A gyógyító kert növényeit sokféleképpen felhasználhatjuk. A kerttel való törődés, a látvány és az illat is testet és lelket gyógyító hatású. Milyen növények kapjanak helyet benne?
Egyik kedves hírlevélolvasóm kezdő kertész, nemrég költöztek kertes házba a családjával, és szeretne egy szép, ám mégis hasznos és könnyen gondozható gyógynövénykertet kialakítani, ehhez kért tanácsot.
Az alábbiakban 9 kedvenc gyógynövényemet mutatom be, melyekből egy nagyon hasznos, mégis szemet gyönyörködtető és szinte tavasztól őszig virágzó gyógynövénykertet alakíthatunk ki.
1. Echinacea
Termesztése: A kasvirág évelő növény. Palántát is vásárolhatunk, vagy kezdésként magról is nevelhető, ám ezek csírázóképességének jót tesz a hideg idő, illetve a fagy, így célszerűbb ősszel elszórni a magokat. Bár az sem lehetetlen, hogy tavaszi vetésből kikeljenek, nálam előfordult már ez is.
Később önmaga is szór magokat, így ha jó helye van, tavasszal előbukkanhatnak a földből újabb növénykék. Betegségekkel szemben ellenálló, és ha egyszer már kikelt, magas tűrőképessége miatt minimális gondozással is beéri. Szereti a napos fekvést, és jól tűri a forróságot is. A legalább hároméves növény tőosztással szaporítható.
Gyógyhatásai: Hazánkban elsősorban a gyöktörzsét, ritkábban a virágos leveles hajtást (herba) használjuk gyógynövényként. Előbbit a nyár folyamán, utóbbit ősszel gyűjtjük, a gyöktörzs erősebb hatású. Azonban a magokban is rejlik gyógyhatás, így tinktúra készítéséhez egyszerűbb és praktikusabb a leveleket, virágokat és magokat felhasználni. Egyik legismertebb immunerősítő hatású gyógynövényünk, amely antimikrobiális hatású, és bőrproblémákra is alkalmazható.
Díszítőértéke: Nagyméretű bíborszínű virágai nyáron nyílnak, virágzási ideje viszonylag hosszú. Ha rendszeresen levágjuk az elnyílt virágokat, mindig újabbakat hoz. Ha nyár végén visszavágjuk a felére, ősszel még számíthatunk másodvirágzásra is.
Konyhai felhasználása: Minden része ehető. Virágaival desszerteket díszíthetünk.
2. Levendula
Termesztése: A levendula évelő növény, így legegyszerűbb, ha palántákat vásárolunk. Bár lehet vetőmagot kapni, nagyon nehezen kel, tényleg csak a legelszántabbaknak való foglalatosság. A szaporítás viszonylag egyszerű módja a dugványozás, melyhez célszerű gyökereztetőport használni.
Gyógyhatásai: Virága nyugtató hatású, melynek illata szinte körbeölel, és az otthonosság érzésével tölt el. Fejfájás ellen és bőrpanaszokra is alkalmazhatjuk. Levelei kenőcsökbe használhatóak.
Díszítőértéke: A virágzó levendulamező az egyik leggyönyörűbb látvány, amiben részünk lehet (az illatáról nem is beszélve), ám már néhány levendulabokor is csodás élményt nyújthat, legalábbis amíg be nem gyűjtjük a virágokat.
Konyhai felhasználása: Süteményeket, limonádét, mézet ízesíthetünk virágaival. Nagyon-nagyon óvatosan adagolva sós ételekben is érdekes színfolt lehet.
3. Kamilla
Termesztése: A kamilla egynyári növény, ám nem túl igényes. Szereti a napos fekvést. Az előző évben elszóródott magokról is kikelhet, de jobb, ha a magokat a fagyok után szórjuk el. Vetése hasonló a fűmag vetéséhez, a fellazított talajba gereblyézzük a magokat, és nedvesen tartjuk a földet, amíg kikel.
Gyógyhatásai: Egyik legismertebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk. A virágok jótékonyak bőrpanaszokra, emésztési problémákra, és enyhe nyugtató hatással is rendelkeznek. Elsősorban a gyermekek és a nők gyógynövénye.
Díszítőértéke: Rövid ideig virágzik a nyár elején, majd a magok beérése után nem sokkal az egész növény tönkremegy. Mindamellett könnyed megjelenésével és kedves virágaival szép színfolt a nyár eleji kertben.
Konyhai felhasználása: Italokat, desszerteket, mézet ízesíthetünk virágaival.
4. Rózsa
Termesztése: A nemes rózsák termesztése nem mindig egyszerű feladat (vagy csak túlbonyolítjuk). Mindamellett a vadrózsák közé sorolható, mégis pompás megjelenésű és csodásan illatozó, telt virágokat hozó vadrózsákkal nem gyűlhet meg a bajunk. Egyetlen hátrányuk, hogy csak nyár elején virágoznak.
Ha egész nyáron virágzó fajokat szeretnénk a kertbe, érdemes kicsit belemélyedni a rózsatermesztés tudományába. Ezek virága is fogyasztható. Ha csipkebogyó termesztése a cél, akkor a jelentéktelenebb virágú gyepűrózsát (csipkerózsát) válasszuk. A vadrózsára legegyszerűbben a hajtások átültetésével, a nemes rózsákra pedig rózsatövek beszerzésével tehetünk szert.
Gyógyhatásai: A rózsa virága rendelkezik néhány gyógyhatással, például antidepresszáns és görcsoldó hatású, akár gyomorgörcsökre vagy menstruációs görcsökre is hatásos. Elsődleges értéke mégis semmihez nem hasonlítható, mámorító és édeskés illata. Elsősorban kiváló bőrápoló, csökkenti a viszketést, bőrsimító, bőrfiatalító, összehúzó és gyulladáscsökkentő hatású.
Díszítőértéke: Gyönyörű illatos virágai nyár elején nyílnak. A nemes fajok egész nyáron hozzák virágaikat.
Konyhai felhasználása: Italokat, süteményeket, desszerteket ízesíthetünk szirmaival.
5. Körömvirág
Termesztése: A körömvirág egyéves növény, amelyet nagyon könnyű termeszteni. A magok meleg földben gyorsan csíráznak. Ha hűvös a tavasz vagy nehezen melegszik át a föld, érdemes egy kis cserépben palántákat nevelni.
Hosszú évekig az ősszel elszóródott magokról keltek ki a következő évi növények, ám nálam évek óta leállt ez a folyamat, de a palántás módszer is teljesen jól működik. Piacokon, virágüzletekben palánták is beszerezhetőek, ám ezek lehetséges, hogy műtrágyával és egyéb vegyszerekkel szennyezettek.
Gyógyhatásai: Virága többek között gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és bőrnyugtató hatású. Rovarcsípés, napégés és ekcéma esetén is jótékony hatású.
Díszítőértéke: Virágának színe a halványsárgától a narancssárgáig terjed. A virágok nyártól akár a fagyokig nyílnak.
Konyhai felhasználása: Sugárvirágait (szirmait) édes és sós ételek ízesítésére, díszítésére is használhatjuk.
6. Citromfű
Termesztése: A citromfű évelő, és bár magról is vethető, nehézkesen csírázik, így sokkal egyszerűbb, ha veszünk egy-két tő citromfüvet. A későbbiekben az elszóródott magokról mindig kikel majd néhány zsenge növényke, így az esetlegesen tönkremenő, elöregedő töveknek is mindig lesz utánpótlása.
Az időjárás változása itt is megfigyelhető, régen hemzsegtek a kis növénykék az anyanövény körül, ám az utóbbi években csak egy-két új növénykével számolhatok tövenként.
Gyógyhatásai: Levele többek között nyugtató, alvást segítő és hatékony az idegesség miatt kialakuló emésztőrendszeri panaszok estén is. Antivirális hatását légúti betegségek herpesz esetén használhatjuk ki.
Díszítőértéke: Levelei is szépek, apró virágai nyáron nyílnak.
Konyhai felhasználása: Leveleivel limonádét ízesíthetünk, de salátához is keverhetjük és desszertek ízesítésére is tökéletes.
7. Menta
Termesztése: A menta évelő növény, magról nehezen kel. Jobban járunk egy mentatő beszerzésével. Valóban elég egyetlen tő, ugyanis nagyon szapora növény, a föld alatt kúszó gyökereiről újabb és újabb hajtások törnek elő. Számos fajtája beszerezhető a fodormentától a borsmentáig, sőt olyan specialitások is, mint a mandarinmenta, melynek csodás mandarinos illata van.
Egy-két év elteltével inkább az lesz a probléma, hogy hogyan tartsuk kordában, mint az, hogy túl kevés lenne belőle. Ezt megakadályozhatjuk, ha eleve korlátokat szabunk a terjeszkedésének. Ültethetjük nagyobb cserépbe, dézsába vagy a föld alá süllyesztett betonkádba, ami megakadályozza a gyökerek továbbterjedését.
Gyógyhatásai: Már az illata is energiával tölt fel. Levele többek között hűsítő, frissítő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, valamint kiváló mindenféle emésztőrendszeri problémákra. Túlevés esetén egy-két levél elrágcsálása szinte azonnali megkönnyebbülést hoz a gyomornak.
Díszítőértéke: Levelei is szépek, lilás virágai nyár közepétől nyár végéig nyílnak.
Konyhai felhasználása: Leveleivel italokat és desszerteket ízesíthetünk, virágaival desszerteket díszíthetünk. Az angol konyha egyik specialitása a mentaszósz, amit húsos ételekhez kínálnak.
8. Illatos ibolya
Termesztése: Az ibolya elvileg magról is vethető ám magokat talán nehezebb beszerezni, mint magát a növényt. Erdei növény, de rengeteg virágoskertben is megtalálható. Elég néhány tövet beszerezni, nagyon gyorsan szaporodik. Néhány éven belül a kordában tartása lesz a legfőbb gond, mert persze nagyon sajnálunk majd minden egyes tövet. Erdei növényként szereti a hűvös, nyirkos, árnyékos élőhelyet. Fák alá ültetve nagyon jól érzi majd magát, ahol amúgy is kevés virág él meg.
Gyógyhatásai: A virága, a levele és gyökere is gyógynövény. A virága a legenyhébb, a gyökere viszont nagyon erős hatású. Lázcsillapító, nyugtató, köptető, méregtelenítő hatású. Ekcémás és irritált bőrre is hatásos.
Díszítőértéke: Tavasszal ez első virágok között virít. Gyönyörű kék illatos virágai kedves színfoltot jelentenek a kertben.
Konyhai felhasználása: Virágaival italokat, desszerteket ízesíthetünk, díszíthatünk, vagy készülhet belőle ibolyaecet, mely izgalmas aromát kölcsönöz a salátáknak. Zsenge levelei salátába kerülhetnek, vagy ételekbe is főzhetjük.
9. Gyermekláncfű
Termesztése: A gyermekláncfű évelő növény, és ebben a sorban némileg kakukktojás a talán legigénytelenebb és szinte mindenhol előforduló és megélő gyomnövényünk, amely egyben csodálatos gyógynövény is. Ha egyszer megjelenik a kertünkben, többé nem okoz gondot a termesztése. Ha még nincs jelen, vigyünk haza néhány felmagzott virágszárat, és fújjuk szét a kertben.
Hajlamos a „legjobb” helyeken kikelni, például a zöldségek sorában vagy a virágoskertben vagy bárhol, ahol nem szeretnénk. Ezeket a példányokat gyökerestül kihúzva begyűjthetjük tavasszal a levelekkel együtt, vagy ősszel ezeket ássuk ki gyökér gyűjtése céljából. (Az őszi gyökerek édesebbek, a tavasziak keserűbbek.) A kevésbé zavaró helyen lévő példányokat évekig megtarthatjuk, és gyűjthetjük leveleiket, illetve virágaikat.
Gyógyhatásai: Gyökere, levele és virágszára az egyik legjobb gyógynövény máj- és epepanaszokra. Vízhajtó, méregtelenítő hatású, és tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal. Egy tanulmány szerint a kemoterápiára nem reagáló melanoma ellen is hatásos a gyökérből készült kivonat. Virága bőrselymesítő hatású.
Díszítőértéke: Sárga virágai kora tavasztól kedves színfoltjai a kertnek.
Konyhai felhasználása: Gyökere, levele, virágszára és virága is ehető. Szirmaival desszerteket, italokat ízesíthetünk. Tavaszi zsenge leveleit salátákhoz adhatjuk vagy levesbe és más ételekbe főzhetjük. Gyökeréből pótkávé készül.
Akár már ezzel a 9 gyógynövénnyel is egy hasznos gyógyító kertet hozhatunk létre, mely egyben szemet gyönyörködtető színfolt is lehet, akár még a virágoskerten belül is.
A gyógynövénykert növényeivel ízesíthetünk frissítő limonádét, a felesleges termést megszáríthatjuk teának, illetve kozmetikumok és gyógynövényes készítmények is készülhetnek belőlük.
Kellemes kertészkedést kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.