Tényleg lehetséges gyógynövényekkel fogyni? A válasz az, hogy igen is és nem is.
Ha ez ennyire egyszerű lenne, nem lennének túlsúlyos emberek sem. Bár ezt nyilván mindenki tudja, de nagyon leegyszerűsítve, a túlsúly azért alakul ki, mert többet eszünk, illetve több energiát viszünk be táplálékainkkal, mint amennyit a testünk felhasznál. Ha ez egyszer-egyszer fordul elő, attól még nem alakul ki túlsúly, de ha rendszeressé válik, akkor lassan, de biztosan gyarapodni fognak a kilók.
A gyógynövények ezen az állapoton önmagukban nem tudnak változtatni, de segítségünkre lehetnek több fronton is a kívánt testsúly elérésében.
Az étvágycsökkentő gyógynövények abban segíthetnek, hogy ne legyünk állandóan éhesek. Ezek között vannak olyan növények is, melyek ténylegesen csökkentik az étvágyat, és vannak olyanok is, amelyek inkább „csak” teltségérzetet okoznak.
Rövidtávon segítséget jelenthetnek a vízhajtó és hashajtó gyógynövények is, melyek fokozzák az anyagcserét, de tartós, hosszú távú alkalmazásuk során hiánybetegségek léphetnek fel, hiszen meggátolhatják a tápanyagok egy részének felszívódását. Ráadásul az így könnyen kialakuló sejtszintű tápanyaghiány arra fogja ösztönözni a szervezetünket, hogy éhségérzetet produkáljon, hiszen táplálékra van szüksége, amiből hozzájuthat a hiányzó tápanyagokhoz, így végül visszájára sülhet el az egész.
Fontos tudni, hogy az éhség hátterében sok esetben folyadékhiány és/vagy a tápanyagok hiánya áll. Éppen ezért fogyókúra során vagy a túlsúly kialakulásának megelőzése érdekében érdemes szem előtt tartani, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékkal és táplálékkal lássuk el szervezetünket.
A zsírbontó gyógynövények nem a testzsírt, hanem a táplálékkal elfogyasztott zsiradékokat segítenek bontani. A diéta nem jelenti azt, hogy zsiradékmentesen kell táplálkozni, mert ezzel sem a szervezetünknek, sem a fogyásnak nem teszünk jót, többek között a zsírban oldódó vitaminok terén hiánytünetek alakulhatnak ki. Mindamellett ezek a gyógynövények segítik az elfogyasztott zsiradékok lebontását, emésztését, így mindenképpen hasznosak.
Étvágycsökkentő gyógynövények
Általában a keserűanyagokat tartalmazó (de illóolajokat nem tartalmazó) gyógynövények nemcsak emésztésjavító, hanem étvágycsökkentő hatásúak is. Ebbe a csoportba tartozik a gyermekláncfű, a katánggyökér, a tárnicsgyökér, komló. (Egyéni érzékenységtől függően étvágygerjesztő hatást válthatnak ki, ha ezt tapasztaljuk, inkább mellőzzük a fogyasztásukat.)
A rostokat tartalmazó gyógynövények (és táplálékok) az étvágycsökkentők másik csoportja. A rostok lassítják a tápanyagok felszívódását. Két fajtájuk van, a vízoldékony és a vízben oldhatatlan. A kétféle rost általában együtt fordul elő, méghozzá kizárólag a növényi táplálékokban.
A fogyás szempontjából mindkettő rostfajtára szükségünk van. A vízoldékony rostok folyadék hatására megduzzadnak, így teltségérzetet okoznak, továbbá lassítják a cukorfelszívódást, megkötik a koleszterin (zsírok) egy részét, így csökkentik a koleszterinszintet, továbbá könnyű székletürítést eredményeznek. Ilyen vízoldékony rostok a pektin, a növényi gumik, a gyanták, illetve a növényi nyálka.
Vízoldékony rostban gazdagok a friss és aszalt gyümölcsök, a zöldségek, a hüvelyesek, a zabpehely, a lenmag, a tyúkhúr, a porcsinfű, a csipkebogyó, orvosi ziliz, papsajtmályva.
A nyálka tartalmú gyógynövényeket étvágycsökkentési céllal ne tea formájában fogyasszuk, hanem lehetőleg frissen vagy kapszulázott formában.
A vízben oldhatatlan rostok (mint a cellulóz) lassítják a gyomor kiürülését, így segítenek fenntartani a jóllakottság érzését, és gyorsítják a béltartalom áthaladását.
Vízben oldhatatlan rostban gazdagok a teljes kiőrlésű gabonafélék és főleg ezek korpája.
A rostok csökkenthetik egyes tápanyagok felszívódását, így extrém mértékű bevitelük sem ajánlott, de Magyarországon inkább a túl alacsony rostfogyasztás okozza a legtöbb problémát, és nagyon tudatosan oda kell figyelni a rostbevitelre, hogy az ajánlott napi minimum 30 gramm mennyiséget elfogyasszuk. Arra érdemes figyelni, hogy 40 grammnál ne fogyasszunk többet, illetve a magas rostbevitel mellett mindenképpen elegendő folyadékot fogyasszunk.
Hashajtó gyógynövények
A hashajtó hatású gyógynövények fogyókúrás célzattal történő alkalmazása onnan ered, hogy aki valaha átélt már többnapos hasmenéses állapotot, pontosan tudja, hogy ilyenkor jó pár kilótól megszabadulhat. Ez azonban átmenti állapot, hiszen ilyenkor nem a testzsírunkból vesztünk, és az így elveszített kilókat általában pár napon belül vissza is szedjük.
A nagyon erős hatású hashajtó gyógynövények alkalmazása semmiképpen nem javasolható fogyókúrás céllal, és egyéb esetben is csak rövid ideig és körültekintően.
Az enyhébb hashajtó hatással rendelkező, székletkönnyítő gyógynövények akkor jelenthetnek segítséget, ha állandósult székrekedés is társul a túlsúly mellé. Ilyenkor se feledkezzünk meg a könnyű testmozgásról, mely egyébként is kívánatos a súlycsökkentéshez, illetve a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásáról, mert akár ezek segítségével is rendezhető a székletürítés.
Enyhe hashajtó gyógynövények: akácvirág, bodzabogyó és bodzavirág, cickafarkfű, kökényvirág, ribiszketermés, édesgyökér, illetve óvatosan alkalmazva a hibiszkuszvirág.
Vízhajtó gyógynövények
A túlsúly zsír formájában raktározódik. A szervezet vízvisszatartása jelenthet némi súlyfelesleget, de ennek mértékét ne becsüljük túl. A vízhajtó gyógynövények segítségével ugyan megszabadulhatunk némi felesleges folyadéktól, de ez nem jelent valódi fogyást, hiszen a zsír ettől még a helyén marad.
Vízhajtó gyógynövények: csalánlevél, aranyvesszőfű, bodzavirág, csipkebogyó, nyírfalevél.
Zsírbontó gyógynövények
Az elfogyasztott zsiradékok, növényi olajok lebontásában, emésztésében segédkeznek, ilyenek a menta, a gyermekláncfű, az ezerjófű, a kakukkfű, a katáng, a körömvirág.
Összefoglalva, a különféle gyógynövények segítségünkre lehetnek a kívánt cél elérésében, ám kizárólag megfelelő diéta, testmozgás, és még inkább életmódváltás mellett.