon felvehetjük a harcot, ezekről lesz szó a továbbiakban.
Szorongás és aggodalom elleni ételek és gyógynövények
Ételek a szorongás ellen? Igen.
Az egyik leghatásosabb gyógyélelmiszer vagy táplálék-gyógynövény a zab. A zab a lovakat zabosítja, az emberi idegrendszerre pedig nyugtatólag hat. Nagyon sokféleképpen elkészíthető, édesen és sósan egyaránt. Készülhet belőle zabkása különféle ízesítésekkel reggelire, tízóraira, uzsonnára vagy desszertként, és a legtöbb ételben, melyeket egyébként rizzsel gazdagítunk, bátran kiváltható a rizs vagy annak egy része zabpehellyel.
Bár a zab rendszeres fogyasztása önmagában is hatalmas változást hoz a nyugalmi szintünkben, ezen túlmenően is érdemes odafigyelni a táplálkozásunkra. A zöldségek (különösen a sötétzöld levelűek), gyümölcsök rengeteg vitaminnal és ásványi anyaggal látják el szervezetünket, ezeket jól kiegészítik az olajos magvak (kis mennyiségben) és a teljes kiőrlésű lisztek, hántolatlan gabonák, halak.
A cukor, a finomított lisztek és ezekből készült pékáruk, sütemények, valamint a koffein és az alkohol kerülendő, mert tovább rontják a helyzetet.
Az idegrendszert nyugtató gyógynövények mellett szükséges az egyéb szervrendszerekre is figyelemmel lenni. Az idegrendszert érintő panaszok ugyanis gyakran társulnak emésztőrendszeri, szív-érrendszeri vagy akár más szervrendszereket érintő panaszokkal.
Az úgynevezett adaptogén gyógynövények segítenek a szervezetnek megbirkózni a fizikai, érzelmi és mentális stressz-szel egyaránt, vagyis segítik a teljes szervezet alkalmazkodóképességét, egyúttal az immunrendszert is erősítik.
Az adaptogén gyógynövények között nagyon sokat találunk, melyeket külföldön előszeretettel alkalmaznak, nekünk azonban idegennek hatnak, így nálunk kevésbé terjedtek el. Ilyen a ginszeng, az ashwagandha (álombogyó), az astragalus (csüdfű), a cordyceps gomba (hernyógomba), a goji, a schisandra bogyó (kínai kúszómagnólia), a tulsi (szent bazsalikom) vagy a kurkuma.
Léteznek olyan adaptogének is, melyek számunkra is sokkal ismerősebbek, és nálunk is könnyen hozzáférhetőek, termeszthetőek: bíbor kasvirág, bazsalikom, benedekfű, levendula, apróbojtorján, angyalfű, édesgyökér.
Természetes nyugtató teák
A nyugtató teák is többfélék lehetnek. A legenyhébbek „mindössze” jó hatással vannak az idegrendszerre, ám találunk közöttük erőteljes nyugtató és alvást segítő hatásúakat is.
Az itt felsorolt kategóriák gyógynövényei között van némi átfedés. A legenyhébbek az idegrendszer működését normalizálók, a legerősebb hatásúak pedig az altatók, ám ezek „erőssége” sem vethető össze egy az egyben az altató „gyógyszerekkel”.
Jobb hatást érhetünk el teakeverékekkel, mint egyedi teákkal, így a gyógynövények támogatják egymás hatását, és a gyógynövények egyéb jótékony hatásait (emésztésjavító, szívnyugtató, stb.) is kihasználhatjuk.
Az idegrendszer működését normalizáló gyógynövények
Őszi margitvirág, izsóp, zab, zsálya, hársvirág, bodzavirág, rozmaring, bazsalikom.
Ezek a gyógynövények harmonizálják a szervezetet, kellemes közérzetet biztosítanak.
Szorongáscsökkentők
Illatos macskamenta, kamilla, komló, izsóp, galagonyabogyó, orbáncfű, golgotavirág, zsálya, fodormenta, szúrós gyöngyajak, kakukkfű, csalán, csucsóka.
Ezek a gyógynövények csökkentik a belső feszültséget és annak egyes kísérőtüneteit. Például a zsálya és az izsóp izzadáscsökkentő, a galagonyabogyó szívnyugtató és csökkenti az erős szívdobogásérzést, az orbáncfű segít elűzni a depressziós gondolatokat, a menta, a kakukkfű, a zsálya és az izsóp az idegességgel járó emésztési panaszokat is enyhíti.
Antidepresszánsok
Orbáncfű, illatos macskamenta, kamilla, izsóp, komló, szúrós gyöngyajak, zab, fodormenta, csucsóka, macskagyökér, mezei menta, bazsalikom.
Legjobb antidepresszáns növényünk az orbáncfű. A kategória többi gyógynövénye támogatja az orbáncfű hatását. Ugyanakkor az orbáncfű azon gyógynövényeink egyike, amely gyógyszert szedőknek nem ajánlott, hiszen a legtöbb gyógyszerrel kedvezőtlen kölcsönhatásba lép.
Idegnyugtatók
Illatos macskamenta, bodzavirág, galagonyabogyó, komló, szúrós gyöngyajak, zab, csalán, orbáncfű, csucsóka, kakukkfű, macskamenta, kálmos, citromfű.
Tartósan fennálló stresszhelyzet, a „problémák összeadódása” esetén is segítenek.
Nyugtatók, altatók
Illatos macskamenta, levendula, komló, csucsóka, orbáncfű, macskagyökér, citromfű.
Legtöbbünk életében előfordulnak olyan élethelyzetek, amikor jól jön egy „helyrebillentő” gyógynövény. Az erőteljesebb nyugtató és altató hatással rendelkezőket pedig érdemes „meghagyni” a valóban stresszes és esetleg alvászavarokat is okozó élethelyzetekre.
Ez is érdekelhet:
A világ legfinomabb rozmaringteája
Gyógynövényes tinktúra álmatlanság ellen
Álmatlanság kezelése természetes módszerekkel
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.